Trafiłem ostatnio na ciekawy artykuł dotyczący problemu nadwagi, otyłości i sposobu na poradzenie sobie z nim.

Autor artykułu udowadnia , że rower elektryczny, może być znaczącą pomocą w walce z nadmiarem wagi. Powszechnie uważa się że e-bike jest dla leniwych, że wspomaganie elektryczne rozleniwia i nie można się na tkim rowerze „zmęczyć”, a co za tym idzie używać go jako środka wspomagającego odchudzanie.

Poniżej moje (trochę nieudolne) tłumaczenie tego artykułu z języka ległydż. Ciekaw jestem Waszych opinii na ten temat.

(artykuł oryginalnie opublikowany w ebike24.com)

źródło: https://www.niu.com/

Rowery elektryczne to prawdopodobnie jeden z najskuteczniejszych sposobów na odchudzanie, lepszy nawet niż zwykłe rowery!

Szliśmy chodnikiem. Przed nami powoli posuwał się młody mężczyzna ze znaczną nadwagą, prawie powłócząc nogami. Wyprzedziliśmy go. Jak bolesny musi być jego stan, krępujący ruchy, zamieniający każdy krok w niesamowity wysiłek, pomyśleliśmy… Nagle zauważyliśmy nadjeżdżający e-rower, więc odsunęliśmy się na bok, aby go przepuścić. Był to młody mężczyzna, którego właśnie zauważyliśmy, pedałujący z łatwością. Pomimo także sporej z łatwością naciskał na pedały i przemieszczał swój ciężar z dużą bez widocznego wysiłku  wagi. Zdaliśmy sobie sprawę, że rowery elektryczne wspomagają osoby z nadwagą i otyłością, pozwalając im cieszyć się mobilnością. Dlatego postanowiliśmy podzielić się z Wami kilkoma przemyśleniami na temat otyłości i rowerów elektrycznych.

fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl – materiały prasowe

Jazda na rowerze elektrycznym może sprawić, że będziesz w formie jakbyś jeździł na zwykłym rowerze
Badanie szwajcarskiego Uniwersytetu w Bazylei, opublikowane 26 czerwca 2018 r. przez Science Daily , wykazało, że jazda na rowerze elektrycznym nie jest w żaden sposób mniej skuteczna niż jazda na zwykłym rowerze i zapewnia takie same korzyści zdrowotne jak ćwiczenia rekreacyjne.

Badanie przeprowadzono na 30 ochotnikach, niewytrenowanych osobach z lekką lub poważną nadwagą, o wskaźniku masy ciała między 28 a 38 BMI. BMI powyżej 25 uważa się za nadwagę. Jeździli co najmniej 6 km dziennie przez trzy dni w tygodniu. Połowa z nich korzystała ze zwykłych rowerów, druga połowa z rowerów elektrycznych. Ich zdolność pobierania tlenu została wykorzystana jako kryterium do określenia, czy ich zdrowie sercowo-naczyniowe uległo poprawie.

Naukowcy zauważyli, że osoby korzystające z eBike’a robiły to częściej (np. dojeżdżając do pracy) i jeździły z większą prędkością, ciesząc się tym samym takimi samymi korzyściami zdrowotnymi jak pozostali. W końcu wspomaganie elektryczne pozwala nawet szczupłym rowerzystom przewozić ciężkie zakupy. Naukowcy doszli do wniosku, że ci, którzy regularnie korzystają z e-rowerów, odnoszą trwałe korzyści, nie tylko pod względem sprawności, ale także innych czynników, takich jak ciśnienie krwi, metabolizm tłuszczów i ogólne samopoczucie psychiczne.

Korzyści z regularnej jazdy na rowerze dla osób z nadwagą

Po ustaleniu, że jazda rowerem elektrycznym jest korzystna dla zdrowia w takim samym stopniu, jak jazda na zwykłym rowerze, przyjrzyjmy się zaletom obu tych rozwiązań.

Według badania przeprowadzonego na Wydziale Zdrowia i Nauk Medycznych Uniwersytetu w Kopenhadze, opublikowanego przez Science Daily , jazda rowerem do pracy jest tak samo korzystna jak ćwiczenia pięć razy w tygodniu, o umiarkowanej lub wysokiej intensywności.

W badaniu wzięło udział 130 osób z nadwagą i BMI 25-35 kg/m2. Uczestnicy zostali podzieleni na cztery grupy, z których jedna musiała dojeżdżać rowerem do pracy iz pracy. Dwie inne grupy musiały wykonywać ćwiczenia fizyczne pięć razy w tygodniu, jedna z dużą intensywnością, druga z umiarkowaną intensywnością. Ostatnia grupa nie mogła dokonywać żadnych zmian i tym samym funkcjonowała jako grupa kontrolna. Po sześciu miesiącach wszystkie grupy, z wyjątkiem grupy kontrolnej, miały mniejszą masę tłuszczową. Zmniejszyła się masa tkanki tłuszczowej o 4,5 kg (w porównaniu z grupą kontrolną) w grupie ćwiczącej w czasie wolnym o wysokiej intensywności, o 2,6 kg w grupie ćwiczącej w czasie wolnym o umiarkowanej intensywności oraz o 4,2 kg w grupie jeżdżącej na rowerze do pracy .

Pomyśl o tym: dla osób z nadwagą każdy sport wymagający chodzenia, taki jak tenis, piłka nożna, koszykówka, baseball, golf itp. wiąże się ze zmęczeniem wynikającym z przemieszczania dużej masy ciała. Rower natomiast ma tę zaletę, przewagę nad takimi ćwiczeniami, że mocno wciskając jeden pedał, jednocześnie podnosi się drugi, zmniejszając obciążenie nóg. Pedałowanie jest po prostu niezwykle łatwe i harmonijne, zwłaszcza dla osób z nadwagą, w porównaniu do innych sportów.

Dlaczego rowery elektryczne mogą pomóc Ci schudnąć więcej niż zwykłe rowery, jeśli masz nadwagę?

Oczywiste jest, że jeśli masz przejechać 9 km na zwykłym rowerze, schudniesz więcej niż na rowerze elektrycznym. Niemniej jednak ten drugi pozwala znacznie skuteczniej pozbyć się zbędnych kilogramów, ponieważ masz motywację do jazdy na nim znacznie częściej, nawet codziennie. Im jesteś grubszy, tym bardziej bolesna i męcząca byłaby jazda pod górę lub pokonywanie dystansów dłuższych niż kilka kilometrów, jednak jazda rowerem elektrycznym jest prawie jak „latanie” i szybko staje się Twoim codziennym nawykiem. Jeśli masz znaczną nadwagę, sugerujemy zakup roweru e-cargo lub e-trike, który może unieść całkowitą masę do 200 kg lub 380 funtów, umożliwiając w ten sposób przewożenie dzieci, zakupy spożywcze i przewożenie wszystkiego, czego potrzebujesz .

Marketing e-rowerów foto-dyskryminacja osób z nadwagą

Obecnie w Europie i USA ponad 3 osoby na 10 mają nadwagę. Jednak 11 na 10 (lol) zdjęć marketingowych przedstawia szczupłych rowerzystów…

Czuwaj!Komentarze