ROWER VADIM GDANSK (6)

Przeczytałem dzisiaj ciekawy artykuł w wyborczej o planowanej budowie dróg rowerowych. Nie było by w tym nic dziwnego , gdyby nie to że drogi te mają połączyć góry z morzem.

Planuje się ich wybudowanie po obu stronach Wisły na wale powodziowym , pomorski odcinek ma mieć ponad 200 km, a  cały szlak – według koncepcji – ma zaczynać się na zaporze nad Jeziorem Czerniańskim, przy zbiegu Czarnej i Białej Wisełki, i prowadzić do wybrzeża Bałtyku, do Gdańska. Liczyć ma ponad 1000 km.

Wiślana Trasa Rowerowa – taką nazwę nadano pomorskiemu odcinkowi (nazwa już jest czyli połowę sukcesu można odbębnić 😉 ) – według  koncepcji, ma prowadzić wzdłuż lewej strony Wisły przez  Gdańsk, gminę Pruszcz Gdański, gminę Cedry Wielkie, gminę Suchy Dąb, Tczew, gminę Subkowy, Pelplin, Gniew.

Wzdłuż prawej strony będzie można przejechać przez gminę Stegnę, gminę Ostaszewo, gminę Lichnowy, gminę Miłoradz, Sztum, gminę Ryjewo, gminę Kwidzyn i gminę Sadlinki.

Drugą planowaną trasą jest dalsza rozbudowa i dostosowanie do europejskich standardów trasy R-10, planuje się że będzie ona biegła wzdłuż wybrzeża Bałtyku  (chociaż nie wszędzie z uwagi na to,  że standardy europejskich szlaków rowerowych EuroVelo narzucają co 50 km dostęp do kolei). Ta droga ma liczyć ponad 200 km.

Przejechać nią będziemy mogli przez Ustkę, Słupsk, gminę Smołdzino, gminę Główczyce, Łebę, gminę Wicko, gminę Choczewo, gminę Krokowa, być może Władysławowo, Puck, gminę Kosakowo, Redę,Trójmiasto – istniejącymi drogami rowerowymi, gminę Pruszcz Gdański, gminę Stegnę, gminę Sztutowo, Krynicę i Nowy Dwór Gdański.

Czy i kiedy to powstanie – zobaczymy, jeśli faktycznie będzie super i jadę w góry rowerem 😉 ,a co do trasy R-10 to już dawno planuję przejazd Świnoujście – Hel po istniejącym jej fragmencie, jak ją wydłużą, pojadę do Piasków… 😉

Cały artykuł:

http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,35612,15579585,Rowerem_wzdluz_Wisly__Ta_trasa_ma_polaczyc_Baltyk.html

Komentarze