Nocowanie na kempingach w Skandynawii i Finlandii wymaga posiadania karty kempingowej. Karta ta nazywa się Camping Key Europe. Uprawnia ona do wejścia na kemping i przebywanie na nim, jest ona swoistym dowodem osobistym i jednocześnie potwierdzeniem ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Niektóre kempingi oferują także dodatkowe zniżki dla posiadaczy.

pass2

Bez tej karty nie da się zanocować na żadnym oficjalnie działającym polu namiotowym czy kempingowym za wyjątkiem tzw. „tanich pól namiotowych” w Danii. Nie potrzeba takiej karty także nocując „na dziko”  w krajach gdzie jest to dozwolone (w Danii , w tym na Bornholmie nie wolno biwakować w ten sposób).

Karta Camping Key Europe ważna jest na osobę na którą jest wystawiona i na jego członków bezpośredniej rodziny – małżonka, dzieci, partnera.

Kartę można zakupić na dwa sposoby – albo bezpośrednio na kempingu – otrzymujemy wtedy tylko karteczkę potwierdzającą wniesienie opłaty a sama karta dojdzie później pocztą, lub też pomyśleć o tym odpowiednio wcześniej i zamówić przez internet.

Drogą internetową zamówić ją można w dowolnym kraju zrzeszonym w Camping Key Europe – Szwecji, Danii, Norwegii i Finlandii. W ubiegłym roku zamawiałem kartę w Danii, w tym roku zamówiłem w Finlandii . Zmieniłem kraj z uwagi na to , że posiadam konto typu zaskórniak w Euro a Finlandia jako jedyna posługuje się Euro. Unikam w ten sposób dodatkowych przewalutowań przy płatności kartą.

Samo zamówienia karty jest banalnie proste, należy wypełnić krótki formularz podając swoje dane i adres i przejść do płatności on-line. Cały proces jest prosty i czytelnie opisany w kilku językach w tym po angielsku.

link do formularza w wersji angielskiej: http://www.camping.fi/product.asp?sua=2&lang=3&s=1156&nav=1001002

Koszt karty to 16 Euro, dostawa jest wliczona w cenę.

Wg zapewnień wystawcy czas dostawy to 2 tygodnie od momentu zamówienia. Poprzednia karta zamawiana na stronie organizacji duńskiej przyszła do mnie po tygodniu.

 dodano 13.03.2014: Uwaga na problemy z zamawianiem karty z Finlandii – długi czas oczekiwania! 

2 komentarze

Komentarze