[TO NIE JEST REKLAMA]

Trafiłem ostatnio na ciekawą i co nieczęsto spotykane, niedrogą, kompaktową, przenośną toaletę separacyjną, czy kompostową (jak kto woli).

Co to w ogóle jest toaleta separacyjna ?

To rodzaj toalety nazwijmy to turystycznej, wykorzystywanej w kamperach, przyczepach czy off-gridowych domkach na działkach. Zasada działania jest taka, że nieczystości ciekłe i stałe są od siebie odseparowane. Mocz jest zbierany w osobnym, szczelnym zbiorniku, lub odprowadzony rurą do szamba, lub innego systemu ściekowego. Nieczystości stałe i papier toaletowy zbierane są jest w drugim pojemniku bezpośrednio w toalecie.  Odseparowywanie moczu niweluje wydzielanie nieprzyjemnych zapachów. Często stosuje się dodatkowe wentylatory i odprowadza się zapachy na zewnątrz budynku/kampera. Często do zbiornika na nieczystości stałe dodaje się po zrobieniu tego co robi się w toalecie trociny, lub inną suchą materię organiczną, którą przesypuje się to co się wyprodukowało. Celem ułatwienia opróżniania zbiornika na „dwójkę” stosuje się biodegradowalne worki, które po zapełnieniu można wraz z zawartością kompostować. Zebrany w zbiorniku mocz, po rozcieńczeniu z wodą może być użyty jako nawóz.

Czy toaleta separacyjna jest lepsza od typowej toalety chemicznej ?

To jak zawsze zależy. Na pewno jest bardziej ekologiczna. Nie ma tutaj żadnej chemii, którą stosuje się w typowych toaletach turystycznych. Nieczystości można zatem bez obaw wylewać i wyrzucać do kanalizacji, można to też kompostować, można w końcu wyrzucić do kontenera na śmieci. Z reguły także toaleta separacyjna pozwala na dłuższe przechowywanie zawartości w środku (to oczywiście zależy od pojemności zbiornika) a dzięki temu rzadziej ją opróżniać. Wszyscy którzy dużo podróżują kamperem, wiedzą, że czasem jest to wielki problem, gdzie i jak się pozbyć zawartości toalety.

toaleta chemiczna Dometic. źródło: dometic.com

Minusów też jest wg. mnie kilka. Największym dla mnie był do tej pory koszt zakupu takiej toalety. Dochodzi jeszcze bariera psychiczna korzystania z takiego rozwiązania. konieczność dbania o to aby odpowiednia frakcja leciała tam gdzie powinna, itp itd.

Co kto lubi.

W każdym razie jak napisałem wyżej cena była ogromną barierą. Takie toalety kosztują od 2000 złotych w górę. Dziadowsko drogie po prostu są.

I tu wracam do początku artykuły. Niemiecka firma Duschkraft GmbH rodem z miasta Rostock, w kwietniu tego roku rozpoczęła sprzedaż toalety kompostującej bardzo przystępnej cenowo.

Ich produkt kosztuje 149 ojro. Wysyłka do dowolnego kraju UE dodatkowo 14 ojro. Porównując to z cenami innych producentów to wręcz za darmo.

Gdzie leży przyczyna stosunkowo niskiej ceny ? Otóż w samym koncepcie wykonania.

Toaleta Boxio to w zasadzie plastikowa skrzynka, z separatorem i dwoma pojemnikami. Nie przypomina po prostu, nie ma kształtu, wyglądu typowej domowej toalety, jak większość podobnych produktów.

źródło: boxio-shop.de

W skrzynce, zamykanej klapą umieszczono separator, pomagający oddzielać obie frakcje odchodów. Separator wyposażony jest w dwa otwory – mały na jedynkę i duży na dwójkę.

źródło: boxio-shop.de

Poniżej znajduje się 5 litrowy pojemnik na mocz, oraz pojemnik na resztę. Do pojemnika wkłąda się biodegradowalny worek, a po skończonym posiedzeniu zasypuje się odchody trocinami (podobno najlepiej sosonowymi), lub np mieszanką torfu z korą. Można też użyć np. tzw. podłoże pod iglaki. Sposobów jest wiele. Ma to na celu ograniczyć wydzielane zapachy, oraz przyspieszyć i ułatwić proces kompostowania.

Boxio sprzedaje też swoją mieszankę, jak  to określają „ściółki” powstałej z łodyg konopi.

Co ważne do użytkowania toalety nie wykorzystuje się wody.

Według mnie bardzo ciekawe rozwiązanie, wszędzie tam gdzie nie ma odstępu do kanalizacji, nie ma bieżącej wody. Świetna sprawa także do kamperów i przyczep kempingowych. Mocno się zastanawiam od dłuższego czasu czy nie zamienić toalety chemicznej którą posiadam na separacyjną właśnie.

Czuwaj!

Jeśli znalazłeś artykuł ciekawym i / lub pomocnym nie pogniewam się jeśli postawisz mi filiżankę kawy: https://buycoffee.to/vadimontour lub http://www.ko-fi.com/vadimpacajev

Tekst NIE JEST tekstem reklamowym, nie mam nic wspólnego z firmą, sprzedawcą, dystrybutorem. Nie mam i nie oczekuję żadnych korzyści materialnych i niematerialnych z powodu tego co powyżej napisałem. Komentarze