truecam-a5-S0012001_Fo

Moje mobilne laboratorium doświadczalne gdzie przeprowadzane są testy wszystkich kamer… 😉

Jakiś czas temu kurier przywiózł mi do przetestowania kamerę samochodową/rejestrator jazdy czeskiej firmy MagiCam HD Solutions . Kamera oznaczona jest symbolem TrueCam A5. Przez ostatnie dwa tygodnie miałem okazję dosyć intensywnie ją przetestować w niemal każdych warunkach pogodowych i oświetleniowych. Testowałem ją zarówno w mieście jak i na długiej trasie jadąc m.in. krajową 20-ką z Gdańska do Drawska Pomorskiego, czy latając A1 w kierunku Łodzi.

truecam-a5-S0477181_Fotor

Kamera TrueCam A5

Wraz z kamerą otrzymałem 2 filtry nakręcane na obiektyw – polaryzacyjny kołowy, oraz UV.

Kamera oprócz standardowych , dostępnych w innych modelach kamer ma dodatkową funkcjonalność jaką jest detekcja radarów, fotoradarów, czy innych punktów pomiaru prędkości.

Tak więc w punktach po kolei:

Zawartość opakowania

Zestaw fabryczny jest dosyć bogaty. Wraz z kamerą otrzymujemy dodatkowo uchwyt na szybę z przyssawką, uchywyt na szybę z taśmą klejącą 3M, 2 przewody USB, ładowarkę samochodową, przewód HDMI do połączenia urządzenia z telewizorem, instrukcję obsługi, płytkę z oprogramowaniem oraz materiałowy pokrowiec na kamerę.

truecam-a5-S0427176_Fotor

Prezentowanych na zdjęciu filtrów na obiektyw nie ma w standardowym zestawie , można je kupić osobno.

Wykonanie przyciski/gniazda

Kamera wykonana jest z dobrej jakości tworzywa, sprawia bardzo solidne wrażenie i jest dosyć ciężka.

truecam-a5-S0637197_Fotor

Na tylnej ściance wokół ekranu LCD znajdują się przyciski służące do poruszania się po menu, zatwierdzania wybranych opcji, w trybie nagrywania można nimi włączyć/wyłączyć diody LED czy wyciszyć mikrofon. Ponadto jak w większości kamer jest przycisk SOS oznaczony ostrzegawczym trójkątem służący do zabezpieczenia bieżącego pliku przed skasowaniem.

truecam-a5-S0567190_Fotor

Na górze kamery po lewej mamy włacznik kamery, gniazdo do dokowania kamery w uchwycie oraz przycisk „migawki” aparatu.

Na lewej ścianie są dwa gniazda: gnizado karty microSD, oraz HDMI, od spodu kameru jest gniazdo USB służące także do jej zasilania, oraz przycisk RESET.

truecam-a5-S0537187_Fotor

Przyciski są podświetlane (można to ustawić w menu) działają pewnie ale jak dla mnie z trochę za dużym oporem i hałasem.

Montaż w samochodzie

Kamerę można zamontować na szybie na dwa sposoby – tradycyjną przyssawką, jak i za pomocą uchwytu z dwustronną taśma klejącą. umożliwia to nie tylko montaż na szybie ale i np na podszybiu samochodu.

truecam-a5-S0871093_Fotor

Uchwyt jest bardzo solidnie wykonany, przyssawka trzyma szyby bardzo mocno, dzięki przegubowi kulowemu można ustawić kamerę w każdej płaszczyźnie dostosowując ją sobie wg. potrzeb.

truecam-a5-S0587192_Fotor

W uchwycie wbudowane jest dodatkowe gniazdo zasilania, oraz port USB. Oba te gniazda służą do obsługi dołączanego modułu z GPS-em oraz wbudowaną detekcją radarów.

truecam-a5-S0512072_Fotor

Dodatkowe gniazdo zasilania w uchwycie montażowym służy do zasilania modułu GPS

Aby prawidłowo zasilać zarówno kamerę jak i moduł GPS należy przewód zasilający wpiąć właśnie do uchwytu. Nie korzystając z GPS-a wystarczy podpiąć się bezpośrednio do kamery.

Wyświetlacz/ekran LCD

Wyświetlacz jest sporych rozmiarów, jego czytelność zarówno w dzień i w nocy jest bardzo dobra. Ostre światło padające od tyłu nie powoduje zmniejszenia jego czytelności. Jasność w nocy także nie przeszkadza. Fajnym rozwiązaniem jest czerwona pulsująca kropka w lewym górnym rogu wyświetlacza, która informuje nas o tym że obraz jest rejestrowany.

truecam-a5-S0662108_Fotor

Obsługa/menu

Menu jest bardzo proste , zbliżone wyglądem i funkcjonalnością do tego w opisywanej przeze mnie niedawno kamerze firmy Ferguson. Tak samo podzielone jest na trzy segmenty, w każdym jasno i intuicyjnie opisane funkcje. Menu jest oczywiście dostępne w języku polskim.

Jakość nagrań

 Menu pozwalać wybrać dwie rozdzielczości nagrywanych filmów: 1080p z 30 kl/s oraz 720p z 30 kl/s.

Nagrywać można w pętlach 1 minuta, 3 minuty, 5 minut oraz 10 minut. Po zapełnieniu karty najstarszy plik jest kasowany. Można także wyłączyć nagrywanie w pętli.

Jakość nagrań w dzień jest akceptowalna, szczególnie ze słońcem w plecy, lub z boku. Czytelność tablic rejestracyjnych jest dobra na odległość kilkunastu metrów. Kamera nie rejestruje tak pięknie szczegółów jak będąca ciągle prototypem kamera Media-Tech MT4049, ale wyraźnie mniej „sztucznie” od kamery Ferguson SHD-100.

Przykładowe nagrania wykonane w słoneczny dzień:

Pod słońce jakość bardzo mocno spada. Kamera nie jest chyba wyposażona w matrycę typu WDR i to widać…  Świecące wprost w obiektyw słońce powoduje powstanie wielkiej białej plamy i bardzo ogranicza czytelność sceny. Trochę pomaga zastosowanie filtra polaryzacyjnego którym przy odpowiednim ustawieniu możemy przyciemnić niebo i co za tym idzie słońce, jednak efekt nie jest zadowalający. Zastosowanie filtra UV, nie powoduje żadnych zmian.

Przykładowe nagranie pod słońce:

Nagrania nocne można określić jako najwyżej „zadowalające”. Widoczność tablic rejestracyjnych z kilku metrów nie budzi zastrzeżeń, kamera jednak słabo radzi sobie z ostrym światłem lamp samochodowych padających na białe tablice, (powstaje biała plama). Jakość obrazu jest słaba, bardzo słaba charakteryzuje się on ogromnym szumem cyfrowym. Nieładnie wyglądają także nagrania późnym wieczorem o zmierzchu. Szum jest bardzo duży a ilość rejestrowanych szczegółów niska.

Przykładowe nagranie nocne:

Co bardzo mnie denerwuje to zastosowana stabilizacja obrazu. Powoduje ona intensywne „pływanie obrazu”, które najbardziej widoczne jest na postoju. Podczas jazdy także to zjawisko występuje, ale jest ono mniej intensywne. Początkowo sądziłem , że jest to jakaś wada kamery jednak po skierowaniu zapytania do producenta otrzymałem informację, którą zacytuję w całości aby rozwiać wątpliwości:

tzw. „pływanie” obrazu spowodowane jest drganiem silnika. Kamera jest czuła na ruch i podobnie jak pasażerowie bardziej wyczuwa drgania silnika, kiedy samochód stoi, niż podczas płynnej jazdy. Efekt ten będzie mniej widoczny przy mocowaniu za pomocą taśmy 3M, niemniej jednak nie da się go zupełnie zniwelować. Jest to efekt stabilizacji obrazu – gdyby stabilizacja nie działała, obraz by nie pływał, ale trząsł się. Dzięki stabilizatorowi obraz może sprawiać wrażenie „pływającego”, jednak jego zmiany są płynne, a dzięki temu nie dochodzi do utraty wizualnych informacji.

 Tak więc jest to zjawisko prawidłowe, niemniej jednaj mi przeszkadza i fatalnie wygląda na nagraniu.

Poniżej jeszcze jedno nagranie w trudnych warunkach – deszcz/mgła:

Dodam , że każdy odbiera taki parametr jak „jakość obrazu” bardzo indywidualnie. Są to moje czysto subiektywne odczucia poparte porównaniami kilkunastu kamer różnych producentów które przeszły już przez moje ręce.

Jakość zdjęć

Kamera oferuje 4 rozdzielczości zdjęć : 3.7 Mpix, 3 Mpix, 2 Mpix i 0.9 Mpix

Zdjęcia wykonywane kamerą są poprawne, wystarczą w zupełności do udokumentowania kolizji, wypadku, czy w innych awaryjnych sytuacjach, gdy nie mamy lub nie możemy użyć innego aparatu/telefonu komórkowego. Bardzo fajną funkcją jest wykonywanie zdjęć podczas jazdy i włączonego nagrywania. Po wciśnięciu dedykowanego przycisku na górze kamery wykona ona zdjęcie i zapisze je na karcie pamięci. Zauważyłem jednak, że kiedy nadgrywane jest najstarsze z nagrań na karcie tryb zdjęć nie działa, jest to najprawdopodobniej spowodowane brakiem miejsca na karcie na nowe zdjęcia.

Przykładowe zdjęcia z kamery TrueCam A5:

Detekcja radarów

Ta funkcja, pokrótce działa tak, że podłączając do uchwytu kamery specjalny moduł przypominający pendrive z zapisanymi pozycjami GPS radarów w momencie kiedy przejeżdżamy obok radaru kamera ostrzega nas o tym.

truecam-a5-S0122021_Fotor

W ów „pendrive” wbudowany jest GPS i specjalne oprogramowanie. Kamera po ustawieniu modułu w pozycję „ON” przy zbliżaniu się do fotoradaru wydaje ostrzeżenie. Ostrzeżenie jest w formie głosowej typu „za sto metrów fotoradar”.

Wg instrukcji kamera powinna także sygnalizować obecność radaru na wyświetlaczu LCD, jednak żadne ostrzeżenie się nie pojawia. Tak więc po wyłączeniu głosu, detekcja radarów de facto przestaje działać.

Na stronie producenta można pobrać alternatywne pliki dźwiękowe, jeśli standardowe nie będą nam odpowiadały.

Dodatkowe ciekawe funkcje:

Kamera tak jak kamera Media Tech MT4049 pozwala na zapisanie numeru rejestracyjnego/nazwiska kierowcy na filmie. Dodatkowo w menu jest opcja pozwalająca obrócić obraz o 180 stopni, co pozwala zamontować kamerę „do góry nogami” . W niektórych autach ta funkcja może być przydatna.

Filtry na obiektyw

W komplecie otrzymałem dwa dodatkowe filtry na obiektyw. Nie są one zawartością standardowego zestawu, można dokupić je osobno.

Kamera z założonym filtrem polaryzacyjnym

Kamera z założonym filtrem polaryzacyjnym

Filtr UV służy tak jak w fotografii głównie do ochrony obiektywu przed uszkodzeniem czy zarysowaniem. Specjaliści z branży FOTO od zawsze spierają się nad skuteczności tego typu filtrów, ja osobiście uważam, że żadnej innej roli niż ochronna taki filtr nie spełnia.

Fitr polaryzacyjny kołowy jest dużo ciekawszy , pozwala on uniknąć np odbicia elementów wnętrza pojazdu w szybie, czy przyciemnić trochę słońce jadąc pod nie.  Ciekawa opcja warta zakupu, należy jedna używać jej z rozwagą. Filtr polaryzacyjny kołowy ma to do siebie , że trzeba nim kręcić aby go ustawić i lepiej nie robić tego jadąc aby nie spowodować wypadku. Trzeba też pamiętać aby go odkręcić jak się zacznie ściemniać, gdyż zabiera on sporo światła i znacznie wzrasta szum generowany przez kamerę.

Oprogramowanie.

Do kamery dołaczone jest oprogramowanie pozwalające na odtworzenie przebytej trasy w komputerze, naniesienie jej na mapę, zgranie do komputera itp. Wielki plus za to że program ten oprócz tego że jest na płycie jest także za każdym razem nagrywany autoamtycznie na kartę pamięci. Genialne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli musimy się nim posłużyć w sytuacji awaryjnej na obcym komputerze. Wielki minus niestety za to że kolejny producent myśli tylko o posidaczach komputerów z systeme Windows. Nie udało mi się niestety przetestować oprogramowania gdyż nie działa ono na Mac OS, a ja nie mam dostępu do komputera z Windows.

Podsumowanie

Ciekawa kamera z wieloma interesującymi i niespotykanymi w innych urządzeniach funkcjami.

Jakoś obrazu jest jednak co najwyżej zadowalająca. Razi niska jakość i duży szum na nagraniach nocnych, jednak jakość w dzień jest na akceptowalnym poziomie.

truecam-a5-S0772132_Fotor

Ciekawym rozwiązaniem jest filtr polaryzacyjny dostępny jako opcja, zdecydowanie warto go dokupić.

Najciekawsza z dostępnych funkcji czyli detekcja radarów działa na prawdę dobrze. Większość stacjonarnych fotoradarów była wykrywana poprawnie z odpowiednim wyprzedzeniem.

Cena kamery w sklepie internetowym producenta to 540 zł, filtr CPL to dodatkowy koszt 90 zł. Jak widać tanio nie jest.

truecam-a5-S0052009_Foto

Sklep internetowy producenta pozwala także na zakup wielu dodatkowych akcesoriów i części zamiennych typu uchwyty, przewody itp. Jest to jeden z najlepszych firmowych sklepów producentów kamer samochodowych jaki do tej pory widziałem.

Zobacz porównanie cen Truecam A5

Kamerę do testów udostepniła firma  MagiCam HD Solutions

4 komentarze

  1. eugeniusz

    witam – kamera TrueCam A5 – mam problem z aktualizacja fotoradarów – wgrywam aplikacje , niby wszytko sprawie wchodzi, . Ale kolejny raz w trasie nie widzi żadnego fotoradarów . Kabel USB – oryginał . Co robę zle ??? Prosze o pomoc Pomysły moje sie skończyły. P.s kamera na starej aplikacji pracowała idealnie, kamera widziała fotoradary.
    Ale już te starsze . stad nowa aplikacja . Prosze o praktyczne wsparcie.

    Odpowiedz
    • vadim

      Dzień dobry.
      Nie potrafię pomóc. Kamerę miałem na testach przez 2 tygodnie 6 lat temu, w 2014 roku. O d tamtej pory nie miałem u siebie na testach żadnej innej kamery Truecam i mieć raczej nie będę.
      Sugeruję zwrócić się o pomoc do pomocy technicznej firmy Magicam solution czyli producenta tego sprzętu.

      Odpowiedz

Komentarze