Dzisiaj zaczynam nowy cykl wpisów o „przydasiach kamperowych”. Będę w nim pokazywał różne przydatne w busie, vanie, kamperze czy przyczepie kempingowej gadżety. Ich wspólną cechą będzie niska cena, użyteczność, dobra jakość wykonania i miejsce zakupu. Wszystko co pokażę można kupić bardzo tanio w chińskim serwisie zakupowym Aliexpress. Większość z tych gadżetów sam używam i spisują się świetnie, a że przy okazji kosztują grosze to może i Wam się spodobają.

Na pierwszy ogień różnego rodzaju czujniki i mierniki.

Woltomierze

Jak ważny jest bieżący pomiar stanu akumulatora nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Zwłaszcza jeśli w busie/vanie/kamperze jest tylko akumulator rozruchowy co często się zdarza. Mając akumulator spoczynkowy też warto wiedzieć, ile jeszcze prądu w nim jest.

Ja w swoim busiku mam w sumie 4 woltomierze, 2 podpięte pod akumulator rozruchowy, jeden pod akumulator dodatkowy pod siedzeniem kierowcy i jeden pod akumulatory „hotelowe”.

Dlaczego dwa pod rozruchowy ? Dla wygody. Jeden jest w desce rozdzielczej, drugi w części „mieszkalnej” . Nie muszę ruszać się z łóżka aby ocenić stan akumulatora 🙂 a w czasie jazdy widzę, czy alternator pracuje prawidłowo i kiedy np. włącza się wentylator chłodnicy, czy choćby to, czy grzeją świece żarowe (napięcie wtedy znacząco spada i mam pewność że wszystko działa) .

Dla ułatwienia każdy z nich jest w innym kolorze, więc łatwo ocenić który jest który.

Kosztują około 1 dolara za sztukę, montaż jest banalnie prosty – wystarczy połączyć plus z plusem i minus z minusem i gotowe.

Do kupienia tutaj: https://s.click.aliexpress.com/e/_9u3xKU

Zabezpieczenia przed rozładowaniem

Z miernikami pokazanymi wyżej wiąże się kolejny ciekawy gadżet , a mianowicie monitor stanu baterii, który ostrzeże i zabezpieczy przed nadmiernym rozładowaniem. Jak powszechnie wiadomo, rozładowanie akumulatora poniżej 10,5 V może skrócić jego żywotność drastycznie, a nawet doprowadzić do uszkodzenia. W takim przypadku warto zamontować sobie prosty układ, który poinformuje o nadmiernym rozładowaniu i/lub odetnie prąd od odbiorników, aby ochronić baterię.

Taka mała płytka drukowana :

Zamontowana pomiędzy akumulatorem, a odbiornikami ma właśnie takie zadanie. Ma toto wbudowany buzzer, który zapiszczy po przekroczeniu ustawionego poziomu prądu i odetnie odbiorniki.

Koszt – od 4 USD w zależności od możliwości i dodatkowych funkcji

Do kupienia tutaj: https://s.click.aliexpress.com/e/_dSHCqE4

Czujniki poziomu wody

To szalenie przydatny czujnik jeśli zbiorniki wody zamontowane są w miejscu trudno dostępnym. Do prawidłowego działania potrzebne są dwa elementy. Czujnik montowany w zbiorniku, oraz wizualny monitor odbierający sygnał z czujnika.

Modeli i sposobów na pomiar jest wiele. Najtańszy i najprostszy to czujnik działający na zasadzie pływaka:

Można zamontować w zbiorniku jeden, można kilka, do tego podłączyć zwykłe diody LED i zbudować sobie prosty panel.

Jak to zrobić a pomocą pokazanego czujnika zobaczycie na filmiku poniżej:

Genialne w swojej prostocie!

Czujnik kupicie za nie całe 2 dolary tutaj: https://s.click.aliexpress.com/e/_dVDYcwM

Bardziej skomplikowany i odrobinę droższy sposób, to zastosowanie sondy tego typu:

 

oraz miernika takiego jak ten:

Koszt:

sonda 3 dolary, do kupienia tutaj: https://s.click.aliexpress.com/e/_As9on7

miernik 18 USD, kupisz tutaj: https://s.click.aliexpress.com/e/_AY5loD

Jak to połączyć i jak to działa zobaczcie obie tutaj:

Termometr / stacje pogodowe

Dobrze jest wiedzieć jaka jest temperatura na zewnątrz i wewnątrz naszego busa czy kampera. Do tego celu używam prostej stacji pogodowej, z pomiarem temperatury wewnątrz, oraz za pomocą czujnika na kablu na zewnątrz.

Mam u siebie coś takiego:

Cena – 4 USD

Do kupienia tutaj: https://s.click.aliexpress.com/e/_dTGOiHE

Jeśli nie macie możliwości wypuszczenia czujnika na zewnątrz, można zaopatrzyć się w stację pogodową z czujnikiem bezprzewodowym.

Coś takiego:

Kosztuje zaledwie 17 USD

Do kupienia tutaj: https://s.click.aliexpress.com/e/_A0NFSc

Kolejnym ciekawym urządzeniem, jest prosty higrometr mierzący na bieżąco wilgotność w kamperku z wbudowanym termometrem.

 

To także opcja do zabudowania lub w wersji okrągłej można sobie powiesić bez wycinania otworu.

Cena – poniżej dwóch dolarów. Używam tego: https://s.click.aliexpress.com/e/_dYpObtm

Czujnik czadu:

To powinno być na początku. Jeśli masz w aucie ogrzewanie postojowe dowolnego typu, taki czujnik jest obowiązkowy. Ja kupiłem coś takiego:

Kosztował  8 dolarów z przesyłką do Polski. Zasilany jest 3 bateriami AA, które działają przez ok 2 miesiące. O niskim stanie baterii informuje alarm, więc wiadomo kiedy je wymienić.

Do kupienia tutaj: https://s.click.aliexpress.com/e/_dXrsOZ2

Wskaźnik poziomu gazu w butli

Prosty a skuteczny wskaźnik poziomu gazu w butli, naklejany za pomocą magnesu na butlę pozwala orientacyjnie oszacować ile jeszcze gazu pozostało do gotowania i ogrzewania.

Koszt – poniżej 2 USD. Do kupienia tutaj: https://s.click.aliexpress.com/e/_d7WmbGU

Na koniec jeszcze jedne gadżet, który pozwala się komfortowo wyspać 🙂

Jeśli zdarzyło Ci się kiedyś stanąć krzywo, to wiesz o czym mówię. Nocując na dzikusa i nie mając w busie, vanie czy innym domku na kółkach wypasionych systemów poziomujących, poduszek powietrznych itp. itd. ciężko jest stanąć tak aby zachować poziom auta. Wtedy albo wyjeżdżasz nogami z łóżka, albo „zkuliwujesz” się na bok. Rano ból pleców i nóg. Aby tego uniknąć zaopatrzyłem się w prosty inklinometr, czyli urządzenie badające kąt wychyłu auta względem ziemi.

Coś takiego:

Kosztuje ok 15 USD i spisuje się znakomicie. Kupisz tutaj: https://s.click.aliexpress.com/e/_DkjDeWL

Prostsza wersja, jest do dostępna za 4 USD:

Do kupienia tutaj: https://s.click.aliexpress.com/e/_d7teYo0

Dzięki temu zawsze staję idealnie poziomo.

W następnym odcinku pokażę ciekawe sposoby na świetlenie wnętrza.

Stay tuned!3 komentarze

 1. Wacek

  Hi, hi, mam u siebie prawie wszystko to samo zamontowane 😉 co do ostaniej pozycji, to polecam zwykły kompas kierunkowy, który działa równieżj jak poziomica, a i przydaje się również w podróży do wiadomych celów!

  Odpowiedz
  • vadim

   Dzięki za poradę. ktoś ostatnio podrzuci pomysł zwykłej wasserwagi czy poziomicy jak kto woli. Podobno można kupić w marketach budowlanych za kilka złotych takie małe przyklejane na taśmę dwustronną. Musze to sprawdzić, byłaby ciekawa i jeszcze tańsza alternatywa.

   Odpowiedz

Komentarze