Jakiś czas temu kurier przywiózł mi małe czarne pudełko. Pudełko gra, śpiewa i tańczy… no prawie. W każdym razie może całkiem sporo i właśnie o tym będzie ten tekst.

firm_60812_113801_big

Pudełko wysłała mi firma Ferguson. Tym pudełkiem jest multimedialny komputer Ferguson Fbox 4K.

Fbox 4K to jak wspomniałem wyżej multimedialny komputer oparty na systemie Android Lolipop, który zamienia „zwykły” telewizor w telewizor SmartTV. Już kiedyś pisałem, że wszystko dzisiaj jest Smart 🙂 jednak w tym przypadku naprawdę tak jest.

ferguson-fbox-4k-_FLU9217

Głównym jego przeznaczeniem Fbox 4K jest odtwarzanie treści wszelakich – filmów, zdjęć, muzyki i przede wszystkim internetowych strumieni video, które stają się coraz popularniejszym sposobem oglądania filmów, seriali, czy po prostu programów telewizyjnych.

ferguson-fbox-4k-_FLU9244

Fbox 4K potrafi jednak znacznie więcej – można wykorzystać go do przeglądania stron internetowych, pracy na dokumentach, słuchania radia internetowego i niemal każdej innej czynności którą można wykonać na klasycznym, domowym komputerze czy laptopie. Do urządzenia można podłączyć klawiaturę i myszkę, bezprzewodowo poprzez Bluetooth, lub zwykłe przewodowe przez USB. Pudełko niewiele większe od paczki papierosów (wymiary 85x85x15 mm), podłączone do telewizora przez złącze HDMI może całkowicie zastąpić domowego „PC-ta”.

ferguson-fbox-4k-_FLU9200

Największymi zaletami Fbox-a są jednak jakość odtwarzania – potrafi za pomocą złącza HDMI 2.0 przesyłać sygnał w jakości 4K UHD, oraz mnogość dostępnych źródeł odtwarzania.

ferguson-fbox-4k-_FLU9256

Fbox współpracuje z platformą FilmBOX, dając do każdego urządzenia gratis miesiąc abonamentu. Współpracuje z HBO Go, działa także z coraz bardziej popularnym w Polsce Netflixem.

ferguson-fbox-4k-_FLU9282

Potrafi wyświetlać prawie każdy serwis VOD. Nie potrafiłem zmusić go tylko to współpracy z Horizon TV (UPC). Nie wiem dlaczego, jednak odtwarzanie programów z UPC nie działa – stawiam tu na jakieś czary ze strony UPC, gdyż sama aplikacja instaluje się prawidłowo, można przeglądać dostępne kanały, wybrać ten który chcemy obejrzeć i po zatwierdzeniu pojawia się nawet pierwsza klatka programu i na tym koniec. Aplikacja zgłasza błąd i nie odtwarza. Trochę szkoda, niemniej ilość obsługiwanych serwisów VOD, oraz zainstalowana najnowsza wersja oprogramowania Kodi (dawniej XBMC), daje możliwość, odtwarzania wszystkiego co tylko przyjdzie nam do głowy.

ferguson-fbox-4k-_FLU9271

Urządzenie startuje bardzo szybko, konfiguracja jest banalnie prosta i ogranicza się do wybrania odpowiedniej rozdzielczości obsługiwanej przez telewizor oraz podania hasła do WiFi (jeśli łączymy się z internetem bezprzewodowo) i ewentualnie danych do naszego konta Google. I tyle urządzenie działa.

ferguson-fbox-4k-_FLU9186

Fabrycznie zainstalowano na nim aplikacje do obsługi serwisu Videostar, FilmBOX i Youtube, aplikację Kodi, MX Player oraz internetowy odtwarzacz radia TuneIn. Za pomocą Google Play można zainstalować oczywiście dowolną inną aplikację do obsługi ulubionego serwisu VOD.

ferguson-fbox-4k-_FLU9209

Fbox 4K obsługuje także bezproblemowo wszystkie popularne pliki filmowe. Do urządzenia poprzez USB można podłączyć pendrive lub dysk twardy z filmami, zdjęciami czy muzyką. Dodatkowo posiada także złącze kart microSD.

Działa to wszystko bardzo dobrze, bez opóźnień i w wysokiej jakości. Organoleptycznie potwierdzam – jakość odtwarzania jest na prawdę świetna.

ferguson-fbox-4k-_FLU9225

Urządzenie obsługuje się albo za pomocą wspomnianej już klawiatury i myszki, lub za pomocą dostarczonego w komplecie pilota. Pilot, oprócz tradycyjnego sterowania przyciskami posiada też tryb myszki komputerowej. Nie jest to może najwygodniejsze rozwiązanie, ale w przypadku braku myszki z powodzeniem ją zastępuje.

ferguson-fbox-4k-_FLU9191

Fbox 4K świetnie się sprawdza jako alternatywa dla telewizorów SmartTV (choć szczerze nie znam telewizora który oferowałby aż tyle, rożnych możliwości odtwarzania i pracy jak na klasycznym komputerze), oraz wszędzie tam, gdzie nie dociera kablówka, czy nie ma możliwości zainstalowania anteny satelitarnej.

Na koniec dla wielbicieli cyferek trochę danych technicznych :

 • System operacyjny: Android 5.1.1 Lollipop
 • Główny procesor: Amlogic S905-B
 • Podsystem CPU: ARM® CortexTM-A53 Quad-Core CPU do 2.0GHz
 • Grafika 3D: Penta-Core Mali-450 @750MHz OpenGL ES 2.0, OpenCL
 • Pamięć DDR3: DDR3 1GB
 • Pamięć FLASH: eMMC 8GB
 • Wi-Fi: Wbudowane 802.11 b/g/n, 2.4G/5G dual band
 • Ethernet: Wbudowane 100M RJ-45
 • HDMI 2.0: 4K UHD @60Hz do 4096x2160px, 1080p/i, 720p, 576i, 480p

Ferguson Fbox 4K dostarczany jest w komplecie z pilotem i bateriami do pilota . W komplecie nie ma przewodu HDMI.

Małe czarne pudełko a tyle radochy. Żeby jeszcze tylko człowiek miał czas aby to wszystko oglądać…

Aktualną cenę Fboxa może sprawdzić w porównywarce ceneo.pl – KLIK

Sprzęt do testów dostarczyła firma Ferguson

5 komentarzy

 1. hlot

  W zakupionym Fbox 4k po włączeniu HBOGO pojawia się komunikat; zerwane połączenie. Jakie są tego przyczyny

  Odpowiedz
  • vadim

   Dzień dobry

   Proponuję kontakt z producentem – na pytania techniczne odpowiadają bardzo szybko

   Pozdrawiam

   Vadim

   Odpowiedz
 2. bladzio1

  Posiadam w domu dwa urządzenia FBOX 4K. Niestety ale w żaden sposób nie mogę ustawić aby urządzenie łączyło się z moją siecią wifi 5GHz. Inne moje urządzenia działają w niej bez problemu a to nawet jej nie może znaleźć… Działa tylko w 2,4 GHz. Testowałeś może tą funkcjonalność? Problem dotyczy obu urządzeń i występuje od samego początku od zakupu.

  Odpowiedz
  • vadim

   Szczerze nie, ponieważ nie mam sieci 5 Ghz tylko 2,4…
   Ne potrafię pomóc – proszę spróbować kontaktu z supportem Fergusona www. ferguson-digital. eu/pomoc-techniczna/ , z doświadczenia starają się pomóc rzetelnie, może znają problem i jego rozwiązanie.
   Pozdrwiam

   Vadim

   Odpowiedz

Komentarze