W czerwcu tropem Gotów bytujących w Polsce na przełomie er, zabrałem was do Węsior – Kamienne kręgi w Węsiorach . Kamienne kręgi w Węsiorach, są chyba po kręgach w miejscowości Odry, najbardziej znanym cmentarzyskiem gockim na Pomorzu. Dzisiaj, chciałbym pokazać wam miejsce mniej znane, położone znacznie bliżej Gdańska, a równie spektakularne i tajemnicze.

KAMIENNE-KREGI-TRATKOWNICA-_FLU1395

Cmentarzysko w Trątkownicy, zwane też od pobliskich miejscowości cmentarzyskiem w Babim Dole-Borczu powstało ok I wieku naszej ery. Założyli je jak wszystkie tego typu miejsca Goci, którzy na przełomie wieków wędrowali przez dzisiejszą Polskę na południe uciekając wg. naukowców przed niekorzystnymi zmianami klimatu w Skandynawii.

Tratkownica, Poland 30th, July 2016 Sunny and warm day in northern Poland village of Tratkownica it is good reason to visit old, misterious cemetery in Tratkownica. The cemetery in Tratkownica founded by the Goths in the first century AD. Goths came to the Kashubian Lake District from Scandinavia, bringing with it new burial structures - stone mounds surrounded by wreaths. Between the mounds were circles of the big boulders within which held meetings and courts. Between the mounds, were also burnt and skeletal graves with burned bones.

Goci, na terenach na których bytowali, na których się czasowo osiedlali zakładali oprócz domostw cmentarzyska. Cmentarzyska, które były też najprawdopodobniej miejscami kultu, miejscami spotkań plemiennych i prawdopodobnie także sądów.

Poland weather - sunny, warm day in Tratkownica

Tak też powstało cmentarzysko w Trątkownicy i taką funkcję pełniło.

Na miejscu zobaczyć można kurhany, otoczone kamiennymi kręgami, oraz samodzielne ustawione w kręgi duże głazy narzutowe.

Poland weather - sunny, warm day in Tratkownica

Co ciekawe na cmentarzysku w Trątkownicy zostały przez archeologów znalezione również groby kultury pomorskiej, zasiedlającej te tereny ponad 500 lat wcześniej, przed Gotami. Ludzie kultury pomorskiej  wyróżniali się obrządkiem chowania swoich zmarłych w grobach z wielkich płyt kamiennych, zawierających popielnice ze spalonymi kośćmi.

Poland weather - sunny, warm day in Tratkownica

Goci po bytowaniu na Pomorzu ruszyli dalej na południe, dotarli na tereny dzisiejszej Ukrainy, do Rumunii i Siedmiogrodu. Część z nich osiedliła się na Krymie.

Poland weather - sunny, warm day in Tratkownica

Ich wędrówka zakończyła się dopiero na terenach dzisiejszych Włoch i Hiszpanii gdzie założyli państwa Ostrogotów (Włochy) i Wizygotów (Hiszpania).

Poland weather - sunny, warm day in Tratkownica

Dojazd: drogą krajową nr 20 przy trasie Gdańsk – Kościerzyna . Jadąc z Gdańska, po minięciu Żukowa i następnie miejscowości Babi Dół, po kilkuset metrach trzeba skręcić w prawo w las (jest drogowskaz) i jechać dalej leśną drogą ok. 2 km. Jadąc od Kościerzyny po minięciu miejscowości Borcz, tuż przed miejscowością Babi Dół skręcamy w lewo w las (uwaga nie widać drogowskazu od strony Kościerzyny, łatwo przegapić) i dalej jak wyżej.

Poland weather - sunny, warm day in Tratkownica

Parking: Duży, leśny parking z miejscami do odpoczynku, dobrze utrzymany, brak toalet

KAMIENNE-KREGI-TRATKOWNICA-_FLU1393

Opłaty: brak

Przeczytaj teżAles Stenar – szwedzkie Stonehenge – jak dojechać, gdzie nocować

2 komentarze

  1. KasiaS_1980

    Wygląda to na prawdę fantastycznie. Może się wybierzemy wracając z wybrzeża 🙂

    Odpowiedz

Komentarze