Dawno nie było u mnie nic o nawigacjach samochodowych. Wszystkie firmy, które wysyłały mi sprzęt do testów nie wytrzymały ciśnienia , czyt. pisania jak jest , a nie jak jest napisane w materiałach reklamowych i się  poddały 🙂 (Navitel również) . Życie…

Dzisiaj zatem informacja na podstawie materiałów prasowych. Zamieszczam ją, bo wydaje mi się ciekawą dla wszystkich jeżdżących ponad standardowymi pojazdami, czyli także wszelkiego rodzaju kamperami i campervanami.

Navitel wprowadził do sprzedaży pierwszą w ich portfolio nawigację skierowaną stricte dla użytkowników pojazdów ciężkich – E777 TRUCK.

Urządzenie pracuje na procesorze Mstar MSB2531 o taktowaiu 800 Mhz, oraz 128MB pamięci RAM typu DDR3. Szału zatem nie ma, ale system operacyjny oparto na Linuxie i z doświadczenia, choćby pracy na nawigacji Navitel E505 , którą testowałem ponad 3 lata temu, może to działać bardzo sprawie . Zastrzegam, że tylko gdybam, nie miałem tego sprzętu w rękach.

Nawigacja ma wbudowane 8 GB pamięci wewnętrznej flash,  przeznaczonej na system i mapy, którą dodatkowo można rozszerzyć kartą microSD, o pojemności do 32GB.

Nawigacja ma 7 calowy dotykowy, podświetlany ekran typu TFT. Na wyposażeniu co ciekawe jest także rysik.

To co wyróżnia model E777 to obecność osłonki przeciwsłonecznej nad ekranem. Wbudowano tam taki mały „daszek” , który na pewno szalenie pomaga podczas słonecznego dnia. Testując poprzednie modele nawigacji (nie tylko Navitela zresztą) często wspominałem o tym problemie. Ostre światło, zwłaszcza gdy słońce jest nisko , potrafi mocno utrudnić czytelność ekranu.

Sprzęt zasilany jest akumulatorem litowo-jonowym o pojemności 1600 mAh, ładowany z pośrednictwem złącza miniUSB (dlaczego nie USB-C , lub chociaż microUSB ?). W komplecie jest ładowarka , pracująca w zakresie napięć 12 – 36 V, zatem można ją stosować w ciężarówce z instalacją 24V bez dodatkowych przetwornic.

Niestety ubogo wygląda kwestia komunikacji z innymi urządzeniami w aucie. Nie znajdziemy tutaj ani WiFi, ani Bluetooth. Obecny jest jedynie transmiter FM (tak w 2022 roku 🙂 ) . Do kompletu mamy jeszcze złącze słuchawkowe minijack.

Za nawigowanie odpowiada znany od lat i sprawdzony „w boju” program Navitel Navigator z zainstalowaymi mapami 47 krajów. Nie będę go po raz kolejny opisywał, odsyłam do starszych tekstów. Warto jedynie wspomnieć , że producent w tym modelu kładzie nacisk na możliwość wyboru tonażu i  gabarytów pojazdu.

Jak czytam w informacji prasowej:

„NAVITEL E777 TRUCK oferuje rozszerzone ustawienia nawigacyjne dla pojazdów ciężkich, np. umożliwiając wprowadzenie wagi i wymiarów pojazdu. Nawigacja buduje trasy z uwzględnieniem ograniczeń drogowych dla każdego typu ciężarówek, zapewniając płynną jazdę do wyznaczonego celu.”

Szczerze powiedziawszy, te opcje dostępne są w każdej innej wersji aplikacji Navitel Navigator i na każdym innym urządzeniu tej firmy… Nie wiem czy jest tu cokolwiek więcej iż w standardowej wersji. Jak patrzę na zdjęcia / grafiki w materiałach prasowych, wygląda to dokładnie tak samo…

Być może się mylę – dopuszczam to jak najbardziej.

Podsumowując:

Sprzęt ciekawy dla mnie z dwóch względów. Duży wyświetlacz z osłoną przeciwsłoneczną, oraz bardzo dobre mapy umożliwiające nawigowanie z uwzględnieniem gabarytów auta. W dużym aucie – kamper, bus, autobus, ciężarówka zdecydowanie lepiej sprawdzają się urządzenia z większym ekranem niż standardowy smartfon, czy najpopularniejsza w nawigacjach 5 calowa matryca.

Rozczarowuje brak choćby modułu Bluetooth (o WiFi nie wspomnę), czy zasilanie oraz aktualizacja oprogramowania za pomocą archaicznego już złącza miniUSB.

E777 Truck wyceniono na 799 złotych polskich.

Czuwaj!
Jeśli znalazłeś artykuł ciekawym i / lub pomocnym nie pogniewam się jeśli postawisz mi filiżankę kawy: https://buycoffee.to/vadimontour lub http://www.ko-fi.com/vadimpacajev

To nie jest reklama, nie mam nic wspólnego z producentem tego sprzętu. Komentarze