Dzisiaj kolejny odcinek o internecie mobilnym w podróży. Tym razem będzie o Szwecji.

Przypomnę tylko na wstępie, że opisuję tylko to co sam sprawdziłem i wiem, że działa. Na rynku jest cała masa innych ofert i pewnie można znaleźć coś tańszego, lepszego czy szybszego.

Tyle tytułem wstępu.

Do Szwecji jeżdżę od czasu do czasu, ostatnio byłem w sierpniu o czym pisałem tutaj. Do tej pory korzystałem z internetu w roamingu, lub publicznych hotspotów. Ani to tanie (roaming), ani wygodne (hotspoty). Tym razem postanowiłem skorzystać z oferty lokalnych sieci

Przed wyjazdem  zrobiłem mały rekonesans dostępnych ofert i najciekawsza wydała mi się oferta znanej także z Polski sieci Lycamobile. Lycamobile to wirtualna sieć działająca na infrastrukturze innych lokalnych sieci.

Największą zaletą, tak jak w przypadku duńskich sieci Lebara i też Lycamobile jest możliwość zakupu na popularnym  polskim portalu aukcyjnym startera tej sieci. Kupiłem taki starter, nowy, nigdy nie aktywowany za 10 zł + przesyłka. Na koncie było dodatkowo 10 SEK do wykorzystania po aktywacji karty. Warto zwrócić uwagę na datę ważności karty – każda ma podaną datę do której można starter aktywować. (AKTUALIZACJA 24.04.2016 – ostatnio kupowane przeze mnie karty nie mają już naniesionej daty ważności – wnioskuję zatem, że są bezterminowe i można je aktywować w dowolnym czasie po zakupie) 

Kartę można aktywować tylko w Szwecji, więc dopiero po przyjeździe na miejsce. Doładowania można kupić, tak jak u nas, w każdym niemal sklepie, markecie czy stacji benzynowej. Mają postać podobnie jak w Polsce wydruku z terminala z podanym na nim kodem i krótką instrukcją jak doładować konto. Doładowuje się kodem wysyłanym SMS-em na podany na kuponie numer.

Co oferuje Lycamobile?

Pakiety internetowe (ceny na wrzesień 2015 – aktualne pakiety znajdziesz na stronie Lycamobile Szwecja):

1GB kosztuje 39 SEK , 2GB – 69 SEK, 2,5 GB – 89 SEK

Są też mniejsze jeśli internetu nie potrzebujemy zbyt wiele – 500 MB za 29 SEK, i malutki 75 MB za jedyne 5 SEK (kurs korony szwedzkiej to ok 45 – 50 groszy).

internet lyca se 2 lyca internet se 2

Pakiety aktywuje się wysyłając odpowiadający im kod dostępny na stronie internetowej SMS-em.

Np. dla pakietu 1GB trzeba wysłać kod 9500 na numer 3535.

Pakiety ważne są 30 dni i ulegają samoodnowieniu jeśli oczywiście na koncie są wystarczające środki.

Koszty połączeń do Polski nie są tak atrakcyjne jak w Danii, ale nie ma tragedii i tak jest sporo taniej niż w roamingu.

Wynoszą odpowiednio:

29 öre na numery stacjonarne, 69 öre na numery Lycamobile, 99 öre na numery komórkowe.  Za rozpoczęcie połączenia pobierana jest dodatkowa opłata 99 öre jednorazowo. SMS kosztuje 69 öre.

polaczenia lyca se

Zasięg sprawdzony został przeze mnie na ponad 100 kilometrowym odcinku od Malmö do Ales Stenar z wynikiem bardzo dobrym. Na całym odcinku telefon pokazywał zasięg H+, miejscami 3G. LTE niestety nie było ale Lycamobile chyba w ogóle nie udostępnia tej technologii w Szwecji. Internet wszędzie działał bardzo szybko i stabilnie.

Podsumowując:

Niewielki koszt startera, który można kupić bez formalności w Polsce, niskie ceny pakietów internetowych i tanie połączenia do Polski – szczerze polecam na krótsze i dłuższe pobyty w Szwecji.

(Podane ceny są zgodne ze stanem na wrzesień 2015 kiedy to pisałem ten artykuł – aktualne pakiety znajdziesz na stronie Lycamobile Szwecja):


Zobacz także uniwersalną kartę SIM do internetu działającą w całej Unii Europejskiej (1 Euro za 100MB!) – Hiszpański sposób na tani internet w podróży po Europie – Orange Mundo + Go Europe

3 komentarze

  • vadim

   Na mojej kiedy pisałem ten artykuł data ważności była nadrukowana z tyłu opakowania, podobnie jak to ma miejsce na polskich kartach różnych sieci.
   Niedawno kupowałem jeszcze jedną dla znajomego i na niej już tej daty nie było – zatem jest bezterminowa. Możliwe, że Lycamobile w Szwecji już nie ogranicza i nie określa daty ważności karty.

   Odpowiedz

Komentarze