mactronic-nomad-czolowka_FLUMI010814born16_103

Przed wyjazdem rowerowym na duńską wyspę Bornholm poszukiwałem dobrego, wydajnego źródła światła, którego można użyć nocą w namiocie czy wieczorem na polu kempingowym oświetlając sobie np. przygotowanie posiłku. Pierwotnie miałem zabrać na ten wyjazd lampę kempingową LT-400L ale okazała się niestety zbyt duża aby pomieścić ją w sakwach rowerowych.

mactronic-nomad-czolowka_FLUMI010814born16_12

Kilka dni przed wyjazdem przyszła paczka z firmy Mactronic, a w niej lampka czołowa Mactronic Nomad 180 lm. I tak oto nastała jasność 🙂

Małe, poręczne, odporne na warunki atmosferyczne i co najważniejsze – zmieści się w sakwach 🙂

Sprawdź ceny Mactronic Nomad w ceneo.pl

mactronic-nomad-czolowka_FLUMI010814born16_94

Lampkę oczywiście zabrałem ze sobą, a teraz po powrocie pora na podzielenie się wrażeniami z jej użytkowania.

Lampek czołowych używałem raczej niezbyt często. Mam co prawda dwie takie – chińskie wynalazki. Jedną kupiłem za 10 złotych w markecie, drugą dostałem na jakiejś konferencji jako gadżet promocyjny.

Obie świecą, i w sumie nie miałem do nich większych zastrzeżeń, dopóki nie zacząłem używać lampki Mactronic.

mactronic-nomad-czolowka_FLUMI010814born03_81

Czołówka Mactronic oferuje kilka trybów pracy, oraz mocy świecenia. Najważniejsze to mocne światło punktowe , które ma kilka stopni regulacji jasności i co za tym idzie zasięgu światła. Przy najmocniejszym stopniu silny snop światła z diody led sięga na kilkadziesiąt metrów, przy najmniejszym spokojnie wystarcza do oświetlenia namiotu.

Lampka posiada także dwa filtry – biały rozpraszający, który ułatwia oświetlanie drogi pod nogami, czy też np prace naprawcze, pakowanie, czy przygotowanie miejsca do spania w namiocie, oraz zielony przydatny np przy czytaniu mapy.

Kolejną funkcją jest dyskretne światło czerwone. Posiada ono także dwie opcje świecenia – ciągłą, oraz nadawanie sygnału SOS . W trybie świecenia światłem ciągłym można swobodnie oświetlać teren przed sobą , czy też wykonywana czynność manualną zachowując ograniczoną widoczność samego siebie. Tryb nadawania sygnału SOS w alfabecie Morse’a przydać się może w zastosowaniach profesjonalnych, w sytuacjach krytycznych.

mactronic-nomad-czolowka_FLUMI010814born16_119

Lampka wykonana jest z wysokiej jakości tworzywa, posiada uszczelnienia umożliwiające używanie jej w złych warunkach pogodowych .

Całość sprawia bardzo solidne wrażenie.

Pasek jest posiada silikonowe cieniutkie wstawki zapobiegające przesuwaniu się czołówki podczas jej użytkowania.

Głowica odchylana jest do dołu pod kątem max 90 stopni, co także ułatwia wykonywanie różnych prac manualnych.

mactronic-nomad-czolowka_FLUMI010814born16_107

Czołówka zasilana jest z trzech baterii typu AAA.

Lampka w zastosowaniach namiotowo – rowerowych okazała się bardzo przydatna. Wieczorem wracając ze statku na parking po 22-gej doskonale spisała się jako światło typowo rowerowe oświetlając drogę.

Na Bornholmie pod namiotem używałem jej podczas rozstawiania namiotu, drobnych napraw m.in. materaca, czy czytania mapy i planowania podróży na następny dzień.

mactronic-nomad-czolowka_FLUMI010814born03_50 mactronic-nomad-czolowka_FLUMI010814born08_81

Teraz o minusach:

Jak dla mnie cena za to urządzenie jest naprawdę wysoka. Wg porównywarek cen od 130 do ponad 200 zł za lampkę czołówkę, nawet najlepszą to jednak dosyć sporo.

Drugi minus, to w zasadzie nie wada latarki a podejścia producenta do sprzętu wysyłanego na testy. Lampkę dostałem na testy na okres dwóch tygodni. Przyszła do mnie po „którymś tam” testerze. I tego się oczywiście nie czepiam. ALE! pasek nagłowny był brudny, śmierdzący i przepocony. Ohydny, przepocony, aż strach to było do ręki wziąć. Przed wyjazdem wrzuciłem go do pralki bo inaczej nie założyłbym tego na głowę. Słabo to wyszło, słabo.

Podsumowując :

Ciekawe urządzenie, bardzo przydatne w różnorakich zastosowania zarówno typowo turystycznych – amatorskich, także jako światło rowerowe, ale i typowo profesjonalnych (służby , wojsko). Cena urządzenia jednak odstrasza. Jeśli kogoś stać na taki gadżet to szczerze polecam, ja jednak pozostanę przy swoich „chińczykach”.

Sprawdź ceny Mactronic Nomad w ceneo.pl

Dane techniczne :

Baterie w komplecie:
Czas pracy: 100% – 40 h; 50% – 75 h; 10% – 180 h; 2% – 280 h
Czas pracy dioda czerwona: 150 h
Dyfuzor:
Filtry: zielony
Kod EAN: 5907596108507
Moc światła: 180 lm
Regulowany kąt nachylenia głowicy:
Tryby pracy: 6: 100%, 50%, 10%, 2%, red LED, red LED SOS
Waga: 70 g
Wodoodporność: IPX4
Wskaźnik poziomu baterii:
Wymiary: 60 x 40 x 38 mm
Zasięg światła: do 150 m
Zasilanie: 3 x AAA
Źródło światła: Samsung 3535 LED + 1 x 5mm Red LED

mactronic-nomad-czolowka_FLUMI010814born03_66

Sprzęt do testów udostępniła firma Mactronic

Sprawdź ceny Mactronic Nomad w ceneo.pl
Jedna odpowiedź

Komentarze