Traficary pojawiły się na Trójmiejskich ulicach już sporo czasu temu. Chodziłem koło nich jak pies wokół jeża. Wydawało mi się to dziwne, skomplikowane i drogie.

Dopiero nieudolność serwisu samochodowego, który przez miesiąc próbował naprawić mi auto, wymieniając zupełnie bez potrzeby części za grube tysiące monet, sprawiła, że przekonałem się… jak bardzo się myliłem.

Co to jest właściwie Traficar ?

To firma, która oferuje krótkoterminowy najem samochodów osobowych, oraz w kilku lokalizacjach dostawczych.

Najem jest bardzo krótkoterminowy, dosłownie na minuty właśnie.

Jakie auto można wypożyczyć ?

W Trójmieście przeważają nowe Renault Clio, jest też kilka Kangoo. Clio w bardzo fajnej konfiguracji, wyposażone w klimatyzację, pełną elektrykę, nawigację samochodową, zestaw BT i inne gadżety.

Clio lubię, miałem takie dwa, starszej generacji i to bardzo wygodne auta były. Tak jest też i z tymi dostępnymi w Traficarze. Są to nowiutkie samochody, ze znikomymi przebiegami.

Jak wypożyczyć auto?

W pierwszej kolejności należy pobrać na telefon aplikację Traficar. jest ona dostępna w sklepie Google Play i tym czymś co tam jest na ajfony.

Po instalacji, należy się zarejestrować, podać swoje dane, adres, telefon oraz dodać kartę płatniczą lub kredytową, oraz prawo jazdy (należy zrobić jego zdjęcie). Całość zajmuje ok 5 minut.

Po pomyślnej rejestracji i odpaleniu GPS wyszukuje się dostępne w okolicy samochody. Aplikacja pokazuje najbliżej zaparkowane auta. Każde auto można sprawdzić pod kątem lokalizacji, ilości paliwa, czasu dojścia i cen za wynajem.

Po wybraniu najbardziej pasującej nam lokalizacji, musimy auto sobie zarezerwować. Wystarczy kliknąć na „rezerwuj”. Od tej chwili mamy 15 minut aby do niego dojść i przez te 15 minut nikt inny auta nam nie weźmie i nigdzie nim nie pojedzie.

Aplikacja odlicza czas, oraz pokazuje dla ułatwienia numer rejestracyjny samochodu oraz jego numer boczny. Jeśli nie dojdziemy w czasie 15 minut do auta, dostaniemy kolejne dwie minuty. Jeśli i to nie wystarczy, rezerwacja automatycznie zostanie anulowana i trzeba będzie auto zarezerwować raz jeszcze

Po dojściu na miejsce, skanujemy kod QR obecny na szybie pasażera, oraz na szybie czołowej i po chwili auto automatycznie się otwiera. Od tego momentu odliczają się 2 bezpłatne minuty, podczas których można sprawdzić stan auta, czy nie jest uszkodzone, brudne itp. Aplikacja zapyta nas zresztą o to po otwarciu samochodu.

Kluczyki do samochodu znajdują się w schowku przed pasażerem. Jest tam także dowód rejestracyjny i OC auta.

Kluczyk, a właściwie karta zamontowana jest na magnesiku. Karta ma także pilota do centralnego zamka, ale o tym za chwilę. Kartę należy wsunąć w szczelinę na konsoli centralnej i już można odpalać auto i jechać.

Pilot o którym wspomniałem powyżej służy do zamknięcia auta, jeśli nie kończymy najmu, a jedynie zatrzymaliśmy się po pod sklepem i poszliśmy na zakupy, ale chcemy mieć pewność, że auto nie pojedzie sobie z innym wynajmującym.

Aby definitywnie zakończyć najem, należy wyciągnąć kartę i umieścić ją w schowku, zgasić światła, wyjść z auta i w aplikacji wybrać opcję „zakończ najem”. Jeśli wszystkie czynności zostały wykonane prawidłowo, auto zamknie się i najem się zakończy.

Co ważne – zakończyć prawidłowo najem można tylko w strefie działania Traficara. Aktualny zasięg strefy podany jest na stronie internetowej firmy.

Koszty:

Koszt najmu auta podzielony jest na 3 części. Płaci się za minuty jazdy, za przejechane kilometry oraz za minuty postoju z wyłączonym silnikiem.

Na lipiec 2018 wygląda to następująco:

 • przejechany kilometr – 80 groszy
 • minuta jazdy – 50 groszy
 • minuta postoju – 10 groszy

W praktyce:

 • Gdańsk, godziny szczytu (15.00 – 16.00) 7 km, 14 minut jazdy – koszt 12 zł 60 groszy
 • Gdańsk, ok godz. 12.00 1 km, 4 min jazdy, 3 minuty postoju – koszt 3 zł 10 groszy
 • Gdańsk, 8.00 rano, 8 km , 14 minut jazdy, – koszt 13 zł 40 groszy

Taksówka na tej samej, 7 km trasie, kosztuje mnie ok. 30 złotych, Uber ok 17 złotych .

Czy to dużo, czy to mało – oceńcie sami. Dla mnie jest to bardzo akceptowalny poziom cen, za możliwość skorzystania z auta, przewiezienia czegoś lub kogoś.

Jak pisałem na wstępie, wtedy kiedy moje auto było w pseudo naprawie, polegającej na psuciu, skorzystanie z Traficara było bardzo korzystną opcją.

Cały proces najmu i rejestracji w systemie jest bardzo prosty i intuicyjny, cena wg. mnie jest akceptowalna i świetnie, że jest taka opcja. Nie będę z tego korzystał często, ale korzystał na pewno będę.

Powyższy materiał powstał we współpracy z moim kontem bankowym, z którego środki zostały przekazane na opłacenie wyżej opisywanej usługi .3 komentarze

 1. Skup

  Ten kto wymyślił traficar powinien dostać nobla, z ekologi, pokojowego i każdego innego. Mieszkam w Warszawie i choć hadluje autami sam wole z traficara korzystać.

  Odpowiedz

Komentarze