[to nie jest reklama]

Marka: Parkside

Model: PSSA 20-LI A1

W komplecie: Piła szablasta, brzeszczot do drewna Swiss-Made (BIM 152,5 mm / 6-12 TPI) skrzynka plastikowa, papierzyska

Wykonanie: Piła wykonana jest z twardego, dobrej jakości tworzywa. Chwyt i miejsca podatne na uderzenia i otarcia są pokryte gumą. Stopa i uchwyt brzeszczotu są stalowe. Przełączniki sposobu cięcia oraz regulacji wysuwu stopy są z tworzywa. Piła jest subiektywnie dosyć ciężka, zwłaszcza z podłączoną baterią 4Ah, ale nie męczy ręki nawet przy dłuższym użytkowaniu.

Uchwyt brzeszczotu wyposażony jest w solidną stalową szybkozłączkę. Montaż brzeszczotu jest beznarzędziowy i bardzo łatwy.

fot. Lidl

Ogólnie jakość wykonania jest bardzo porządna, na pewno nie sprawia wrażenia taniego szmelcu ze sklepu z bułkami. Wręcz przeciwnie, miałem ostatnio chwilę w rękach piłę szablastą Ryobi i subiektywnie je porównując sprawiała wrażenie bardzo delikatnej i mniej solidnie wykonanej.

Parametry podawane przez producenta: 

  • liczba skoków na biegu jałowym:  0–3000 min⁻¹
  • długość skoku: 20 mm
  • tryby pracy: skok liniowy, podłączany skok wahadłowy
  • maks. wydajność cięcia: 100 mm w drewnie, 20 mm w stali niestopowej
  • złącze montażowe noża: 1/2″ (12.7 mm)
  • zasilanie: akumulator z serii X20V Team (2 lub 4 AH) – brak w zestawie
  • moc silnika: brak danych
  • waga: brak danych

Moja opinia:

Piłą ciąłem do tej pory głównie palety, oraz kilka grubszych gałęzi. Najbardziej obrazowo mogę powiedzieć że idze jak dzik w szyszki. Dostępna moc jest bardzo duża. Stosując tylko brzeszczot z zestawu pocięcie dużej europalety to kilka minut. Piła nie blokuje się, nie zatrzymuje, nie staje dęba. Tnie przy tym równo i dokładnie. Chwyt jest wygodny,. można swobodnie obsługiwać piłę jedną ręką. Piłą nie szarpie i nie wyrywa się z ręki. To czego mi brakuje to blokada włącznika. Podczas pracy należy go cały czas mieć wciśniętego. Na szczęście umieszczony jest w bardzo wygodnym miejscu i absolutnie nie przeszkadza.

Testowałem piłę na baterii 2 i 4 Ah. Na tej drugiej ma odczuwalnie większą moc, jednak również na 2Ah można swobodnie i całkiem długo pracować.

Jestem pod wielkim wrażeniem jak mocne, ergonomiczne i łatwe w obsłudze jest to narzędzie

PLUSY : wygodny chwyt i ogólna ergonomia, duża moc, niska cena

MINUSY: brak blokady włącznika

Cena zakupu: 139 zł

Miejsce zakupu: Lidl, sklep stacjonarny, Gdańsk

Moja ocena ogólna: Bardzo dobry

Na koniec krótka etiuda filmowa, w której zobaczycie na żywo jak ta piła radzi sobie z paletami:

Czuwaj!

Artykuł powstał we współpracy z moim prywatnym kontem bankowym, z którego środki zostały przekazane na zakup wyżej opisanego sprzętu. 

Komentarze