||

Chińskie webasto / ogrzewanie postojowe – Q&A część II

Pora na drugą część pytań i odpowiedzi dotyczących chińskiego ogrzewania postojowego na diesla marki Vevor, które mam zamontowane w swoim busie Opel Movano, przerobionym na pojazd wyprawowo – turystyczny.

Przypominawczo tylko: piec kupiłem w listopadzie 2019, więcej o tym tutaj: Zamiast naprawić Ebera, zamontowałem chińskie “webasto” – warto było ??? . Następnie przeniosłem je do nowego kamperka czyli Opel Movano i w nim pracuje do dzisiaj.

W tej chwili ma przepracowane co najmniej 3000 (trzy tysiące) godzin. Dodam, że bez awaryjnie.

Poniżej kilka pytań i krótkie odpowiedzi na nie . Są to pytania, które najczęściej padają w kontekście mojego pieca. Wybrałem te, które najczęściej pojawiały się w mailach od moich czytelników, oraz w komentarzach pod filmami i pod artykułami na blogu.  Na końcu tekstu jest film który nagrałem na tą okoliczność, tam rozwijam trochę te moje odpowiedzi, które siłą rzeczy są tutaj na blogu bardziej ogólnikowe.

Do rzeczy zatem:

  1.  Czy ogrzewanie postojowe/webasto śmierdzi paliwem, śmierdzi spalinami ?  Absolutnie nie. Jeśli ogrzewanie wydziela jakiekolwiek zapachy, zwłaszcza spalin, oraz ropy, oznacza to że jest nieprawidłowo zamontowane. Jest jeden mały wyjątek – jeśli jest całkowicie nowe, może przez pierwsze kilkadziesiąt minut/godzinę pracy waniać chemią, plastikiem itp. Musi się po prostu „wypalić”. Pierwsze uruchomienie zaleca się robić przy dobrej wentylacji, dobrze go przepalić i nic potem nie ma prawa śmierdzieć. Przyczyny zapachów paliwem: Nieszczelne przewody, błędny montaż pompki paliwa, błędne podłączenie przewodów paliwowych do króćców, nieszczelny zbiornik paliwa. Przyczyny zapachu spalin: brak podkładki sylikonowej, nieszczelności w podwoziu, rura wydechowa zbyt blisko drzwi, nieszczelności przewodów spalinowych, błędne spasowanie elementów pieca.
  2. Czy można zamontować ogrzewanie postojowe na boku ? Ja nie zalecam. Często powoduje to problemy z zasilaniem w paliwo, diesel leje się przez otwór pod sitkiem świecy, piec wywala błędy itp. itd. Szerzej mówię o tym w filmie zamieszczonym na dole.
  3. Pod jakim kątem zamontować pompkę paliwa? Jest na ten temat wiele różnych informacji. Jedni podają 45 inni 30, jeszcze inni 15 stopni. Ja zatem wybrałem z tego średnią i pompkę mam zamontowaną pod kątem ok 30 stopni. Ogólnie pompka musi być pod kątem, nie może być w poziomie ani w pionie, aby uniknąć tworzenia się bąbli powietrza i przeciwdziałać zapowietrzaniu układu paliwowego.
  4. Vadim czy pomożesz zamontować mi webasto, czy świadczysz usługi montażu, czy można ci zlecić montaż ogrzewania w busie, ile kosztuje montaż webasto ? Odpowiedź jest krótka – NIE. Dlaczego wyjaśniam na filmie poniżej.
  5. Czy można zamontować webasto pod samochodem, pod podłogą ? Można, nic nie stoi na przeszkodzie, aczkolwiek także nie zalecam. Pod autem narażone jest na pył, deszcz, śnieg, wodę, kałuże błoto itp itd. Do tego trzeba wiercić dwa potężne otwory na rurę ssącą chłodne powietrze i rurę tłoczącą ciepłe. Skomplikowany montaż, narażenie na uszkodzenia. Nie widzę sensu. Nawet w najmniejszym aucie znajdzie się miejsce na montaż pieca w środku auta.
  6. Czy można jeździć z włączonym webasto, ogrzewaniem postojowym ? Znowu powiem, że można i znowu też że nie polecam. Miałem kiedyś taki przypadek, że jechałem z włączonym webasto aby nagrzać zanim dojadę gdzieś na miejsce noclegu i przejechałem przez dużą kałużę na drodze. Rura ssąca powietrze do spalania zassała wodę, wciągnęła do pieca. Kupa dymu, piec zgasł. Na szczęście nic nie pękło (gorący piec , zimna woda), po kilku próbach piec odpalił i skończyło się na strachu. Tak wiec jeśli jest sucho, mróz, nie ma kałuż czy rozjechanego błota pośniegowego to nic nie stoi na przeszkodzie, niemniej każde wjechanie w wodę to ryzyko uszkodzenia pieca.
  7. Czy da się chińskie ogrzewanie postojowe uruchamiać zdalnie przez sms lub aplikację przez internet? Da się. Szerzej mówię o tym w filmie. Jak nazbieram pieniędzy to kupię odpowiedni sterownik i Wam pokażę jak to krok po kroku zrobić. Niestety sterownik kosztuje ponad 200 złotych i nie mam na to na razie pieniędzy…
  8. Czy można ogrzać garaż, warsztat, siłownię, komórkę ogrzewaniem postojowym typu webasto? Nie mam pojęcia. Ogrzać się da na pewno, natomiast czy do takiej temperatury jaką chcielibyście osiągnąć nie ma zielonego pojęcia. Ja ogrzewam 8 metrów kwadratowych powierzchni i mogę zrobić sobie saunę. Wiele osób pisze w komentarzach, że ogrzewa garaż czy warsztat i to z powodzeniem. Musicie przekonać się sami.
  9. Części zapasowe do chińskiego webasto – jakie warto kupić i wozić ze sobą ? Warto wozxić prawie wszystko 🙂 nigdy nie wiadomo co się zepsuje, choć jak napisałem na początku mi przez ponad 2 lata nie zepsuło się nic. Napiszę zatem co ja wożę ze sobą, wraz z linkami gdzie to kupić:

11. Jakie czujniki zamontować używając chińskiego ogrzewania postojowego na diesla? Warto na pewno zamontować czujnik czadu, czyli tlenku węgla. Więcej o tym mówię w filmie.

12. W którym miejscu , jak , gdzie, na jakiej wysokości zamontować czujnik czadu (tlenku węgla, CO). Czujnik zawsze, bezwzględnie zawsze montuje się jak najwyżej w pomieszczeniu, czyli w tym przypadku w busie,, jak najbliżej sufitu. Tlenek węgla jest lżejszy od powietrza i gromadzi się pod sufitem. Czujnik zawsze musi być zamontowany powyżej linii głowy podczas snu, aby zdążył zareagować zanim zaśniesz na wieki. Ponadto czujnik montuje się z dala od drzwi, okien  i wywietrzników.

13. Jak dbać i konserwować chińskie webasto? Regularnie czyścić w środku, sprawdzać stan uszczelek, wymieniać sitko świecy, sprawdzać stan świecy, wymieniać filtr paliwa. Ponadto zawsze niezależnie od pory roku choć raz/dwa razy w miesiącu odpalić ogrzewanie i je po prostu „przepalić”.

14. Czy można wydłużyć rurę wydechową chińskiego webasto ? Tu odpowiedź podobna do już kilku wcześniejszych – można acz nie zalecam. Wydłużenie wydechu, oraz prowadzenie go pod ostrymi kątami zawsze powoduje błędy. Najczęściej skutkuje to zwiększonym osadzaniem się nagaru w komorze spalania. Więcej o tym w filmie poniżej.

To chybna najważniejsze i najczęściej padające pytania. Jeśli macie jeszcze jakieś dodatkowe zapraszam do zadawania. Jeśli tylko będę znał odpowiedź na pewno postaram się pomóc.

Film w którym troszkę szerzej odpowiadam na powyższe pytania:

Film z procesem czyszczenia ogrzewania postojowego:

Pierwsza część Q&A:

Jeśli znajdujesz artykuł ciekawym lub pomocnym, nie pogniewam się jeśli postawisz mi filiżankę czarnej mocnej kawy: https://buycoffee.to/vadimontour lub http://www.ko-fi.com/vadimpacajev

Czuwaj!



Linki do ofert są linkami afiliacyjnymi. Jeśli dokonasz zakupu za ich pomocą, kilka centów z tego zakupu dostanę jako prowizję (dla Ciebie cena jaką zapłacisz się nie zmienia). Jeśli się na to nie zgadzasz, wyszukaj proszę odpowiednią ofertę samodzielnie w serwisie Aliexpress.

Podobne wpisy

3 komentarze

  1. Tlenek węgla jest 1,5 razy CIĘŻSZY od powietrza !
    Montowanie czujnika pod sufitem to tak jak zamontowanie korka wlewu paliwa w dnie zbiornika. CZYJNIK TLENKU WĘGLA MONTUJEMY JAK NAJNIŻEJ !!!
    Nie wiem jak reszta informacji o ogrzewaniu, ale tu kłania się wiedza z zakresu szkoły podstawowej. Tylko taki błąd może kosztować życie.

  2. Dzień dobry, uruchomiłem w busie kilka dni temu ogrzewanie vevor 2 kw.. cały czas z nawiewu wygostaje bardzo nieprzyjemny zapach chyba plastiku lub gumy.. bardzo proszę o poradę jak może być przyczyną?

    Pozdrawiam

Komentarze