Nawigacje i rejestratory samochodowe firmy Navitel są już czytelnikom mojego bloga dobrze znane. Testowałem i opisywałem już ich sporo. Nawigacje bazują głownie na systemie Windows CE, z jednym wyjątkiem – modelu T700 3G, który jest oparty na Androidzie. Wszystkie one nawigują na autorskim oprogramowaniu mapowym Navitel Navigator. Dzisiaj chciałbym pokazać wam nowy model „budżetowej” nawigacji od Navitela. Budżetowej, ale oferującej zaskakująco wiele, jak na model kosztujący około 300 złotych.

Ta nowość to Navitel C400.

Co dostajemy od producenta po zakupie ?

W komplecie znajdziemy nawigację C400, uchwyt montażowy do szyby samochodowej, rysik, etui na nawigację, przewód zasilający z wtykiem o gniazda zapalniczki, instrukcję obsługi i kartę gwarancyjną.

Jakość wykonania, guzikologia:

Obudowa, jak zawsze u Navitela, wykonana jest z dobrej jakości tworzywa. Przód to profilowana, prostokątna ramka, otaczająca duży 5 calowy wyświetlacz LCD. W tylnej części znajdziemy mały otwór głośnika, oraz przycisk resetowania nawigacji.

Gniazda rozszerzeń umieszczono na bocznych krawędziach.

Jest tam gniazdo kart pamięci microSD, gniazdo słuchawkowe, oraz miniUSB służące do ładowania nawigacji oraz jej aktualizowania.  Szara kolorystyka i spokojny design powodują, że w każdym aucie nawigacja będzie wyglądała dobrze.

Mapy:

Wielokrotnie opisywałem już oprogramowanie Navitel Navigator, więc skrótowo:

C400 działa na systemie operacyjnym Windows CE. W urządzeniu zainstalowano najnowszą wersję Navitel Navigatora. Oprogramowanie obejmuje swoim zasięgiem następujące kraje: Albania, Andora, Austria, Alaska, Belgia, Bułgaria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gibraltar, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, San-Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Szwajcaria, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Wyspa Man. Jak widać jest niemal cała Europa.

Warto dodać, że tak jak w przypadku innych swoich urządzeń Navitel zapewnia bezpłatną, dożywotnią aktualizację map dla C400.

Zawsze pojawiają się pytania o tzw. odblokowanie systemu – w tym przypadku system nie jest odblokowany, i nie ma dostępu do windowsowskiego pulpitu i możliwości instalowania innych aplikacji.

Navitel Navigator umożliwia nawigację na podstawie adresu, współrzędnych oraz punktów POI. Mapa może być wyświetlana płasko lub w trójwymiarze (tryb 3D) z wyświetlaniem kształtu mijanych budynków. Jest oczywiście sprawnie działający asystent pasa ruchu, wskazujący który pas należy zająć na najbliższym skrzyżowaniu.

Główny ekran podczas nawigowania, oprócz mapy, pokazuje dwa kolejne manewry na skrzyżowaniach, oraz w zależności od konfiguracji aktualną prędkość, czas dojazdu, odległość do celu.

Navitel C400 w praktyce:

Nawigacja przejeździła ze nią niemal dwa tygodnie, zrobiłem w tym czasie trochę ponad 4 tysiące kilometrów, w większość korzystając z jej podpowiedzi. To co zwróciło moją uwagę na samym początku to bardzo precyzyjne działanie ekranu dotykowego. Mam raczej spore palce, więc na 5 calowym ekranie mam czasem problemy z trafieniem w niektóre, zwłaszcza mniejsze przyciski. Tutaj nie miałem takich problemów. Po części zapewne też dlatego, że zarówno klawiatura ekranowa, jak i pozostałe przyciski są duże i łatwo dostępne.

Druga, warta zauważenia rzecz, to bardzo szybka reakcja na wybrane opcje. Wejście do menu, klawiatura ekranowa, wyszukiwanie miasta, ulicy, numeru działa bez najmniejszych opóźnień.

Dla celów testowych wyznaczałem sobie rożne trasy, bliższe i dalsze i  nie miałem żadnych zastrzeżeń co do szybkości przeliczania i wytyczania trasy. Przykładowo trasa Gdańsk – Warszawa, z pominięciem wiecznie zakorkowanej 7-ki wyliczona została w czasie poniżej 10 sekund. Trasa z Mińska do Monachium w około 15 sekund. Navitel Navigator zawsze podpowiada alternatywne warianty przejazdu do wyboru z ich wizualizacją na mapie. Można także dodać swoje punkty pośrednie do trasy.

Do wyboru są przeważnie trzy, a przy krótszych trasach dwie, alternatywne drogi dojazdu.

Dostępna jest oczywiście także przeliczanie trasy, w przypadku zmiany kierunku jazdy i pojechania niezgodnie z tym co sobie wymyśliła nawigacja. Często uporczywie chce zawracać, no ale to urok większości systemów nawigacyjnych.

Nawigacja wyposażona jest także w funkcję pilnowania ograniczeń prędkości. Po przekroczeniu dozwolonej, o wartość ustaloną wcześniej w menu przez użytkownika, rozlega się krótki alarm dźwiękowy.

Podsumowując:

Za około 300 złotych, dostajemy porządnie wykonane urządzenie do nawigacji off-line, z mapami niemal wszystkich krajów Europy Centralnej i Zachodniej oraz z ich darmową, dożywotnią aktualizacją. Navitel C400 działa szybko, działa sprawnie, nawiguje bez większych pomyłek, bardzo stabilnie trzyma łączność z satelitami.

Dla wielbicieli cyferek jeszcze szczegółowe dane techniczne:

Procesor: Mstar MSB2521 800 MHz (Cortex-A7)
Pamięć: 128 MB (RAM), obsługa kart microSD o maksymalnej pojemności 32 GB
System operacyjny: Microsoft Windows CE 6.0
Transmiter FM
Złącza: USB Mini, słuchawkowe miniJack 3.5 mm
Zasilanie: 12 V
Głośnik: 1.5 W
Wyposażenie: ładowarka samochodowa, uchwyt montażowy z rysikiem, etui, przewód USB
Gwarancja: 2 lata


Jedna odpowiedź

  1. Natalia Nykiel

    Dla mnie już za duża , przeszkadza mi na szybie. Nie wiem czemu, ale na uskoku potrafi się odczepić. Lepiej obsługiwało mi się kiedyś nawigację Mio, jaką miałam.

    Odpowiedz

Komentarze