Dzisiaj znowu o gazowym przepływowym podgrzewaczu wody prosto z kraju środka.

Celem przypomnienia tylko: posiadam w busie chiński gazowy przepływowy ogrzewacz wody, zasilany gazem LPG (propan butan) z butli typu „gas bank”. Ogrzewam nim wodę użytkową. Najczęściej korzystam z niego biorąc prysznic. Zainstalowałem go w lutym 2020 i do dzisiaj działa bezawaryjnie.

W poprzednich moich pseudo kamperach nie miałem żadnego urządzenia do podgrzewania wody. Wodę grzałem w czajniku na kuchence. Nadal zresztą tak robię, gdy potrzebuję wodę do mycia statorów. Grzejąc ją w ten sposób zużywam mnie wody niż myjąc naczynia pod wodą bieżącą.

Już przerabiając Seata Incę na kamperka myślałem o tym by czymś wodę grzać.

Chciałem zrobić sobie prysznic zewnętrzny z ciepłą wodą. Były już wtedy dostępne piecyki gazowe, takie jakiego dzisiaj używam. Obecnie mam wersję 8L, która może ogrzać do 8 litrów wody na minutę (tudzież wężownica tego pieca ma pojemność 8L – internetowi specjaliści nie są zgodni 🙂 ).  Piecyk ten jest spory gabarytowo, jednak w przyrodzie występuje wersja 6L, znacznie mniejsza i bardziej kompaktowa. Sam piec jednak to nie wszystko. Potrzeba jeszcze gazu. Gazu czyli butli z gazem. To wyhamowało moje zapędy do instalacji tego pieca. W Ince, jak i później w T4-ce miejsca było bardzo mało i wstawienie tam jeszcze ekstra butli gazowej zagraciłoby ostatnią wolną powierzchnię.

Szukałem w tym czasie informacji czy da się zasilić taki piecyk z kartusza gazowego. Z kartusza 227g, czyli najpopularniejszego w Polsce „dezodorantu” lub jakiegokolwiek innego.

Niestety nigdzie takiej informacji nie znalazłem i pomysł zarzuciłem. Nie chciałem wydać pieniędzy na piec i nie móc go używać.

Ostatnio jednak postanowiłem wrócić do tematu. Z czystej ciekawości. bo obecnie takie rozwiązanie nie jest mi do niczego potrzebne. Niemniej od czasu budowy Inki minęło już ponad 6 lat a dalej nie ma nigdzie informacji o zasilaniu tego pieca z kartusza gazowego.

Jakiś czas temu wpadł mi w ręce ciekawy reduktor gazowy. Ktoś na oleiksie sprzedawał reduktor z gwintem 7/16 cala. Gwint ten występuje w popularnych kartuszach gazowych.

To są takie kartusze:

Kartusze te są dosyć drogie, ale jak już wielokrotnie pokazywałem można je tanio i łatwo napełnić samodzielnie.

Zerknij choćby tutaj:

Kupiłem zatem ten reduktor. Z wysyłką kosztował mnie 15 złotych. Kwota nie była zabójcza 🙂 zatem postanowiłem zaryzykować.

Reduktor jak napisałem ma gwint 7/16 cala. Jest to reduktor o ciśnieniu 29 mBar. Zakończony jest króćcem na standardowy wąż gazowy. Króciec sprzedawany jest osobno, ale tutaj był w komplecie który kupiłem.

Producentem jest czeska firma Meva.

Dodatkowe potrzebne części to przewód gazowy i dwie opaski zaciskowe.

Po podłączeniu wszystkiego razem i uruchomieniu wody, okazało się że piecyk odpalił za pierwszym razem.

Nie zaobserwowałem przy okazji żadnych niepokojących zjawisk. Gaz nie strzelał, nie przerywał, nie kopcił. Nic kompletnie się z tym nie działo.

Przy użyciu tego samego reduktora i przejściówki z aliekspressu podłączyłem także piecyk do kartusza typu „dezodorant”.

To także zadziałało. Z takim samym skutkiem i z takim samym powodzeniem.

Okazało się, że da się zasilić taki piecyk z kartusza gazowego. Wydaje mi się, że to świetna wiadomość dla wszystkich którzy mają mini, mikro i tym podobne kampery czy auta wyprawowe. Dzięki temu można mieć ciepłą wodę aby wziąć prysznic praktycznie w każdym aucie, bez konieczności targania ze sobą butli gazowej.

Zapraszam na film, w którym to wszystko pokazuję dokładnie:

Czuwaj!Piecyk kupisz tutaj: https://s.click.aliexpress.com/e/_9xuZpZ

przejściówkę z gwintu 7/16 cala na kartusz typu dezodorant: https://s.click.aliexpress.com/e/_DExl1cF

Reduktor Meva dostępny jest w sklepach z akcesoriami gazowymi.

Artykuł powstał we współpracy z moim prywatnym kontem bankowym, z którego środki zostały przekazane na zakup wyżej opisanego sprzętu.

Linki do ofert są linkami afiliacyjnymi. Jeśli dokonasz zakupu za ich pomocą, kilka centów z tego zakupu dostanę jako prowizję (dla Ciebie cena jaką zapłacisz się nie zmienia). Jeśli się na to nie zgadzasz, wyszukaj proszę odpowiednią ofertę samodzielnie w serwisie Aliexpress.

Komentarze