Sezon urlopowy tuż tuż, najwyższa pora więc na test kolejnego gadżetu typowo turystycznego. Firma Navroad,  autoryzowany przedstawiciel marki Sunroad w Polsce,  przesłała mi jakiś czas temu kilka ciekawych rzeczy, wśród nich multifunkcyjny wysokościomierz.

Sunroad FR500, bo o nim właśnie mowa to wielofunkcyjne urządzenie które przyda się każdemu aktywnemu turyście i podróżnikowi.

Dzięki niemu dowiemy się jaka jest pogoda, temperatura, ciśnienie atmosferyczne, na jakiej jesteśmy wysokości jaki obrać kierunek i wielu innych przydatnych w terenie rzeczy.

sunroad-fr500-IMG_6560

Sunroad FR500 to małe, lekkie, kompaktowe urządzenie. Dwukolorowa, jaskrawo żółta z ciemnymi elementami obudowa, wykonana jest z tworzywa, przypominającego w dotyku gumę. Dzięki jaskrawym kolorom, łatwo jest znaleźć urządzenie w przepastnym plecaku, czy np kiedy upadnie w gęstej trawie. Ta druga opcja, zresztą będzie przydatna dużo rzadziej, ponieważ faktura tworzywa zapewnia bardzo dobry chwyt nawet śliskimi rękoma. W komplecie jest także mała smycz, którą można zamontować w dolnej części Sunroad’a i przytroczyć go do paska, czy plecaka. Można też oczywiście zamontować każdą inną “pełnowymiarową” smycz np. taką od kluczy i nosić to na szyi. Ucho do montażu smyczy jest zresztą na tyle duże i wytrzymałe, że zamiast smyczy można użyć karabińczyka i przyczepić go np. do uprzęży wspinaczkowej.

Komputerek jest jak wspomniałem bardzo mały, a jednocześnie bardzo wygodny w użytkowaniu. Jego wymiary to 100 x 66 x 20 mm, a waga to zaledwie 140 gramów. FR 500 z łatwością obsługuje się jedną ręką. Duże przyciski po obu stronach urządzenia zapewniają pewną obsługę, także w rękawiczkach. Duży, czytelny i podświetlany bardzo mocną diodą LED na kolor zielony, wyświetlacz pozwala z łatwością odczytać wszystkie pożądane parametry. Wbudowana mini latarka to doskonała pomoc np. przy czytaniu mapy w ciemnościach.

Jakie dokładnie funkcje oferuje Sunroad FR 500 ?

 • zegar
 • data
 • termometr
 • barometr
 • wysokościomierz
 • kompas cyfrowy
 • higrometr
 • latarka

Całkiem sporo, prawda ?

Tak więc po kolei:

sunroad-fr500-IMG_6520

Zegar: duży, cyfrowy, oferuje tryb 12 i 24 godzinny. Wyświetla się stale w dolnej części ekranu w standardowym trybie czuwania urządzenia, wraz z aktualną datą w linii powyżej zegara (dzień i miesiąc), oraz aktualnym dniem tygodnia w górnej części wyświetlacza.

sunroad-fr500-IMG_6540

Wysokościomierz: mierzy aktualną wysokość w zakresie od -700 m do 9000 metrów n.p.m. w odstępach co 1 metr. W tym trybie można wyświetlić aktualną wysokość, wysokość wznoszenia oraz przywołać z historii najwyższą zarejestrowaną wysokość, na jakiej przebywaliśmy. Urządzenie automatycznie, co pół godziny zapisuje w pamięci najwyższą zarejestrowaną wysokość. Daje to możliwość przejrzenia historii pokonanej w ciągu dnia wysokości. Przeglądając historię na wyświetlaczu pojawia się wysokość i godzina (z dokładnością do pół godziny) o jakiej tą wysokość osiągnięto. Dzięki temu wiadomo, że np. o 14:30 byliśmy na 1200 metrów, a o 16:00 na 230 metrach n.p.m. Świetna sprawa, która pozwala odtworzyć pokonaną trasę.  Wysokość może być podawana zarówno w metrach jak i w stopach co przydać się może np. paralotniarzom. W tym trybie Sunroad pokazuje także wykres zarejestrowanych wysokości.

sunroad-fr500-IMG_6532

Barometr:

Mierzy ciśnienie w zakresie od 300 hpa do 1100 hpa (od 8.8 do 32.6inHg) z częstotliwością co 0.1 hpa. Z pamięci można przywołać ostatnie pomiary. Barometr można przełączyć na pomiar w millibarach oraz INhg.

sunroad-fr500-IMG_6536

Termometr: rejestruje temperaturę otoczenia w zakresie od -20 do 60 stopni Celsjusza z odstępem co 1 stopień. Zapisuje także w pamięci najwyższą i najniższą zarejestrowaną temperaturę. Odtwarzać z historii można jednak tylko te dwie graniczne wartości, bez przypisanej do nich godziny, tak jak ma to miejsce w przypadku wysokości.

sunroad-fr500-IMG_6550

Higrometr: czyli inaczej wilgotnościomierz pokazuje aktualną wilgotność powietrza w procentach. Podobnie jak termometr, zapisuje w pamięci najwyższą i najniższą zarejestrowaną wartość, które można przywołać analogicznie do temperatury z pamięci urządzenia.

sunroad-fr500-IMG_6587

Kompas:

W Sunroad FR500 wbudowano cyfrowy kompas. Kompas o zakresie 360º z ośmioma kierunkami wskaźnika stron świata, odczyt z dokładnością do 1°.

Spotkałem się z wieloma opiniami – po grzyba komu kompas skoro są GPS-y i Glonassy ? Otóż odpowiadam – Po pierwsze – nie każdy lubi chodzić z GPS-em, po drugie GPS w gęstym lesie często okazje się nieprzydatny z uwagi na niemożliwość złapania fix-a z satelitów (nie wspomnę o dostępności map obejmujących polne czy leśne ścieżki i bezdroża), po trzecie dla samej frajdy chodzenia na azymut i odnajdywania drogi za pomocą mapy i kompasu.

Prognozowanie pogody:

Ta funkcja za pomocą piktogramów ma z założenia przewidywać na podstawie tendencji zmiany ciśnienia i temperatury pogodę. Gdy ma być słonecznie będzie małe słoneczko, gdy ma padać – chmurka z kroplami itp. W praktyce działa to “tak se” 🙂 i należy tą funkcję traktować z dużą rezerwą. Wg producenta trafność przewidywania jest na poziomie 70%.

Latarka:

To mała dioda LED od spodu urządzenia – bardzo przydatna np. przy czytaniu mapy. Moc jej jest niewielka jednak do “rzucenia okiem” na mapę w zupełności wystarcza i bardzo się przydaje. Odczyt wartości wskazań FR500 możliwy jest dzięki bardzo dobremu, jasnozielonemu podświetleniu całego wyświetlacza.

Do zasilania urządzenia służy wbudowany pojemny akumulator, ładowany za pomocą standardowego, najbardziej obecnie popularnego gniazda microUSB. Można toto zatem naładować niemal wszędzie i niemal wszystkim – ładowarką sieciową, z gniazda USB komputera, powerbankiem (np. Nexo powerBOX style) , czy choćby opisywanej kiedyś przeze mnie ładowarki na dynamo rowerowe.

sunroad-fr500-IMG_6564

Podsumowując – świetny i szalenie przydatny gadżet. Czy w góry, czy na rower, czy do lasu, czy nawet dla paralotniarza  – wszędzie się przyda i pozwoli zorientować się w aktualnej i przewidywanej pogodzie, zarejestrować przewyższenia, określić swoje możliwości fizyczne analizując temperaturę i wilgotność, czy odnaleźć drogę w nieznanym terenie dzięki kompasowi. Dla mnie rewelacja.

Sprawdź ceny Sunroad FR500 w serwisie ceneo.pl

Sprzęt do testów udostępniła firma NavRoad

4 komentarze

 1. Maligo

  No, więc nie jest tak fajnie. Mam urządzenie dostałam w prezencie. To moje pierwsze tego typu urządzenie (pełno jest zegarków z takimi bajerami, ale też nie miałam do tej pory). Żeby sunroad działał w miarę poprawnie trzeba go ustawić odpowiednio, ale jak?! tego już w instrukcji nie ma. Nie ma również żadnej informacji w jaki sposób odczytywać prognozę pogody (pokazują się co prawda chmurki, słoneczko, deszczyk), ale urządzenie niby prognozuje pogodę na 12 i na 24 godziny. Tego ni diabła nie mogę rozszyfrować. Żeby poprawnie odczytywało wysokość też trzeba ustalić dokładne usytuowanie npm. Udało mi się to w górach (tak niby najlepiej) w miejscu gdzie tabliczka pokazuje wysokość, wpisałam takową w urządzenie. Niestety za którymś razem w tym samym miejscu, wysokość urządzenie podawało już inną. Temperatura koszmarnie wolno się zmienia. Po ok. 10-15 minutach dopiero pokazuje chyba aktualną temperaturę otoczenia (bo już nie wierzę). W sumie polegam tylko na zegarku i tylko do sprawdzania godziny urządzenie się jak dla mnie nadaje. 🙁 Wiem, wiem, pewnie po części wina moja bo nie potrafię odpowiednio wszystkiego skalibrować, ale jak? skoro w instrukcji nic nie ma, a dystrybutor urządzenia nie chciał odpowiedzieć na mojego maila w tej sprawie. 🙁 Szkoda…

  Odpowiedz
  • vadim

   dobre pytanie – przyznam bez bicia nie wiem.
   Miałem kilka dni na testach, używałem dosyć intensywnie po ok 2 – 3 godziny dziennie i nie ładowałem ani razu.
   Nie wiem czy to pomoże… ale bliższych informacji nie mam niestety

   pozdrawiam

   vadim

   Odpowiedz

Komentarze