Długo zastanawiałem się jak nazwać to miejsce. Ani to basen, ani jezioro, ani strumień, ot po prostu kałuża. Wg wojskowej terminologii : zbiornik wodny bez większego taktycznego znaczenia.

Tak właśnie to wyglądało przez dziesiątki lat.

Gdy byliśmy tam po raz pierwszy było pusto, cicho, na miejsce prowadziła dziurawa polna droga, a za parking służyło rozjeżdżone jesienią błotne klepisko.

 

Basen utworzony wokół odwiertu miał powierzchnię ok 10 na 20 metrów, z małą niecką obok. brzegi były dzikie, a od drogi umocnione płytami betonowymi z czasów słusznie minionych.

Później okolica zaczęła się zmieniać. Wyrównano parking (i zaczęto za niego kasować oczywiście 🙂 ), postawiono sezonowe budy z podłym żarciem, i zimnym pysznym słowackim piwem. Ludzi zrobiło się więcej i więcej. Niemniej miejsce miało swój specyficzny klimat, przez tą kałużę właśnie.

Nieuregulowane brzegi, płytko i całkiem ciepła woda. Temperatura wydobywającej się z głębi ziemi, za pośrednictwem ni to pompy , ni to słupka wody wynosi ok 33 stopnie Celsjusza.

Tak to wyglądało. Niestety to już historia. Zaczęły się zmiany, zmiany, zmiany.

Brzegi uregulowano czytaj zabetonowano, podniesiono je przy okazji , okolicę „ucywilizowano”, co niestety zabrało specyficzny „wschodni” urok całemu miejscu.

Niemniej warto tam zajechać, zwłaszcza jesienią i zimą, najlepiej bardzo wcześnie rano, gdy nie ma jeszcze ludzi. Wrażenia są na prawdę bardzo fajne. Woda może nie jest bardzo gorąca, ale jednak właśnie jesienią, zimą i wczesną wiosną, różnica pomiędzy górską aurą, a gorącą wodą, pozwala bardzo komfortowo spędzić kilka godzin w wodzie.

Jeździcie tam, zobaczcie, póki jeszcze nie powstał tam kolejny kurort..

Wstęp nadal jest darmowy (jeszcze), parking kosztuje 4 ojro za auto osobowe i z tego co słyszałem w tym roku już podobno 10 ojro za kampera. Na parkingu można nocować. Płatne jest w godzinach 8.00 20.00.

Dojazd:   

GPS: 49.13355488511759, 19.41961516113486

Cena: wejście gratis, parking 4 E

Noclegi:

Jak zawsze polecam serwis Booking.com, gdzie można zarezerwować, bez żadnego ryzyka nocleg. Zawsze istnieje możliwość darmowej rezygnacji, ponadto w związku z kowidem booking dodał dodatkowe zabezpieczenia w przypadku konieczności rezygnacji  z podróży.

Link do bezpośrednich ofert noclegów w Kalamenach: 

 https://www.booking.com/searchresults.en.html?city=-842908&aid=388624&no_rooms=1&group_adults=2

Kamperem: parking bezpośrednio przy basenie, płatny j.w.

Infrastruktura: kibelki typu Toi Toi, latem budy z jedzeniem (dosyć podłym) oraz dobrym piwem

Czuwaj!

Jeśli znalazłeś artykuł ciekawym i / lub pomocnym nie pogniewam się jeśli postawisz mi filiżankę kawy: https://buycoffee.to/vadimontour lub http://www.ko-fi.com/vadimpacajev

Linki do ofert, są linkami afiliacyjnymi. Jeśli dokonasz rezerwacji za ich pomocą, kilka centów z tej rezerwacji dostanę jako prowizję (dla Ciebie cena jaką zapłacisz się nie zmienia). Jeśli się na to nie zgadzasz, wyszukaj proszę odpowiednią ofertę samodzielnie w serwisie Booking.comKomentarze