Kontynuując temat węgierskich basenów termalnych, dzisiaj pojedziemy do miejscowości Bogács. Jest to wioska położona w regionie Borsod-Abaúj-Zemplén pomiędzy Miskolcem a Egerem.

Pokłady wód termalnych odkryto tutaj przypadkiem, w latach 50 XX wieku, podczas odwiertów w poszukiwaniu ropy i gazu. Na miejscu odwiertów powstał bardzo przyjemny, kameralny obiekt, do którego co roku ściągają tysiące turystów z całej Europy i Świata.

Atrakcje na miejscu:

Przede wszystkim baseny termalne. Sześć basenów z gorącą termalną wodą o temperaturze ok 36 stopni Celsjusza. Baseny znajdują się na zewnątrz budynków (oraz jeden wewnątrz).

Jeden przykryty jest częściowo dachem. Obiekt czynny jest cały rok, z tym, że poza sezonem czynne są 4 baseny, również zimą.

Zima właśnie, wczesna wiosna i późna jesień to moim skromnym zdaniem najlepsze pory na odwiedzenie Bogácsa. Ludzi mało, ceny niższe,  przede wszystkim doznania dużo lepsze. Siedzenie w basenie termalnym w wodzie o temperaturze blisko 40 stopni, gdy na zewnątrz jest powyżej 20, jest średnią przyjemnością. Gdy na zewnątrz jest 10, 5 i mniej to robi się baaaaaaardzo przyjemne i wtedy dopiero docenia się zalety takich miejsc.

Najlepsze jest w tym to, że na basenach można przebywać do 21.00, a w soboty do północy (jeśli korzysta się z kempingu lub pensjonatu na miejscu).

Poza sezonem, gdy na zewnątrz jest zimno, woda intensywnie paruje, rozgwieżdżone niebo nad nami, butelka lokalnego wina „od węgierskiego chłopa” z piwniczki na wzgórzu…

Czego chcieć więcej ?

UWAGA: Baseny typowo termalne, z gorącą wodą, nie są przeznaczone dla dzieci. Obowiązuje zakaz wejścia do basenów termalnych dla dzieci poniżej 6 roku życia, oraz zakaz skakania do wody. Są dostępne w sezonie dwa baseny w których mogą kąpać się dzieci, jest też zjeżdżalnia.

Woda ma, zwłaszcza krótko po napełnieniu basenu (są regularnie napełniane świeżą, gorącą wodą), bardzo intensywny zapach. Obrazowo – wali siarą przeokrutnie 🙂 Taki urok składu chemicznego tej wody. Można się szybko przyzwyczaić, a dzięki temu, że jest to na otwartym powietrzu nie jest uciążliwe.

W bliskiej okolicy u podnóża wzgórza znajdują się klimatyczne piwniczki winne, w których za niewielkie pieniądze można zanabyć i skosztować na miejscu, lub zabrać ze sobą na baseny lokalne wino. Piwniczki opiszę wkrótce w osobnym wpisie, gdyż warte są uwagi i poświęcenia im kilku słów więcej.

Jedzenie:

Na terenie kompleksu jest kilka (a nawet kilkanaście)  jadłodajni. Od tradycyjnego Langosa po różne mięsne bardziej i mniej lokalne rzeczy. Większość czynna jest tylko w sezonie. Co najmniej 2 knajpki czynne są przez cały rok. W samej wsi jest kilka sklepów, w tym trzy całkiem dobrze zaopatrzone Coop-y.

Dojazd:

Z Miskolca ok 50 km na południowy zachód trasą nr 3 (bezpłatną). Dojazd jest nieskomplikowany i jest bardzo dobrze oznakowany.

Pozycja GPS z bezpośrednio na parking basenów termalnych :  47.908510 , 20.530178

Adres: Fürdő u.Bogács, 3412 Hungary

Noclegi:

Na terenie kompleksu basenowego można zanocować na kempingu, w domkach kempingowych (całorocznych) oraz w kompleksie hotelowym.

Pełną ofertę pensjonatów i hoteli w okolicy znajdziecie w serwisie booking.com, gdzie można bez problemów bariery językowej zarezerwować nocleg na miejscu. Link do ofert w bezpośredniej okolicy basenów termalnych: KLIK

Nocowałem co prawda na kempingu, ale miałem okazję obejrzeć bardzo fajny pensjonacik bardzo blisko basenów. Nazywa się Fűzfa Vendégház. Oferuje bardzo dobrze wyposażone pokoje, ogromne patio/ogród w klimacie typowo węgierskich domów. Na miejscu jest grill oraz darmowy dostęp do WiFi. Pokoje wyposażone są w łazienki z prysznicem i toaletą. Jest część kuchenna z mikrofalówką, kuchenką, czajnikiem itp.

Link bezpośredni do rezerwacji pokoi w pensjonacie Fűzfa Vendégház : KLIK

Kemping opisze już wkrótce, w osobnym wpisie.

Ceny:

Cennik aktualny na rok 2019:

Właściwości lecznicze wody w Bogács-u :

Woda ta należy do grupy siarkowych wód leczniczych. ten typ wody ma podobno wyjątkowo silny wpływ na organizm człowieka. Siarka wbudowuje się w chrząstki stawów, podczas inhalacji rozszerza naczynia wieńcowe, u zdrowych ludzi pomaga w zapobieganiu zwężenia naczyń krwionośnych, siarka zapobiega również odkładaniu się cholesterolu.

Woda z Bogács pomaga w leczeniu schorzeń reumatycznych, stawów, narządów ruchu, w rehabilitacji po złamaniach. Można ją stosować w wielu przypadkach chorób prostaty, woreczka żółciowego i wątroby oraz nieżytu żołądka. Inhalacje podczas kąpieli mają pozytywny wpływ na leczenie wszystkich form zapalenia oskrzeli. Wapń zawarty w wodzie posiada właściwości przeciwzapalne, wchłonięty przez skórę może pomóc chorym na osteoporozę.

Woda ta ma także właściwości rozluźniające skórę oraz można stosować ją przy leczeniu wielu chorób skóry: łuszczycy, chronicznej egzemy, zmian starczych na skórze.

Woda ta  nadaje się także do picia: pita w ilości 200-400 ml pomaga w leczeniu chronicznego nieżytu żołądka, zaparć, chorób woreczka żółciowego i wątroby. Ma właściwości wykrztuśne, lekko przeczyszczające, wiąże też kwasy żołądkowe.

Można ją stosować do pielęgnacji zębów i jamy ustnej, dzięki zasadowemu odczynowi rozpuszcza kamień nazębny, ma właściwości przeciwzapalne.

Skład wody:

Przeciwwskazania:

 • choroba serca do trzech miesięcy po zawale
 • wyższe niż 180/120 Hgmm ciśnienie krwi
 • zapalenie stawów i nerwów
 • gorączka
 • gruźlica, choroby zakaźne
 • ciąża
 • choroby nowotworowe, choroby umysłowe
 • epilepsja
 • choroby ze zmianami skórnymi

Bardzo polecam wizytę w Bogácsu. Klimat jest świetny, woda gorąca, ceny bardzo niskie, a lokalne wino świetne.

Jeśli znalazłeś artykuł ciekawym i / lub pomocnym nie pogniewam się jeśli postawisz mi filiżankę kawy: https://buycoffee.to/vadimontour lub http://www.ko-fi.com/vadimpacajev3 komentarze

 1. Wiesław Brogowicz

  Byłem tam dwa razy i od tej pory będę tam bywał co roku po minimum dwa razy. Niedaleko, tanio, kameralnie, poza sezonem są tam sami Polacy.

  Odpowiedz

Komentarze