nexo-handy-S0815095_Fotor

Mobilne laboratorium testowe Vadima

Tydzień temu kurier przywiózł mi do przetestowania najnowszy produkt firmy NavRoad – smartfon Nexo Handy.

Jest to pierwszy smartfon w ofercie firmy NavRoad znanej do tej pory głównie z produkcji nawigacji GPS.

nexo-handy-S0975117

testujemy…

NavRoad wyposażył swój smartfon, jak na producenta nawigacji przystało, w oprogramowanie do nawigacji GPS, oraz kilka innych przydatnych kierowcom aplikacji

Telefon do testów miałem bardzo krótko, więc siłą rzeczy test będzie niedokładny i niekompletny, ale mam nadzieję  że choć trochę pomocny.

Tak więc do rzeczy:

1. Zawartość pudełka:

nexo-handy-S0065017

W małym , estetycznym pudełku znajdziemy:

 • telefon Nexo Handy
 • baterię
 • Przewód USB – microUSB
 • ładowarkę sieciową
 • słuchawki
 • instrukcję obsługi

nexo-handy-S0085019

2. Wygląd, jakość wykonania

Telefon zaskoczył mnie jakością wykonania jak i samym wyglądem. Jest on czysto subiektywnie „ładny”. Pomimo sporego wyświetlacza nie sprawia wrażenia rakietki do pingponga 🙂

Materiały z jakich wykonano telefon są  dosyć dobrej jakości, choć jak w przypadku innych testowanych przeze mnie telefonów, na tylnej częsci obudowy bardzo mocno widać „paluchy”. Podobnie było w przypadku choćby telefonu MediaDroid Imperius Aero Slim MT7014. Nic na szczęście nie trzeszczy nie skrzypi, całość jest dobrze spasowana i nie sprawia wrażenia „taniości”.

3. Wyświetlacz

Ekran telefonu jest spory, ma 4,7 cala. Jego rozdzielczość jest więcej niż zadowalająca. Wszystko jest czytelne, kontrastowe. Zdjęcia , filmy, przeglądane strony internetowe wyglądają bardzo dobrze. Ekran nie smuży, nie ma opóźnień. Byłem zaskoczony tym jak dobrze i precyzyjnie reaguje na dotyk. Pisanie, przewijanie stron i tym podobne czynności były bardzo łatwe pomimo  że mam dosyć spore palce i obsługa smartfonów sprawia mi czasem problemy.

Lustereczko, powiedz przecie...

Lustereczko, powiedz przecie…

Jedyny minus jaki zauważyłem, to dosyć silne odbijanie wszelkich refleksów ze światła padającego z tyłu. Jednego dnia gdy dosyć niepodziewanie przez ciężkie listopadowe chmury wyjrzało na chwilę słońce wyświetlacz reagował jak lusterko.

4. Obsługa/łączność/GPS

nexo-handy-S0185029

ten kto to zaprojektował… ehhh

Zacznę od tego co jest zrobione źle a mianowicie montażu kart SIM. Telefon pracuje w trybie DualSim . Można zatem zamontować w nim dwie karty, oraz kartę pamięci typu microSD. Wszystko to zlokalizowano w jednym miejscu, jest to w zasadzie jedno gniazdo do obsługi tych trzech kart.

W dodatku , o czym nie ma słowa  instrukcji , a dowiemy się dopiero próbując wcisnąć kartę w slot – telefon co prawda obsługuje dwie karty SIM , ale jedna z nich musi być w standardzie microSIM. Po dłuższych oględzinach i wpatrywaniu się w gnizado dostrzegłem na nim wytłoczoną informację na ten temat. Na szczęście karty montuje się raz i zapomina o nich więc można przymknąć oko na ten mankament.

Poza tym jako ,że do Androida zdążyłem się już przyzwyczaić używając zarówno tablet jak i telefonu z tym systemem obsługa nie sprawiała żadnej trudności.

nexo-handy-S0245035

Wszystko jest tam gdzie być powinno. Telefon działa bardzo szybko, aplikacje otwierają się niemal natychmiast. Kilka włączonych aplikacji jednocześnie np. nawigacja, Yanosik i program do wideorejestarcji także nie zrobiły na telefonie żadnego wrażenia.

Sygnał GPS dociera do telefonu bardzo szybko, niemal natychmiast po włączeniu odpowiedniej opcji. Nawet w pomieszczeniu telefon „łapał” słaby sygnał GPS. Tak samo WiFi, oraz modem 3G działają bez zarzutu. Włącza się i działa.

Jak na urządzenie za kwotę poniżej 400 zł to jestem w lekkim szoku jak dobrze ten telefon działa.

5. Aparat fotograficzny/kamera

nexo-handy-S0515064

Aparat odstaje od obudowy i dosyć łatwo będzie go zarysować.

Aparat ma rozdzielczość 5 Mpix i wyposażony jest w autofocus. Posiada także diodę doświetlającą fotografowaną scenę w trudnych warunkach oświetleniowych.

Obiektyw aparatu znacznie odstaje od tylnej ścianki co naraża go na porysowanie i uszkodzenia. Ja telefon noszę zawsze w kieszeni spodni z kluczami i innymi szpargałami i podejrzewam, że jego życie było by w tych warunkach dosyć krótkie.

Co do jakości zdjęć – hmm aparat jest , fotografować można… najlepiej niech przemówią przykładowe zdjęcia, wnioski proszę wyciągnąć samodzielnie:

6. Zainstalowane aplikacje dla kierowców

nexo-handy-S0646085_Fotor

czasem się zastanawiam jak ja ogarniam te testy bez spowodowania wypadku. 2 radiotelefony, nawigacjo – telefon, aparat fotograficzny w dłoni, 120 na budziku, w radiu Kaczyński wietrzy spisek a przede mną przyczepka GROZY!

Jak już wspominałem telefon ma zainstalowanych kilka ciekawych aplikacji dla kierowców. Są to przede wszystkim darmowy system nawigacji satelitarnej dla kierowców Navigator Free wraz z preinstalowaną mapą Polski, program Yanosik, oraz oprgramowanie videorejestartora .

nexo-handy-S0416049_Fotor

Nawigacja działa REWELACYJNIE. Program Navigator Free oparty jest na darmowych mapach OpenStreetMap. Map tych używam na co dzień w oprogramowaniu be-on-road i wiem, że są bardzo dokładne. Interfejs programu jest prosty i przejrzysty, obsługa nawet dla osoby nie obeznanej z tym programem nie powinna sprawiać najmniejszego problemu. Nawigacja wylicza trasę bardzo szybko, także przeliczenia trasy są niemal natychmiastowe. Preinstalowana jest mapa Polski, z internetu można obrać mapę dowolnego kraju. Program działa zarówno on-line jak i po pobraniu mapy na telefon w trybie off-line bez konieczności łączenia się z internetem.

Świetny program!

W opcji dodatkowo płatnej można kupić mapy TomTom i korzystać z nich zamiast OpenStreetMap.

nexo-handy-S0465059

Nad zainstalowanym Yanosikiem rozwodził się nie będę. Nie lubię tego oprogramowania i nie korzystam. Niemniej jest i działa. Działa także w tle wraz z włączoną nawigacją .

Ostatnim preinsalowanym programem jest wideorejestartor – DailyRoads Voyager. Jest to programowy rejestrator trasy, który także działa sobie w tle nagrywając trasę za pomocą wbudowanego w telefon aparatu.

Zarejestrowaną trasę wraz z prędkością i pozycją możemy obejrzeć w dedykowanej przeglądarce

Zarejestrowaną trasę wraz z prędkością i pozycją możemy obejrzeć w dedykowanej przeglądarce

Program zapisuje także prędkość i pozycję GPS zapamiętując przejechaną trasę. Ograniczenia Androida nie pozwalają na naniesienie tych danych na zapisany film i dane te można podejrzeć tylko za pomocą wbudowanej w program przeglądarki, lub wyeksportować na serwer DailRoads i tam dane te zostaną naniesione na film. Jest to opcja płatna (na start otrzymujemy 10 tzw darmowych kredytów aby przetestować tą funkcjonalność).

Przykładowy film nagrany za pomocą tego programu:

Jak widać szału nie ma, ale zdarzenie drogowe zostanie zarejestrowane, więc w sytuacji spornej będziemy mieli niezbity dowód kto miał rację. Program spełnia zadania przed nim postawione, a że nie obciąża zbytnio telefonu i nie przeszkadza w nawigowaniu można mieć go stale włączonego tak „na wszelki wypadek”.

7. Podsumowanie

Smatphone Nexo Handy to tani (sugerowana cena tego telefonu to 399 zł) ale zadziwiająco dobry produkt.

Czepiać się można jakości materiałów, zwłaszcza tych użytych do wykonania tylnej obudowy, odbijania światła padającego podczas użytkowania go w uchwycie samochodowym oraz wystającego obiektywu kamery podatnego na uszkodzenia.

nexo-handy-S0785092_Fotor

Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę że za tą cenę (Zobacz ile kosztuje i gdze kupić Nexo Handy) dostajemy telefon, nawigację satelitarną, kamerę samochodową, „antyradar” ,dostęp do internetu i całą masę innych urządzeń w jednym to wady tego smartphona stają się niezauważalne.

Szczegółowe dane techniczne TUTAJ

Urządzenie do testów udostępniła firma NavRoad

Czuwaj!

Jeśli znalazłeś artykuł ciekawym i / lub pomocnym nie pogniewam się jeśli postawisz mi filiżankę kawy: https://buycoffee.to/vadimontour lub http://www.ko-fi.com/vadimpacajev

Tekst NIE JEST tekstem reklamowym, nie mam nic wspólnego z firmą, sprzedawcą, dystrybutorem. Nie mam i nie oczekuję żadnych korzyści materialnych i niematerialnych z powodu tego co powyżej napisałem. 8 komentarzy

  • vadim

   ale chyba wszystko widać czy nie ? jakość jest słaba i nie potrzreba jej chyba analizować klatka po klatce ? następnym razem nagram Panu w slowmotion… dziekuje za komentarz, pozdrawiam!

   Odpowiedz
 1. Hektor

  Szanowny Vadimie Pacajev,

  W recenzji zapomniałeś wspomnieć o najważniejszej rzeczy tj.o jakość dzwięku (sic!)

  Proszę Cię o ocenę:
  1) jakości rozmów przez telefon
  2) jakości rozmów w trybie głośnomówiącym
  3) jakości dzwięku w słuchawkach
  4) jakości dzwięku z tylniego głośnika

  Odpowiedz
  • vadim

   Szanowny Hektorze 🙂

   Nie rozwodzę się nigdy nad dźwiękami ponieważ w młodości słoń nadepnął mi na ucho skutecznie znieczulając mnie na rozróżnianie jakości, barwy, rodzaju i czego tam jeszcze co dotyczy dźwięku .

   Jednakże aby zaspokoić Twoją ciekawość napiszę jak subiektywnie odbieram jakość dżwięku wydawanego przez ten bardzo sympatyczny telefon:

   ad.1 nie słychać było żadnych trzasków, zniekształceń, pogłosów, echa itp można było normalnie porozumieć się z rozmówcą.

   ad.2 nie sprawdzałem – używam fabrycznego zestawu bluetooth Forda który jest wysokiej jakości zestawem Hands Free, całkowicie bezobsługowym i sterowanym głosem i dlatego zbędny jest dla mnie tryb głośnomówiący w telefonie

   ad.3 nie mam pojęcia – nie używam słuchawek, nie przyszło mi nigdy do głowy aby sprawdzać jak telefon działa ze słuchawkami (pewnie i tak najwięcej zależy tu od jakości słuchawek nie telefonu, choć dalej nie widzę po co miałbym słuchać telefonu w słuchawkach????)

   ad4. Jak telefon dzwonił to go było słychać. Dokładnie jeden raz , ponieważ potem natychmiast wyciszyłem dźwięk. Tak już mam że telefonu używam tylko w trybie całkowicie wyciszony, aby nie absorbować otoczenia dzwonkiem telefonu.

   Mam nadzieję że zaspokoiłem Twoją ciekawość drogi Hektorze 🙂 Choć odpowiedzi na pewno są nieprecyzyjne.

   Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do regularnych odwiedzin mojego boga BLOGA

   Vadim

   Odpowiedz
   • tatalata

    jeżeli to ten sam Bóg co mój to chętnie wpadnę, pozdrawiam

   • vadim

    To zdecydowanie nie jest ten sam 😉 co więcej ja nie znam żadnego, więc bedzie ciężko.
    A tak poważnie, jakoś z rozpędu „L” mi zjadło, już poprawiłem.

    Pozdrawiam

    vadim

Komentarze