Poniżej tekst który powstał we współpracy z Polskim Centrum Kultury w Kaliningradzie dla portalu Gazeta Trójmiejska.

In pictures: Kaliningrad , Russia

Transport miejski w Kaliningradzie można podzielić na trzy kategorie: autobusy wysokiej klasy, autobusy niskiej klasy i miejski transport elektryczny.

1. Autobusy wysokiej klasy to zwykłe autobusy, które obsługuje 6 różnych firm przewozowych. autobusNie ma nowych autobusów, większość z nich sprowadzona jest z Niemiec i bardziej przypominają autobusy wycieczkowe niż współczesne miejskie autobusy. Linii autobusowych jest 30. Większość z nich przejeżdża przez centrum miasta (Plac Zwycięstwa). Bilety kupuje się w autobusie u konduktora (częściej konduktorki), który przechadza się po autobusie i pobiera opłatę. Koszt biletu na jeden autobus – 15 rubli (ok. 1,50 zł). Nie istnieje coś takiego jak bilet 15 minutowy czy godzinny; kiedy musimy się przesiąść – płacimy dwa razy za bilet, w każdym środku transportu.

2. Autobusy niskiej klasy to tzw. marszrutki, czyli mikrobusy, które obsługuje 8 różnych firm. marszrutkaTras jest około 33, i często pokrywają się z trasami autobusów. Marszrutki na ogół jeżdżą szybciej niż autobusy, często nie może wsiąść więcej podróżnych niż jest miejsc siedzących i płaci się przy wysiadaniu – 20 rubli (ok. 2 zł). Co interesujące, marszrutki zatrzymują się na przystanku, ale często trzeba na nie „pomachać”, i co najważniejsze – trzeba poinformować kierowcę, że będzie się wysiadać, odpowiednio wcześniej, dość głośno należy powiedzieć n.p.: Na przystanku, proszę! Marszrutki mogą zatrzymać się nawet tam gdzie, dla nas wygodnie, nie tylko na przystanku.

3. Miejski transport elektryczny obsługuje jedna, miejscowa firma Gor-trans.

fot. Polska-Kaliningrad.ru

fot. polska-kaliningrad.ru

Teoretycznie są 3 linie tramwajowe i 7 linii dla trolejbusów. Praktycznie, na trasie tramwaju numer 1 jeździ autobus z tabliczką „1T” – jest to transport zastępczy dla tramwaju od kilku lat. Tramwaje i trolejbusy to najwolniejszy środek transportu w Kaliningradzie. Koszt biletu u konduktora kosztuje 15 rubli (ok. 1,50 zł).

 Rozkład jazdy i przystanki

Najczytelniej oznaczone są przystanki autobusowe. Na tych samych przystankach zatrzymują się też marszrutki. Jeśli chodzi o tramwaje, to oznaczenie przystanku znajduje się nad trakcją tramwajową, jest bardzo małe i niewidoczne, a nie zawsze są to przystanki połączone z przystankiem autobusowym. Rozkład jazdy istnieje dla niektórych autobusów, ale nie ma tam dokładnego spisu autobusów i godzin odjazdów, tylko informacja z jaką częstotliwością jeździ dany numer autobusu np. co 10 minut. I nie wiemy czy będziemy czekać 10 minut, czy tylko 2..

Transport nocny

Większość autobusów kończy pracę o 22 (część wcześniej – o 21, część później – o 23). Tramwaje i marszrutki jeżdżą do 23. Od 23 do 6 jest przerwa. Autobusy i tramwaje nie jeżdżą, pozostają tylko taksówki. W Kaliningradzie istnieje bardzo dużo sieci taksówkarskich i są stosunkowo tanie i bezpieczne. Najlepiej zadzwonić po taksówkę, trzeba powiedzieć, gdzie chcemy, żeby taksówka przyjechała, później gdzie chcemy jechać.

Często otrzymujemy informację o cenie przejazdu i czasie oczekiwania na samochód. Kiedy taksówka podjeżdża często firma dzwoni i dodatkowo wysyła wiadomość na telefon, z którego dzwoniliśmy o modelu samochodu i numerze rejestracyjnym taksówki.Komentarze