Wpadł mi ostatnio w łapki bardzo ciekawy, budżetowy telefonik – Microsoft Nokia 222. Postanowiłem zatem opisać go na blogu trochę bliżej, bo pomimo kilku niedociągnięć uważam, że warto się nim zainteresować.

nokia-222-IMG_2921

Nokia 222 to jak już napisałem telefon tani. W sklepach kosztuje ok 160 złotych. (sprawdź ceny na ceneo.pl – KLIK)

Co dostajemy za tą cenę ?

Otóż całkiem sporo:

 • ekran o wielkości 2,4 cala o rozdzielczości QVGA (320 x 240), 16bit
 • DualSIM – jednoczesna obsługa dwóch kart SIM
 • gniazdo karty pamięci SD (obsługuje karty do 32 GB
 • aparat fotograficzny o rozdzielczości 2 Mpix
 • pojemna bateria (1100 mAh) – do 29 dni w stanie czuwania !
 • radio FM
 • dostęp do internetu i preinstalowane aplikacje serwisów społecznościowych
 • latarka

Jak widać jest naprawdę nieźle, powala zwłaszcza długość pracy na baterii.

nokia-222-IMG_2958

29 dni można osiągnąć, kiedy w telefonie siedzi tylko jedna karta SIM. Przy dwóch, telefon wg. deklaracji producenta czuwa 21 dni – co i tak jest genialnym wynikiem. Piszę, że wg. producenta, ponieważ telefon miałem na tyle krótko, że nie byłem w stanie tego potwierdzić. Wiem jedynie, że przez 4 dni pobytu u mnie i testowania, wskaźnik naładowania baterii stał w miejscu i nie drgnął ani o milimetr.

nokia-222-IMG_2935

Sam telefonik jest malutki, ma dokładnie 116 mm długości, 50 mm szerokości i 12,9 mm grubości. Pomimo tego jest bardzo wygodny w codziennym użytkowaniu. Wygodna, klasyczna klawiatura działa pewnie i precyzyjnie, klawisze mają wyczuwalny opór i „kliknięcie” środkowe kółko nawigacyjne także działa bardzo dobrze.

Menu typowe dla Nokii, od lat przechodzi tylko kosmetyczne zmiany, i każdy kto miał kiedykolwiek styczność z telefonem tej marki (choć Nokia to już w zasadzie Microsoft ale tego akurat nie zepsuli… 🙂 ) nie będzie miał problemu z jego obsługą.

nokia-222-IMG_2963

Obsługa dwóch kart SIM nie nastręcza żadnego problemu. Dla utrudnienia, zamiast polskich kart wsadziłem do niego jedną rosyjską z sieci Beeline, a drugą hiszpańską Orange Mundo. Tak więc obie działały w roamingu, i działały bez żadnego problemu. Tu mała ciekawostka – hiszpański Orange Mundo logował się uparcie do polskiego T-mobile, choć polska Oranżada też była w zasięgu, przypadek… ? 🙂

nokia-222-IMG_3015

Wyboru karty z której wykonujemy połączenie dokonujemy po wybraniu numeru, podobnie jak ma to miejsce w telefonach z Androidem, identycznie jest w przypadku wysyłania SMS-ów.

Prosto, łatwo, bezproblemowo.

nokia-222-IMG_2988

Dźwięk rozmowy jest czysty, nie zauważyłem żadnych trzasków, pogłosu, echa czy tym podobnych zakłóceń, które zdarzają się w tanich telefonach.

nokia-222-IMG_2967

Zaskoczył mnie także aparat fotograficzny. Kiedy pierwszy raz spojrzałem na „obiektywik” Nokii 222 spodziewałem się zdjęć na poziomie tych wykonanych kalkulatorem czy łapką na muchy. A tu nie! Mega zaskoczenie. Aparat jest naprawdę przyzwoity. 2 Mpix matryca w połączeniu z urządzeniem obiektywopodobnym robi zaskakująco dobrą robotę. Zdjęcia są ostre, kolory oddane prawidłowo a szum cyfrowy niewielki .

Kilka przykładowych zdjęć poniżej:

A teraz trochę o wadach

 • plastiki pomalowane a’la lakier fortepianowy. Straszne to, zwłaszcza w czarnej wersji kolorystycznej. Widać na tym paluchy już od pierwszego dotknięcia

nokia-222-IMG_2928

 • praktycznie brak wewnętrznej pamięci na zdjęcia i inne pliki. Na fabrycznej konfiguracji można zapisać na karcie 4 (tak cztery) zdjęcia… Na szczęście karty microSD są teraz tak tanie, że nie jest to większy problem, jednak razi.
 • słabiutka latarka – diodka LED która ledwo świeci

nokia-222-IMG_3012

Podsumowując telefon dla tradycjonalistów, nie ogarniających lub niepotrzebujących do szczęścia smartphonów. Potrzebujących za to taniego, prostego i działającego bardzo dłuuuuuuugo na baterii telefonu komórkowego.

Szczerze polecam.

Porównaj ceny telefonu Microsoft Nokia 222 w serwisie Ceneo

Czuwaj!

Jeśli znalazłeś artykuł ciekawym i / lub pomocnym nie pogniewam się jeśli postawisz mi filiżankę kawy: https://buycoffee.to/vadimontour lub http://www.ko-fi.com/vadimpacajev

Tekst NIE JEST tekstem reklamowym, nie mam nic wspólnego z firmą, sprzedawcą, dystrybutorem. Nie mam i nie oczekuję żadnych korzyści materialnych i niematerialnych z powodu tego co powyżej napisałem. Jedna odpowiedź

 1. Bas

  Zachęcona opisem kupiłam telefon. Ze wszystkimi plusami się zgadzam, lecz jeden minus dyskwalifikuje aparat: jedna, wspólna na wszystkie smsy skrzynka. Wiadomości umieszczane w formie rozmów, poukładana bez żadnej logiki, żeby odnaleźć ostatnio odczytana wiadomość, trzeba się naszukać. Szkoda.

  Odpowiedz

Komentarze