cel blo

fot. Ben Earwicker / sxc.hu

Jak pisałem w pierwszym wpisie dotyczącym strzelectwa człowiek tak ma, że czasem musi (tudzież chciałby ) sobie postrzelać.

Większość myśli , że wiąże się to z barierami wręcz nie do pokonania. Uzyskanie pozwolenia na broń to spore koszty, żmudne procedury, badania lekarskie, psychologiczne i psychiatryczne, udowadnianie, że nie jest się członkiem Al’Kaidy i nie rozstrzela się okolicy zaraz po zakupie broni. Wszystko to prowadzi wiele osób do wniosku, że nie warto, szkoda czasu i pieniędzy i że są to bariery nie do przejścia dla zwykłego śmiertelnika.

CAMERA

Chciałbym jednak przekonać Was, że strzelanie, typowo rekreacyjne wcale nie jest trudne, ani nie kosztuje zawrotnych kwot i przede wszystkim jest dostępne dla KAŻDEGO bez zezwoleń, badań i tym podobnych utrudnień ze strony naszego kochanego Państwa.

Tak więc jak to wygląda w praktyce ?

Zacznę od małego wyjaśnienia –  opisuję tu strzelectwo rozumiane jako rekreacja, jako okazjonalne, niedzielno – piknikowe strzelanie dla zabawy, dla „funu”. Nie opisuję tu strzelectwa sportowego, strzelectwa typowo zawodniczego (będzie o tym kiedy indziej) i nie opisuję tu także szeroko pojętego łowiectwa, tudzież jak kto woli myślistwa.

Tak więc aby rekreacyjnie postrzelać sobie do celu, tarczy, czy nawet przysłowiowej puszki po piwie możemy wybrać dwie drogi.

strzelnica-lok-cel 1

Strzelnica klubu strzeleckiego LOK SENIOR Gdańsk

Pierwsza to strzelectwo pneumatyczne, i dzisiejszy wpis właśnie pneumatyki będzie dotyczył, druga to rekreacyjne strzelanie z broni palnej.

Strzelectwo pneumatyczne to właśnie strzelectwo z popularnych wiatrówek. Polskie prawo traktuje „wiatrówki” jako urządzenia nie będące bronią. Warunkiem jest to aby energia wystrzeliwanego pocisku nie przekraczała 17J (dżuli). Każdy sprzedawca takich urządzeń podaje przy zakupie jaką energię pocisku posiada wiatrówka. Zdecydowana większość dostępnych na naszym rynku wiatrówek mieści się w tym przedziale, co więcej większość nie osiąga nawet 1/4 z tej energii. Najprostszą , najtańszą wiatrówkę kupimy już za 100 – 150 zł i taka wiatrówka do rekreacyjnego strzelania powinna nam w zupełności wystarczyć. Każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno miłośnicy broni krótkiej (pistoletów) jak i broni długiej (karabinków).

Oczywiście odezwą się zaraz głosy, że za 150 zł kupimy tylko chińskie badziewie z którego nie da się strzelać celnie itp itd. Tych wszystkich odsyłam cztery akapity wyżej…

fot. Cambridge HFT AirGun Club

fot. Cambridge HFT AirGun Club

Strzelać z takich urządzeń można wszędzie. Na działce, w przydomowym ogródku czy w dowolnym innym miejscu. Pamiętając oczywiście bezwzględnie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa! O nie celowaniu do ludzi i zwierząt, nie strzelaniu w okna, samochody itp. Najlepiej wybrać sobie miejsce zabezpieczone przed możliwością wylatywania pocisków jakimś wałem ziemnym, ścianą, płotem, czy zakupie specjalnego kulochwytu (koszt kilkudziesięciu złotych).

Można także skorzystać z mniej lub bardziej profesjonalnych strzelnic dla „wiatrówkowców” do czego zachęcam. W miejscach takich, oprócz tego że strzelać będziemy bezpiecznie, to jeszcze poznamy wielu ciekawych ludzi, czegoś nowego się nauczymy i spędzimy miło czas.

W Trójmieście jest ich kilka. Do najbardziej znanych należą:

Parkur Strzelecki w Gdyni

Lokalizacja: ul. Wolności 22B (przy II LO w Gdyni)

fot. Parkur Strzelecki Gdynia

fot. Parkur Strzelecki Gdynia

Strzelnica oferuje 3 zadaszone stanowiska strzeleckie, z których w zależności od przyjmowanych pozycji może korzystać od sześciu do dziewięciu osób. Na stałe dostępne są 3 miejsca do strzelania z pozycji leżącej z możliwością dostawienia czwartej.
Dla strzelców wiatrówkowych i ASG jest kilka stojaków do mocowania tarcz strzeleckich. Dzięki uprzejmości kilku stałych bywalców strzelnicy można również postrzelać do spinerów, celów reaktywnych i aktywnych figurek FT. Jest również zestaw stojaków z figurkami do konkurencji Silhouette. Dla łuczników są dyspozycji słomiane maty łucznicze wraz ze stojakami oraz łuki i strzały.

Co ważne aby skorzystać z tej strzelnicy nie trzeba mieć własnej wiatrówki. Na strzelnice na czas spotkania dostarczane są też 2 wiatrówki (sprężynowa i PCP) dla osób które jeszcze swojej nie mają, jak również kilka replik ASG (repliki broni strzelające plastikowymi kulkami).

Koszt korzystania – 0 zł (ZERO złotych) ! TAK strzelnica dostępna jest dla każdego za darmo!

Jej działalność opiera się na pracy wolontariuszy, dlatego mile widziana jest pomoc korzystających z niej osób przy pracach porządkowych i modernizacyjnych.

Godziny otwarcia: grafik otwarcia strzelnicy podawany jest na bieżąco tutaj : http://parkurstrzeleckigdynia.blogspot.com/p/spotkania-cykliczne.html

Dawna strzelnica  w Sopocie (LOK-u?)

Strzelnica w Sopocie fot. Andrzej_W z forum bron.iweb.pl

Strzelnica w Sopocie fot. Andrzej_W z forum bron.iweb.pl

Lokalizacja: polanka w lesie , wjazd od ul. Mickiewicza 49. https://www.google.pl/maps/place/Mickiewicza+49,+81-866+Sopot/@54.438899,18.546945,17z

sopot 3

Strzelnica w Sopocie fot. Andrzej_W z forum bron.iweb.pl

 Jest to stara strzelnica, należąca chyba kiedyś do LOK-u. Teraz niewiele z niej zostało, jest to właściwie polanka w lesie , otoczona wałami ziemnymi więc można tam bezpiecznie postrzelać. Infrastruktura praktycznie nie istnieje, ale miejsce ma swój urok. Cisza spokój , piękne okoliczności przyrody.

W przypadku tej strzelnicy oczywiście należy mieć własny sprzęt, przynieść własne tarcze tudzież puszki z płynem spożywczym wszelakim, które po opróżnieniu staną się świetnym celem 🙂

Koszt : 0 zł

Kolibki Adventure Park

fot. odkryjpomorze.pl

fot. odkryjpomorze.pl

Lokalizacja: Gdynia ul. Bernadowska 1

W Kolibkach udostępniona jest strzelnica wiatrówkowa, pneumatyczna, oraz strzelnica dla łuczników. Jest to obiekt typowo komercyjny. Tutaj  nie potrzeba posiadać własnej wiatrówki aby sobie postrzelać. Sprzęt można wypożyczyć na miejscu.

Koszt korzystania:

– wypożyczenie wiatrówki + 50 szt. śrutu – 20 zł za 30 minut

– dodatkowe 50 szt śrutu – 10 zł

– stanowisko strzeleckie w przypadku posiadania własnego sprzętu – 5 zł

Godziny otwarcia: codziennie 9.00 – 19.00

Za Kolibki Adventure Park osobiście nie przepadam jako takim, dziwne jak dla mnie nieprzyjazne miejsce (subiektywna opinia po kontakcie z obsługą tego przybytku), ale na strzelanie miejsce bardzo dobre i co ważne otwarte codziennie, niemal przez cały dzień, więc każdy znajdzie najodpowiedniejszą porę a i cena nie jest wygórowana.

Te trzy obiekty to najpopularniejsze miejsca gdzie każdy, niezależnie od wieku, umiejętności, czy posiadanego sprzętu może przyjść i „posmakować” świetnej zabawy jaką jest strzelectwo.

Niestety nie znam żadnego obiektu w Gdańsku, gdzie można by tak jak w Gdyni czy w Sopocie typowo rekreacyjnie postrzelać z wiatrówki (jeśli ktoś zna proszę o info dodam te miejsca do wpisu).

Strzelnica w Sopocie fot. Andrzej_W z forum bron.iweb.pl

Strzelnica w Sopocie fot. Andrzej_W z forum bron.iweb.pl

Podsumowując – każdy za niewielkie pieniądze, często naprawdę symboliczne może postrzelać sobie z wiatrówki czy to w domowo – ogródkowo – działkowym zaciszu, czy na strzelnicy. Nie trzeba przy tym nawet posiadać własnej wiatrówki.

Jak już się trochę „ostrzelamy” to np. na gdyńskim Parkurze Strzeleckim organizowane są często amatorskie zawody strzeleckie, w których każdy może wziąć udział i spróbować rywalizować z innymi strzelcami.

W kolejnym odcinku będzie o poważniejszym kalibrze – czyli broni palnej i miejscach gdzie bez zezwoleń i za rozsądne pieniądze można postrzelać z czegoś co mocniej „kopie” 😉

8 komentarzy

 1. Marek

  Dzięki za ten wpis! NIe wiedziałem że w Gdyni jest takie fajne miejsce jak ta strzelnica na Działkach. Ja też lubię sobie postrzelac z wiatrówki , jeżdżę przeważnie w okolice Polifarbu albo gdzieś do lasu a tu taki fajny obiekt jest pod nosem. Muszę tam podjechać, szkoda tylko że strzelnica nie jest czynna codziennie. O kolibkach te nie wiedziałem że mają tam strzelnicę, myślałem że tylko paintball tam jest. Super wpis czekam na więcej! 🙂

  Odpowiedz
 2. vadim

  Cieszę się, że się podoba :), dziękuję i zachęcam do śledzenia bloga,na pewno będzie tego więcej 🙂

  Pozdrawiam!

  Odpowiedz
  • jan

   A czemu nic nie ma o strzelnicy dużej na polanie w lecie gdzie można postrzelać z ostrej broni, jest na na końcu ul Bernardowskiej w Gdyni czyli jadąc od Kolibek do końca i tak na końcu jest rozwidlenie pojechać w lewo w dół drogą leśną. potem mały podjazd i już jesteśmy.

   Odpowiedz
 3. Randan Marcin

  A co powiecie o takim śrucie – podobno jest mocny i niebezpieczny http–www.–open-youweb.com/srut-do-wiatrowek-magnum-super-oztay-opinia/ a dostępny prawie wszędzie – czy warto go brać jak strzela się niedaleko miasta na polach ?

  Odpowiedz
 4. Ola

  Dodam od siebie komentarz na temat strzelnicy w Adventure Park w Gdyni-Kolibkach.
  Otóż wg mnie jest to jedyne miejsce łatwo dostępne dla osoby kompletnie początkującej. Wszędzie indziej trzeba mieć dobre rozeznanie, znać środowisko lub mieć odwagę żeby się jakoś dobić o te strzelanie.
  Natomiast do Kolibek jedzie się z doskoku, wykupuje się strzelanie i po krótkim instruktażu po prostu strzela.

  Mi, jako kobiecie której przyszła fantazja zobaczyć jak to jest i zrealizować marzenia, udało się to właśnie dzięki Adventure Parkowi i miłej babce z obsługi.
  Nikomu też nie musiałam nic tłumaczyć, nigdzie specjalnie dzwonić, dobijać się o godziny, dopytywać o szczegóły.
  W związku z tym z pełnym przekonaniem polecam.

  Minusem natomiast jest brak wyboru wiatrówek. Do dyspozycji jest tylko jeden typ długiej wiatrówki. Ale i tak zabawa jest przednia.

  (A,i jeszcze jedno. Nie każdy jest sadystą. Wolałabym tarcze inne niż te w kształcie nieszczęsnych wiewiórek czy bobrów. Może sylwetka myśliwego tak dla dodatkowej satysfakcji?)

  Odpowiedz
  • TT

   Puknij się w leb dziewczyno jesli chcesz strzelac do sylwetki człowieka powinnas zmienic hobby ,co ma sadyzm do strzelania do metalowych figurech hft ? Doradzam wycieczke do psychologa .

   Odpowiedz
   • Ola

    Skoro może być wiewiórka, to może być i człowiek. Parafrazując, co ma wycieczka do psychologa do strzelania do sylwetki człowieka?

Komentarze