Druga część cyklu o tym, co oprócz jaskiń z wodami termalnymi, koniecznie trzeba zobaczyć w węgierskim Miskolcu.

Dzisiaj o Lillafüred. Lillafüred, to w zasadzie miasteczko oddalone o ok 12 km od samego Miskolca, w Górach Bukowych. Administracyjnie jednak leży obecnie w granicach miasta Miskolc.

Lillafüred, to popularne miejsce turystycznych, weekendowych wypadów Węgrów i zagranicznych turystów odwiedzających północny wschód kraju.

Trochę o historii tego miejsca:

W 1890 roku, ówczesny minister rolnictwa András Bethlen, zdecydował o budowie kurortu w pobliżu jeziora jeziora Hámori. Nazwał go imieniem jego siostrzenicy Erzsébet „Lilla” Vay.

Hámori to sztuczne jezioro powstałe w skutek spiętrzenia wód rzek Szinva i Garadna. Malowniczo położone, mające ponad 1,5 km długości, było idealną lokalizacją, aby zbudować tam miejsce wypoczynku.

I tak w latach 1927 – 1930 powstał tam luksusowy hotel Palotaszálló, co po węgiersku oznacza pałac. Pałac zaprojektował w stylu neorenesansowym Kálmán Lux. Jedną z hotelowych restauracji, o wystroju nawiązującym do epoki renesansu, nazwano imieniem króla Hunyadia Mátyása (Macieja Korwina zwanego Sprawiedliwym). Witraże, wypełniające jej okna, przedstawiają widoki historycznych węgierskich zamków.

Hotel otoczony jest leśnym parkiem, a pomiędzy rzekami Szinva i Garadna powstały malownicze, niedawno odrestaurowane Wiszące Ogrody. Na tyłach hotelu znajduje się najwyższy, mający 20 metrów wysokości, węgierski wodospad.

Wodospad jest co prawda sztuczny, ale bardzo malowniczy i zdecydowanie warto go obejrzeć. W okolicy są także liczne jaskinie, m.in Jaskinia Anny, Jaskinia Istvana i inne.

Nad brzegiem jeziora Hámori jest wypożyczalnia łódek, którymi za kilka forintów Lillafüred można zobaczyć od strony wody.

Zdecydowanie warto!

Trochę powyżej hotelu znajduje się przystanek Leśnej Kolejki Wąskotorowej LÁÉV (Lillafüredi Állami Erdei Vasút) , którą z Miskolca z okolic zamku Diósgyőr można dotrzeć w Góry Bukowe.

Będąc w Lillafüred koniecznie musicie zjeść… „pisztronga” 🙂 Tak… węgierski język jest skomplikowany…

„Pisztrong” to pstrąg. Pstrąg, pochodzący z położonego kilka kilometrów dalej gospodarstwa hodowlanego. Smażony w całości, z porcją frytek i cytryną. Naprawdę – rewelacja. Koszt ok 2200 Forintów (+/- 30 zł).

Kupić go można w „budach” z jedzeniem, opodal stacji kolejki wąskotorowej. Bardzo polecam.

Uwaga – płatność TYLKO GOTÓWKĄ. I oczywiście zapomnijcie o angielskim 🙂 Zamówić jednak jest prosto wystarczy powiedzieć „pisztrong” i placyma pokazać ile porcji 🙂

Warto poświęcić kilka godzin aby dotrzeć do Lillafüred, poszwędać się, dobrze zjeść, popływać łódką po jeziorze, po prostu odpocząć w pięknych okolicznościach przyrody.

Informacje praktyczne:

Dojazd

Samochodem:

Wpisz w nawigację Miskolc, Egri Országút i jedź do końca aż zobaczysz jezioro

koordynaty GPS: 48°06’17.5″N 20°37’19.9″E

Kolejką wąskotorową:

Przystanek Leśnej Kolejki Wąskotorowej znajduje się w dzielnicy Miskolc-Diósgyőr

Parkingi:

Na miejscu jest kilka parkingów, większość płatna. Ok 200 metrów od hotelu jest jeden bezpłatny. Należy jechać w górę, zostawiając hotel po lewej, a jezioro po prawej. Kiedy skończą się stragany po lewej stronie jest darmowy parking.

Noclegi:

Od lat nocuję w pensjonacie Abigél Vendégház w Miskolc-Tapolca, ok 25 km od Lillafüred w Miskolc-Tapolca, opodal basenów termalnych – strona z opisem i możliwością rezerwacji: Abigél Vendégház . Bardzo polecam to miejsce.

Inne:

Praktycznie wszędzie trzeba płacić gotówką, w forintach.3 komentarze

 1. iza

  czy sylwester i nowy rok to dobry czas na odwiedziny?czy raczej wszędzie pocałujemy klamkę zarówno w atrakcjach turystycznych (baseny,zamek diosgyor, kolejka i budy z jedzeniem ;)) jak i w knajpkach

  Odpowiedz
  • vadim

   Na pewno trzeba się liczyć z ograniczeniami jak w każdym miejscu na świecie w tym terminie, ale nie powinno być tak źle. Baseny są czynne 31 grudnia od 9.00 do 16.00 , 1 stycznia od 12.00 do 19.00.
   „Budy” z jedzeniem – tego nie wiem, nie byłem nigdy tam w tym terminie i ciężko mi powiedzieć czy będzie coś czynne. Co do restauracji to pewnie trzeba się liczyć z tym, że mogą obowiązywać rezerwacje w tym terminie.
   Najlepiej popytać u źródła mailowo. Tutaj znajdzie Pani namiary na knajpkę najbliżej pensjonatu Abigel o którym tu wielokrotnie pisałem – https://www.facebook.com/tusculanumkisvendeglo

   co do zamku – nie ma na stronie internetowej informacji aby miał być zamknięty 31 czy 1-go ,a le ręki nie dam sobie uciąć też najlepiej zapytać u źródła: https://www.facebook.com/diosgyorivarhivatalos/
   podobnie z kolejką : https://www.facebook.com/ESZAKERDO

   Odpowiedz

Komentarze