_A2S6928_result

Na stronie Stena Line pojawiły się opracowane na nowo opisy dostępnych tras rowerowych. O samym „rowerowym potopie” pisałem już kilka dni temu tutaj.

rowerowy_potop_638x322

Podczas rezerwacji możemy wybrać jedną z sześciu dostępnych tras rowerowych. Każdy znajdzie najbardziej odpowiednią dla siebie. Najkrótsza i najłatwiejsza ma 45 km , najdłuższa dla maniaków w gaciach z lajkry ma 220 km. Oczywiście nie musi się ściśle trzymać polecanych tras i można jechać na własną rękę (co też uczynię bo nie lubię wielkich spędów). W każdym razie opisy na pewno się przydadzą aby wiedzieć co ciekawego zobaczyć i gdzie się zatrzymać.

Trasy oznaczone są kolorami w kolejności od najlżejszej – biała, żółta, niebieska, zielona, czerwona i czarna (hardkore)

Ja zapisałem nas na białą, z tym , że ją zmodyfikuję. Na pewno objadę sobie Karlskronę bo bardzo lubię to miasteczko, zajadę gdzieś na wybrzeże aby popatrzeć na piękne szkiery a następnie popłynę żółtym promem na wyspę Aspö.

prom aspo_result

prom na Aspö

Aspö to mała wysepka, ale bardzo ciekawa, i bardzo chcę ją zjechać wszerz i wzdłuż, i spędzić tam większą część dnia. Na wyspie można zobaczyć m.in. twierdzę Drottningsskär, broniącą morskiego dostępu do Karlskrony od zachodu oraz pozostałości po stanowiskach armatnich ze stacjonującego niegdyś na terenie wyspy batalionu artylerii przybrzeżnej.

800px-Gäraviken,_Aspö,_Karlskrona

wyspa Aspö fot. Wikipedia

Drottningsskärs_kastell

Wyspa Aspö fot. Wikipedia

Cała trasa biała wygląda tak jak na mapce poniżej.

mapka trasy "białej"

mapka trasy „białej”

Wiedzie ona z portu (A) przez przedmieścia , obok ruiny grodziska Lyckå slott (1) , skansenu Vämöparken (4) , punktu widokowego Bryggareberget (5) (tam będzie spory podjazd) , dawnego targu rybnego (obecnie przystań) Fisktorget (7), kampingu Dragsö (6) (widok na szkiery), następnie Björkholmen – dzielnica malowniczych malutkich drewnianych domków (8), potem wjazd do centrum i na Rynek Wielki (Stortorget) (9) z pomnikiem założyciela Karlskrony – króla Karola XI.

OA2S7243_result

widok na Karlskronę z pokładu promu Stena Line

Następnie Kościół Admiralicji (największy drewniany kościół w Skandynawii) oraz znajdująca się przy nim rzeźba-skarbonka przedstawiająca żebraka Matsa Rosenboma. U wlotu uliczki znajduje się rzeźba Nilsa Holgerssona – bohatera Cudownej podróży Selmy Lagerlöf (10).

OA2S7228_result

widok na szkiery z pokładu promu Stena Line

Stamtąd kawałeczek w dół jest Nabrzeże Królewskie (Kungsbron)  (11) – to tutaj przybywali szwedzcy królowie, gdy wypadało im dotrzeć do Karlskrony drogą morską. Dziś można ujrzeć tu imponującą rezydencję gubernatora, replikę dawnej latarni morskiej, drogowskaz z odległościami do miast partnerskich oraz fortyfikacje Bastionu Aurora.

muzeum morskie fot. Wikipedia

muzeum morskie fot. Wikipedia

Ostatnim punktem jest Muzeum Morskie (Marinmuseum) (12) – świetne muzeum , które warto zobaczyć, ale myślę , że raczej na inną wycieczkę. Kawałeczek od muzeum jest przystań promu płynącego na Aspö (B). Prom jest darmowy i kursuje co godzinę od 6 do 22.

prom aspo 2_result

Szczegółowe opisy tras można znaleźć na stronie Stena Line pod linkiem: http://www.stenaline.pl/do-szwecji/rejsy-turystyczne/rowerowy-potop

Jedna odpowiedź

Komentarze