Pytacie często w mailach i fejsbukach jaki internet mobilny zakupić w Kaliningradzie. Ile to kosztuje, jakie są formalności itp. itd.

Dzisiaj zatem krótko o ofercie, z której od jakiegoś czasu ja korzystam. Kupiłem to, za poradą rodzimego Kaliningradczyka. Podobo najtaniej i najlepiej.

Sieć nazywa się Tele2 i działa oczywiście w LTE/4G.

Do wyboru jest kilka różnych planów taryfowych. Wszystkie są prepaidowe, czyli płatne z góry.

Wybrać można, spośród planów tylko internetowych, lub internet + rozmowy.

Plany taryfowe internet + rozmowy:

Plany tylko internet:

Jak widać z powyższego zestawienia, jest bardzo tanio.

Ja korzystam z planu rozmowy + internet za 240 RUB. Mam w nim 5GB internetu i 150 minut rozmów, oraz nielimitowane rozmowy na numery Tele2. Dodatkowo za 10 RUB uruchomiony mam pakiet bez limitu na WhatsApp.  Opłacony plan taryfowy działa przez miesiąc.

Tu jeszcze małe wyjaśnienie. W Rosji wyjazd do innego Obwodu jest traktowany jak wyjazd za granicę. lokalne rozmowy to są rozmowy w ramach danego Obwodu, wyjeżdżając do innego rozmawiamy i korzystamy z netu, jakbyśmy byli w roamingu. Rosjanie mają dwa roamingi. Krajowy i zagraniczny. Krajowy jest o wiele tańszy oczywiście, niż międzynarodowy ale np. pakiet internetowy, czy te wymienione wyżej 150 minut nie obowiązuje poza Obwodem Kaliningradzkim. Jadąc zatem np. do Pitera, lepiej jest na miejscu kupić kolejną kartę SIM, niż używać tej kupionej w Kaliningradzie.

Formalności:

Trzeba znaleźć punkt sprzedaży Tele2. Są na dosłownie każdym rogu ulicy. W punkcie poprosić o „simku do intierneta i zwonkow” czyli kartę SIM do internetu i rozmów.

Numer musi zostać zarejestrowany i aktywowany. Potrzebny do tego jest paszport, lub nasz polski dowód osobisty, oraz lokalny adres. Ja podaję różne losowe adresy (konsulatu, mieszkania które aktualnie wynajmuję, lub coś co zauważyłem przed chwilą na ulicy 🙂 ) nie ma to większego znaczenia.

Po 5 minutach i wniesieniu opłaty za kartę, jest ona aktywna.

Co ważne, jeśli nie doładujesz karty, nie popada ona w „minusowy” balans. Ot pakiet przestaje działać i tyle, do czasu ponownego uzupełnienia konta. Karta bez używania działa przez 4 miesiące, ptem zostaje zablokowana. Poprze zużywanie rozumiana jest jakakolwiek płatna aktywność – sekunda rozmowy, wysłany sms, połączenie z internetem.

Pro tip: WhatsApp to z tego co zauważyłem chyba najpopularniejszy w Rosji komunikator. Używa go większość posługujących się smartfonami ludzi.  Zdecydowanie taniej i łatwiej jest dzwonić głosowo jak i pisać wiadomości przez tą aplikację, zarówno na numery lokalne, jak i oczywiście do Polski, gdyż ponosi się tylko i wyłącznie koszty internetu. A jak wspomniałem na wstępie można sobie za dodatkowe 10 RUB (60 groszy !) na miesiąc, włączyć pakiet nielimitowanego WhatsApp-a

 

Oba typy ofert czyli tylko interentowa, lub rozmowy + internet działają zarówno w smarkfonach/tabletach jak i w modemach/routerach. Można bez problemu udostępniać internet innym osobom.

Doładowanie karty możliwe jest we wszechobecnych na Wschodzie Europy maszynach do opłat wszelakich (stoją w każdym markecie/stacji benzynowej/ urzędzie itp), lub on-line na stronie Tele2.ru kartą płatniczą lub kredytową.

Jeśli macie jakieś dodatkowe pytania, zapraszam do zadawania ich w komentarzach.

Czuwaj!

Artykuł powstał we współpracy z moim prywatnym kontem bankowym, z którego środki zostały przekazane na zakup wyżej opisanej usługi telekomunikacyjnej.2 komentarze

    • Michal

      Lepszy jest beeline, bo ma większy zasięg. Bywa tak, że internet w tele2 zawiesza się nawet w Kaliningradzie a beeline’owy hula bez problemów w tym samym miejscu.

      Odpowiedz

Komentarze