Z tej wiadomości cieszę się jak z mało której. Od 1 lipca Rosja wprowadza bezpłatne wizy dla obcokrajowców na wjazd do Obwodu kaliningradzkiego.

Regionalne centrum turystyczne Obwodu kaliningradzkiego podało tą informację na swojej stronie internetowej https://visit-kaliningrad.ru

Svietlogorsk 2013 r.

Opisywałem już na moim blogu wielokrotnie problemy, jakie zrodziły się po zlikwidowaniu przez pisowski „rząd” Małego Ruchu Granicznego z Rosją. Odwiedzenie Obwód Kaliningradzkiego stało się bardzo utrudnione i po prostu cholernie drogie. Koszt jednorazowej wizy, dla jednej osoby, oscylował w granicach 600 złotych polskich.

Osoby takie jak ja, jeżdżące tam typowo turystycznie, w odwiedziny do znajomych czy rodziny, były najbardziej poszkodowane tym faktem. Nie wspominam oczywiście o aspektach ekonomicznych związanych ze znacznie ograniczoną liczą Rosjan przyjeżdżających na Pomorze oraz Warmię i Mazury .

Na szczęście jednak coś się ruszyło.

Wiza dostępna będzie jedynie w formie elektronicznej. Aby ją uzyskać, zainteresowana osoba będzie musiała wypełnić wniosek na stronie internetowej MSZ Federacji Rosyjskiej. Formularz będzie dostępny od 1 lipca 2019.

Po weryfikacji wniosku wizowego, dane zostaną przesłane do punktów kontroli granicznej. Wnioskujący otrzyma informację o przyznaniu pozwolenia nie później, niż w ciągu czterech dni od daty złożenia formularza. Informacja pojawi się na portalu internetowym MSZ FR. Osoba wnioskująca o wizę otrzyma indywidualny numer identyfikacyjny, który trzeba będzie pokazać razem z paszportem podczas przekraczania granicy.

Kaliningrad, Sobór Chrystusa Zbawiciela 2014 r.

Nadal potrzebne będzie ubezpieczenie medyczne, co w Małym Ruchu Granicznym nie było wymagane.

Wjeżdżając koleją, autobusem lub samolotem trzeba mieć także bilety powrotne, lub potwierdzenie ich zakupu. Wjeżdżając autem, rowerem lub pieszo oczywiście nie ma potrzeby posiadania biletów.

Przejście graniczne w Grzechotkach 2015 r.

Ważne – osoba otrzymująca wizę do obwodu kaliningradzkiego również z tego terytorium musi opuścić Federację Rosyjską. Nie ma możliwości na tej wizie polecieć np. do Pitera czy Moskwy. Nie znalazłem natomiast informacji czy można opuścić teren obwodu do innego kraju niż się wjechało. Czyli, czy można wjechać przez Polskę a wyjechać do Litwy. Spróbuję się tego jeszcze dowiedzieć.

Wiza obowiązywać będzie przez okres 30 dni, zaś w Obwodzie kaliningradzkim będzie można przebywać przez 8 dni.

Wiza jest bezpłatna i nie wymaga opłat konsularnych.

Baltijsk 2013 r.

Nowe przepisy będą obowiązywać dla obywateli pięćdziesięciu państw, w tym Polski i Litwy.

Przepisy wprowadzono na wzór tych obowiązujących od dawna dla obywateli osiemnastu państw m.in. Algierii, Kataru czy Japonii, którzy wjeżdżają do dalekowschodnich regionów Rosji, m.in. Władywostoku.

Plaża w Svietlogorsku 2014 r.

Kurcze, w końcu po niemal 3 latach znowu mogę zacząć planować mały trip po obwodzie ! Ciekaw jestem jak (i czy w ogóle) przez ten czas zmieniło się to miejsce.

Przygotowując artykuł korzystałem z stron visit-kaliningrad.ru oraz l24.lt


10 komentarzy

 1. qwerty

  To jak jest z tym wjazdem w Polsce i wyjazdem na Litwie, jest to możliwe na tej wizie?

  Odpowiedz
  • vadim

   Z tego co ustaliłem niestety nie jest, co więcej, wjazd i wyjazd możliwy jest tylko i wyłącznie przez to samo przejście graniczne. Na MRG można było wjechać np przez Grzechotki a wyjechać przez Gronowo. Na tej wizie wjazd i wyjazd tym samym przejściem i tranzyt nie jest możliwy.
   Tyle znalazłem w ukazie podpisanym tow. Putina na tą okoliczność i podobna formułka jest w instrukcji wypełniania formularza wizowego. Odpowiedzi z konsulatu nie dostałem do dzisiaj.

   Odpowiedz
   • Adam Góra

    Dzwoniłem dzisiaj do rosyjskiego centrum kultury w Gdańsku i powiedzieli że można wyjechać innym przejściem

   • vadim

    Dziekuję za cenne informacje! To bardzo dobra wiadomość.

 2. Roxy

  Kilka dni temu wróciłam z Kaliningradu. Na teren esklawy wjechałam przekraczając przejście graniczne na Mierzei Kuronskiej, niedaleko Nidy. Do Polski wróciłam przez Bezledy. Żadnych problemów ????

  Odpowiedz
  • vadim

   Dziękuję za relację z pierwszej ręki. Ja wybiorę się najwcześniej we wrześniu, więc wtedy dopiero przekonałbym się naocznie jak to wygląda.
   Pozdrawiam

   Vadim

   Odpowiedz
   • Monika

    Panie Vadimie ! Nie mogę się doczekać szczegółowej „instrukcji obsługi”, tak jak to było w przypadku białowieskiej Białorusi. Do Kaliningradu wybieram się chyba dopiero w weekend majowy, ale wprost nie mogę się doczekać Pańskiej relacji. Bardzo proszę, o ile to możliwe, umieścić informacje na temat wjazdu autem leasingowym. Byłabym wdzięczna również za jakieś szczegóły o wjeździe Mierzeją Kurońską na Litwę, bo nie wątpię, że i tam Pan przetrze szlak o ile będzie to możliwe. Serdecznie pozdrawiam.

   • vadim

    Dziękuję za miłe słowo:)
    Będzie o Klainingradzie, podobnie jak to opisałem w przypadku Białowieży i Grodna.
    Niestety, potrwa to trochę. Wpadłem ostatnio w sidła „opieki” finansowanej z NFZ i czasu i sił na chwilę obecną brak. Ale jak tylko akcja serwisowa się zakończy na pewno opublikuję kilka praktycznych wskazówek dot. Obwodu.

    Zachęcam do obserwowania

    Pozdrawiam

    Vadim

Komentarze