Po cichutku, bez rozgłosu Słowacja zmieniła system opłat drogowych. Zamiast nalepek na szybę pojawiły się od 1 stycznia 2016 roku ewiniety.

O systemie poboru opłat na Słowacji pisałem już wielokrotnie choćby tu: Winiety drogowe – Słowacja – gdzie kupić, ile kosztują

Od teraz wszystko się pozmieniało.

Aby wnieść opłatę za przejazd słowackimi płatnymi drogami należy wykupić elektroniczną winietę, zastąpiła ona winiety papierowe naklejane na szybę samochodu.

Rodzaje winiet elektronicznych:

 • winieta z rocznym okresem ważności jest ważna od dnia 1 stycznia danego roku kalendarzowego (lub od dnia zakupienia jej przez klienta w danym roku kalendarzowym) do dnia 31 stycznia następnego roku kalendarzowego,
 • winieta z 30-dniowym okresem ważności jest ważna przez okres 30 dni, licząc od dnia wskazanego przez klienta w chwili zakupu włącznie z tym dniem,
 • winieta z 10-dniowym okresem ważności jest ważna przez okres 10 dni, licząc od dnia wskazanego przez klienta w chwili zakupu włącznie z tym dniem.
winiety słowacja

Národná diaľničná spoločnosť, a. s.

Wysokość opłat obowiązujących w 2016 roku:

Wysokość opłat nie uległa zmianom. Najczęściej kupowana przez Polaków wnieta 10 dniowa kosztuje nadal 10 Euro. Pełna tabela opłat poniżej:

fot. Národná diaľničná spoločnosť, a. s.

fot. Národná diaľničná spoločnosť, a. s.

Drogi na jakich obowiązują winiety:

Tu też co do zasady nie ma zmian. Są to wszystkie drogi oznaczone takimi znakami:

dialnice_s_uhradou_2

Czyli wyznaczone odcinki autostrad D1, D2, D3 oraz D4 oraz dróg ekspresowych R1, R2, R4 i R6

Mapka płatnych dróg, ze stanem na 2014 rok (nowszej niestety nie znalazłem):

mapa_2014_SK_b

Kupić wienietę można na 4 sposoby:

 1. Przez stronę internetową
 2. Aplikacją mobilną na telefony komórkowe
 3.  Przez sieć punktów sprzedaży
 4. W urządzeniach samoobsługowych

Zakup przez stronę internetową:

Należy wejść na stronę www.eznamka.sk i wybrać w prawym górnym rogu wersję językową (strona jest dostępna po polsku). Następnie wybrać opcję „Kup eWinietę” :

kupowanie winiety 1

Zostaniemy przeniesieni do serwisu transakcyjnego w którym należy wybrać rodzaj winiety:

kupowanie 2

Następnie uzupełnić dane:

kupowanie winiety 3

Numer rejestracyjny należy  wpisać bez spacji i kresek!

Potem tylko wybór metody płatności (za wielkiego nie ma – tylko karta płatnicza/kredytowa):

kupowanie winiety 4

I sama płatność:

platnosc winieta

Po zapłaceniu dostaniemy na maila i telefon (jeśli podaliśmy numer w formularzu) potwierdzenie zakupu z datą ważności winiety.  Co ważne można podać dowolną datę w przyszłości od kiedy ma zacząć obowiązywać winieta.

Zakup przez aplikację mobilną na telefony komórkowe:

Trzeba najpierw pobrać na smartfona aplikację mobilną. Wyszukać ja można wpisując słowo „eznamka” lub „ewinieta”. Aplikacja dostępna jest w języku polskim. Zakup wygląda identycznie jak w przypadku strony internetowej:

1 eznamka 2 eznamka 3 eznamka

Aplikacja dostępna jest na Android, Ajfony i Windows Mobile

Zakup w punktach sprzedaży:

Jak do tej pory na większości stacji benzynowych, na pocztach i innych punktach sprzedaży opisanych słowem „eznámka” . Trzeba podać sprzedawcy numery rejestracyjne, rodzaj winiety oraz od kiedy ma obowiązywać.

Zakup w urządzeniach samoobsługowych:

Słowacy na na przejściach granicznych przy wjeździe do Republiki Słowackiej ustawili „winietomaty”. W urządzeniach samoobsługowych, oprócz języka słowackiego, dostępne są języki: angielski, niemiecki, węgierski, polski, rosyjski, rumuński i turecki. Płatność odbywa się kartą płatniczą lub kredytową.

Najważniejsze dla kierowcy:

 • nie ma obowiązku umieszczenia (przyklejenia) winiety w pojeździe w widocznym miejscu, ponieważ winieta ma od teraz wyłącznie formę elektroniczną
 • nie ma obowiązku okazywania potwierdzenia o uiszczeniu opłaty z tytułu zakupu winiety w celu kontroli
 • nie trzeba instalować w pojeździe jednostki pokładowej lub innego urządzenia, ponieważ obowiązek ten (obowiązek posiadania w pojeździe tzw. jednostki pokładowej) dotyczy tylko pojazdów ciężarowych oraz autobusów powyżej 3,5 tony, które podlegają obowiązkowi uiszczania opłaty drogowej.
 • Kierowca pojazdu lub zespołu pojazdów ma obowiązek uiszczenia opłaty z tytułu zakupu winiety przed rozpoczęciem korzystania z wyznaczonych odcinków autostrad i dróg ekspresowych.12 komentarzy

  • Grzegorz Ł

   Witam,
   Mam pytanie, przejechałem spora cześc autostrady D1 i były chyba 2 miejsca gdzie skanują pojazdy ( tzn bramki nad drogą). Ogólnie zakupiłem winiete dopiero jak przejechałem jakies 50km tej autostrady, bo mnie olśniło. Myślicie, że przyjdzie mandat?
   Będę wdzięczny za jakies info.

   Odpowiedz
 1. j

  A jak to jest kontrolowano? Jechałem do Popradu nie wiedząc o tych płatnych drogach (nie ma tam napisów „toll road” czy podobnych, lub ich nie zauważyłem) i nie zakupiłem winiety. Teraz się zastanawiam czy jest tam jakiś system wideokontroli i czy czekać na list ze Słowacji? Czy jak miałem szczęście i policja mnie nie złapała, to się nie przejmować?

  Odpowiedz
  • vadim

   Do Popradu – jeśli jechałeś od Łysej Polany to tam nie ma płatnych dróg. Pierwsza to „obwodnica” Popradu czyli ekspresówka Zilina – Poprad – Presov. Na niej potrzebna jest winieta, na reszcie dróg w okolicy Popradu nie jest potrzebna winieta.
   Kontrola to – wideorejestarcja oraz tradycyjna fizyczna kontrola przez policję (sprawdzają on-line w bazie danych).

   Odpowiedz
   • j

    Dzięki za odpowiedź. Jechałem właśnie od Ružomberku, czyli ekspresówką. Znaczy jest wideoregistracja i trzeba oczekiwać listu z potrzebowaniem 100 euro, jasne.

   • vadim

    No przykro mi ale raczej mandatu można sie spodziewac… Zawsze mała bo mała ale szansa że nie zarejestrowało 🙂

    W każdym razie powodzenia i wielka prośba jeśli faktycznie przyjdzie mandat o informację o tym – będzie ostrzeżenie dla innych

    Z góry dziekuje!

    Vadim

   • J

    I właśnie, nic nie przyszło. Jednak jeździć be winiet nie polecam — można spotkać drogówkę, a ona na Słowacji jest naprawdę upierdliwa.

   • vadim

    Szczęściarz 🙂
    Jechałem ostatnio w listopadzie z Presova do Koszyc i dalej z Koszyc do granicy z Węgrami autostradami i co kilkanaście kilometrów i na każdym początku i końcu autostrady stali radiowozem z kamerą na dachu .
    Winietkę oczywiście miałem, niemniej trzeba bardzo uważać i lepiej nie ryzykować

    Pozdrawiam

    Vadim

  • Zyga

   ja jechałem na Węgry 15 sierpnia 2016 przez Słowacje z Presov do KOszyc i z Koszyc do węgierskiej granicy. Do tej pory nic nie przyszło. Słyszałem ,ze do 5 lat mogą scigać

   Odpowiedz
 2. Ger Ba

  Witam,chcialbym sie dowiedziec czy jadąc od miejscowosci Oravsky Podzamok trasą e77 59 do miejsowosci Ruzomberok potrzebna jest winieta ,wedlug mnie to nie ,lecz po trasie widzialem masz z kamerami rejestrującymi kierunek na Dolny Kubin(ok 1 km od skrzyzowania drog r3 i e77 59.)

  Odpowiedz

Komentarze