Niedawno trafiła w moje ręce najnowsza nawigacja satelitarna firmy Navitel – model E500 Magnetic. Po kilkunastu dniach na szybie i kilku tysiącach przejechanych kilometrów, w Polsce i za granicą, przyszedł czas na krótki test tego „dżipiesa” 🙂

Tak więc, po kolei.

Na początek, jak zawsze dane techniczne:

Procesor: MStar MSB 2521, 800 МHz
Pamięć RAM: DDR3 128MB
Pamięć wewnętrzna: 8 GB, obsługa kart microSD do 32 GB
Ekran: podświetlany, dotykowy, TFT, 5″, rozdzielczość 800×480
Bateria: Li-pol, 1200 mAh
Gniazda: miniUSB (zasilanie w uchwycie), miniUSB 2.0, gniazdo słuchawkowe 3.5 mm (mini-jack)
Wymiary: 38 х 85 х 17 mm
Waga: 177 g
Antena GPS: wbudowana
Gwarancja: 24 miesiące

Co producent dostarcza w komplecie po zakupie ?

W charakterystycznym dla Navitela pudełku, znajdziemy oprócz samej nawigacji, uchwyt na szybę, ładowarkę samochodową, rysik, przewód USB do aktualizacji oprogramowania, pokrowiec oraz instrukcję obsługi z kartą gwarancyjną.

Montaż w samochodzie:

To najważniejsza innowacja w najnowszym produkcie Navitela. Jak można się domyśleć, rozkodowując nazwę nowego urządzenia, wyposażono je w uchwyt magnetyczny.

Zasada działania tego uchwytu jest taka, aby jak najbardziej ułatwić montaż i demontaż nawigacji na szybie samochodu. Wystarczy przymocować uchwyt potężną przyssawką do szyby i podpiąć do niego, a nie do nawigacji, zasilanie. Urządzenie wystarczy wtedy po prostu przyłożyć do uchwytu i samo ustawi się w odpowiedniej pozycji.

Zasilanie odbywa się przez złącze w uchwycie. Po umieszczeniu w nim nawigacji , następuje autostart E500 magnetic. Podobnie po zdjęciu z uchwytu nawigacja sama się wyłącza. Proste i skuteczne,  montaż trwa ułamki sekund i przy okazji nie ma ciągłej plątaniny kabli. Połączenie jest bardzo mocne i pewne. Jeździłem z tym po sporych wertepach, agresywnych osiedlowych spowalniaczach ruchu, drogach z płyt yomb, ułożonych przez drogowców na ostrym kacu i nawigacja nawet nie drgnęła.

Jakość wykonania/guzikologia, złącza:

Obudowa E500 Magnetic wykonana jest w całości z czarnego tworzywa sztucznego. Jego jakości oraz spasowaniu obudowy nie można niczego zarzucić. Plastik jest lekko chropowaty, delikatnie zmatowiony, przez co urządzenie pewnie się trzyma w dłoni podczas montażu i demontażu. Jedynym wyjątkiem są dwa ozdobne paski, nad i pod ekranem, które są „błyszczące”. Na dolnym dodatkowo jest wytłoczone logo producenta.

Przód, to w całości wyświetlacz, otoczony dosyć sporą ramką. Wszystkie gniazda rozszerzeń (miniUSB, gniazdo karty pamięci i słuchawkowe) umieszczono na jednej z krawędzi.

Tylna część, to niemal jednolita powierzchnia, z centralnie umieszczonym złączem komunikacyjnym. Złącze to odpowiada za kontakt z uchwytem montażowym, przekazywane jest przez nie zasilanie z uchwytu. Jest tam też przycisk resetowania, oraz kratka wbudowanego głośniczka.

Na górze jest tylko jeden przycisk – włącznik, w kolorze zielonym.

Mapy, czyli to co najważniejsze w nawigacji:

E500 Magnetic ma na pokładzie autorską aplikację Navitel Navigator, w wersji na system Windows CE pod kontrolą którego pracuje urządzenie.

Nawigacja umożliwia wytyczanie tras w 47 krajach Europy. Są to Albania, Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gibraltar, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Kazachstan, Liechtenstein, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Wyspa Man. Jak widać ilość jest oszałamiająca, a dokładnych i nie wymagających dopłaty map Rosji , Ukrainy, Białorusi i Kazachstanu próżno szukać u konkurencji.

Program przy wytyczaniu optymalnej drogi dojazdu proponuje kilka alternatywnych tras, umożliwia dodanie punktów pośrednich, korzystanie z punktów POI. Mapy oprócz klasycznych punktów POI, jak stacje paliw, bankomaty, restauracje czy hotele mają także rozbudowaną bazę fotoradarów.

Navigator ma także asystenta pasa ruchu, podpowiadającego który pas zająć na najbliższym skrzyżowaniu oraz „wkurzacza” dla tych, którzy mają zbyt ciężką nogę… 🙂 czyli ostrzeżenia o przekroczeniu dozwolonej na danym odcinku prędkości.

Nawigacja komunikuje się z użytkownikiem oczywiście po polsku. Komunikaty wypowiada domyślnie głos męski, użyczony przez Zbigniewa Urbańskiego. To szczerze największa wada oprogramowania Navitela… Głos celebryty jest baaaaaardzo drażniący. Na szczęście można go zmienić. do wyboru są jeszcze trzy inne polskie głosy – dwa damskie i jeden męski. Wszystkie trzy zdecydowanie mniej mnie denerwują 🙂 Dla poliglotów jest też kilkadziesiąt głosów w innych językach.

Navitel minimum 4 razy do roku wydaje bezpłatne aktualizacje wszystkich map, jak i często samej aplikacji, wprowadzając kolejne udogodnienia. Warto zarejestrować się na stronie producenta podając numer licencji, aby być zawsze na bieżąco z aktualizacjami.

Funkcje dodatkowe:

Na pokładzie E500 Magnetic, użytkownik znajdzie jeszcze odtwarzacz plików multimedialnych, oraz szalenie przydatny transmiter FM. Wielokrotnie już go opisywałem, więc tylko dla przypomnienia – transmiter FM nadaje komunikaty, które wypowiada nawigacja za pośrednictwem fal radiowych do samochodowego sprzętu audio. Można zatem słuchać głośno stacji radiowej w aucie i jednocześnie nie przegapić zjazdu z autostrady 🙂

Podsumowując:

Uchwyt magnetyczny w swoich nawigacjach stosuje już kilku producentów i umieszczenie tego rozwiązania przez firmę Navitel w najnowszym modelu E500 magnetic, to zdecydowanie krok w dobrą stronę. Zalety tego rozwiązania są nie do podważenia i każdy, kto choć raz miał z nim do czynienia, nie będzie chciał wracać do tradycyjnych uchwytów montażowych.

Cała reszta jest już nudna 🙂 – świetne, często aktualizowane mapy całej Europy, bardzo dobra jakość wykonania, przydatny transmiter FM i przystępna cena ustalona na poziomie ok 350 zł. Nuuuuda 🙂

Sprzęt jak najbardziej godny uwagi i polecam każdemu, zwłaszcza podróżującym dużo za granicę, gdzie koszty połączeń internetowych przy stosowaniu nawigacji „onlinowych” mogą zruinować budżet.

Sprzęt do testów udostępniła firma Navitel

Chcesz kupić taniej ? – Koniecznie sprawdź TUTAJ



9 komentarzy

  1. Konrad

    Nuuuda 🙂 Znam skądś to rozwiązanie… zaraz zaraz, czy to czasem nie polski Navroad ROK TEMU zaprezentował nawigację Navroad X5 z aktywnym uchwytem? Nawet widziałem recenzję http://vadimpacajev.com/nawigacja-navroad-x5-w-katowicach-robia-to-dobrze/

    Chyba rzeczywiście Navroad zrobił to dobrze skoro zagraniczne firmy kopiują rozwiązania 🙂
    Choć z drugiej strony… to może rzeczywiście są inne urządzenia? W Navroad X5 jest wyjście AV, dzięki czemu można podłączyć kamerkę cofania, a w Navitelu tego nie widzę.

    Odpowiedz
    • vadim

      Ale czy o tym nie piszę ? 🙂 Napisałem przecież : „Uchwyt magnetyczny w swoich nawigacjach stosuje już kilku producentów i umieszczenie tego rozwiązania przez firmę Navitel w najnowszym modelu E500 magnetic, to zdecydowanie krok w dobrą stronę”.
      Uchwyt taki ma oczywiście Navroad, ma też Garmin, ma tez kilku chińskich producentów.
      Jeśli rozwiązanie jest wygodne, dobre i sprawdzone, min właśnie w produktach Navroad to tylko sie chyba należy cieszyć że inni producenci też je stosują.

      Odpowiedz
  2. Tadek64

    Fajna recenzja i fajna nawigacja, ale nurtuje mnie czy można do niej podpiąć kamerę cofania?

    Odpowiedz
  3. jasioo

    Jest Windows CE, to może da się władować AutoMapę, na którą mam licencję, a dotychczasowy GPS zaczyna odmawiać współpracy?

    Odpowiedz
      • a_b

        Jest, tylko trzeba trochę pogrzebać. Jeśli ktoś jednak nie lubi się bawić, to jest mnóstwo nawigacji nie droższych, tylko z systemem „odblokowanym” – tzn. wystarczy zmiana ścieżki do programu nawigacyjnego.

  4. Tomasz Czarnecki

    Witam.
    Wybaczcie pytania dziadka, które Wam mogą wydać się nie co dziwne…..

    1. W jaki sposób odbywa się aktualizacja map – „samoczynnie, czy poprzez podłaczenie do komputera ?.
    2. Czy uważacie, że ten model nawigacji byłby odpowiednim wsparciem dla kogoś , kto podróżuje wyłącznie po kraju a mijający czas mu w tym nie pomaga ?. W swoim czasie były nawigace z mapą tylko na Polskę, ale teraz pewnie próżnio by szukać…
    Z góry dziękuję za odpowiedzi, sugestie i porady.
    T.Cz.

    Odpowiedz

Komentarze