[aktualizacja tekstu: 10.11.2021]

Pisałem na początku grudnia, że moje stare ogrzewanie postojowe Eberspeacher D3LC, niemal wyzionęło ducha. Gwiżdże łożysko dmuchawy, pompka daje za dużą dawkę. Ciepło nadal, mimo swoich 25 lat życia, produkuje, ale bez 0,5L księżycówki (dziękuje jeszcze raz Navitelu!), spać przy tym było co raz trudniej .

W wyniku kalkulacji opłacalności naprawy, zamówiłem za 117 dolarów, chińską kopię Airtronica D2.

Przesyłka była u mnie dokładnie po 7 dniach, z czego 2 dni bujał się z nią kurier DHL-a, nie mogąc do mnie dojechać…

Zamówiłem z wysyłką z Czech, bez dodatkowych opłat celnych i VAT-u, logiczne więc zatem, że paczkę nadano z Niemiec… Grunt, że szybko i bez dopłat 🙂

W komplecie było wszystko to, co podano w ofercie na Aliexpress, czyli piec, zbiornik, pompka, panel sterowania, przewody paliwowe, komplet śrub i śrubek, obejmy, klipsy, płytka montażowa itp itd. Jednym słowem WSZYSTKO, co potrzebne do zainstalowania ogrzewania w aucie.

Dla mnie największą niewiadomą była jedna kwestia : czy chińskie ogrzewanie będzie pasowało 1 do 1, w otwory montażowe po ogrzewaniu Eberspeacher D3LC.

Nigdzie nie mogłem znaleźć tej informacji. Żywotnie mnie to interesowało, bo nie chciało mi się przerabiać istniejącej instalacji, teraz zimą, na parkingu pod blokiem, bez dostępu do garażu, kanału, podnośnika, spawarki, kątówki i innych tego typu gadżetów.

Otóż pasuje idealnie, choć i tak musiałem przerobić). Pasuje idealnie w otwory płytki montażowej od starego Ebera.

Bez najmniejszego problemu wchodzą zarówno króćce wydechowy i ssący, jak i paliwowy. Rozstaw jest identyczny.

Ja musiałem koniec końców i tak przerobić i zamontować oryginalną płytkę z chińskiego zestawu, bo miałem bardzo mało miejsca w kanale w którym siedzi u mnie piec. Na tyle mało, że wystająca z boku pieca wiązka elektryczna, była bardzo mocno „zduszona”. Bałem się, że przewody się połamią i zdecydowałem aby odsunąć piec od krawędzi kanału (stary piec ma wiązkę od góry i nie było tego problemu).

Na szczęście przeróbka okazała się bardzo prosta i szybka. Wyrwałem starą płytkę, dałem trochę uszczelniacza wysokotemperaturowego do kominków, dociąłem nową płytkę wyrzynarką, tak, aby wlazła w kanał i po krzyku.

Nie będę opisywał całej procedury montażu pieca, jest tego na tony na jutiubach. Napiszę tylko, że całość zajęła niej niż 3 godziny pracy, łącznie z przeróbką płytki montażowej.

Po napełnieniu układu paliwowego dieslem, piec odpalił za pierwszym razem.

Ogólne wrażenia, w porównaniu z Eberem D3LC ?

Po pierwsze – jest mega wydajne. Kupiłem wersję 5KW, a z powodzeniem wystarczyła by 2KW. Takie  niestety,  było sporo droższe i nie było akurat żadnego z wysyłką z UE. W każdym razie, bardzo szybko nagrzewa wnętrze mojej karetki, zdecydowanie szybciej i wydajniej niż Eber.

Po drugie – jest zdecydowanie cichsze wewnątrz auta. Cichszy jest zarówno sam piec, jak i pompka. Pompka jak wiadomo w każdym ogrzewaniu na diesla, to jeden z najbardziej drażniących elementów. Wydaje miarowe rytmiczne stuki. Mnie akurat one usypiają, ale niektórych doprowadzają o szału. Tak więc pompka w „chińczyku”, jest tak ze 2 razy cichsza, niż w moim starym Eberku. Dmuchawa, na najniższych ustawieniach, też jest zauważalnie cichsza, niż ta w D3LC, kiedy było ono w pełni sprawne.

Po trzecie, wydech i „zasys” powietrza są głośniejsze niż w Eberspeacher. Tak, to słychać głośniej, zwłaszcza wydech. Nie mam jeszcze tłumika na końcu, w zestawie który zamówiłem nie ma tłumika. W Eberze też nie miałem tłumika, ale było zauważalnie ciszej. Tłumik już leci do mnie z Taiwanu, czy innego Szanghaju, zobaczymy jak mocno wyciszy wydech. W każdym bądź razie, w środku i tak tego nie słychać, a na zewnątrz jak to na zewnątrz – mam to w pompie. Nie jest to hałas uciążliwy dla otoczenia. W odległości 1.5 metra już nie słychać nic.

Update: po dołożeniu tłumika wydechu jest znacznie ciszej, warto dokupić jeśli nie ma w zestawie

Wtrącę przy okazji, bo szlag mnie czasem trafia.  Mam szczęcie przyciągania malkontentów, którzy strasznie lubią stanąć, drzwi w drzwi swoim kamperem, z moją karetką, pomimo iż miejsca jest w okół na hektary.

Ostatnio na Węgrzech, wieczór, parking na 250 aut, długości z 400 metrów, pusty, stoimy sobie na nim od dłuższego czasu, podjeżdża kamper z Polski. Gdzie stanął ? Oczywiście 3 metry od nas.  A jakże, to taka norma.

Włączyłem ogrzewanie, bo szedł mróz, pani z kampera biegnie do mnie „a Pan tak będzie tym webasto hałasował i smrodził ?”  No rejczel, że kuźwa będę, bo w dupę zimno, stoję tu od wczoraj, wczoraj też zimno było i też grzałem. „No to my się chyba będziemy musieli przestawić”… Śmiało 249 wolnych miejsc, powinniście coś dla siebie znaleźć.

Mam zawsze jedną radę – jeśli przeszkadza ci dźwięk Webasto, Ebera czy innego „chinola” stań dalej, nie będziesz tego słyszał. A jeśli nie przeszkadza Ci, to też stań dalej. Gdybym chciał się integrować, to jeździł bym na zloty, targi, otwarcia i zamknięcia sezonu i inne tego typu spędy, a nie stał w krzakach, czy na podmiejskim parkingu, za chlerę nie przypominającym kempingu.

Nie jeżdżę, nie uczestniczę, nie integruję się.  Jestem dziwakiem,  i dobrze mi z tym.

Wracając do wrażeń z użytkowania chińskiego „webasto”

Po czwarte – żre mniej prądu na starcie niż Eber. Napięcie na bateriach spada w dużo mniejszym stopniu, niż przy starcie starego D3LC.

Po piąte – panel sterowania jest fajny ale toporny. Fajny, bo widać dokładnie co się dzieje z piecem. Kiedy zaczyna kręcić wirnik, kiedy włącza się świeca żarowa, kiedy pracuje pompka, z jaką mocą chodzi piec itp itd.

Toporny, bo przyciski działają jak chcą. Czasem trzeba 3 razy wcisnąć, aby zmienić dane ustawienie. Czasami to wkurza, ale z drugiej strony używa się tego na tyle rzadko, że można przejść nad tym do porządku.

Po szóste. Krócej się włącza i dłużej wyłącza. Procedura startowa trwa jakieś 2 minuty (w Eberze było to ok 3 minut), procedura wyłączenia to ok 6 – 7 minut, przy ok. 5 w Eberspeacher.

Po siódme i ostatnie. To było jeden z lepiej wydanych 450 złotych w ostatnim czasie.

Ogrzewanie jest po prostu zajefajne.

Działa bardzo wydajnie, jest ciche, bierze bardzo mało prądu, spalanie wg moich obliczeń nie przekracza 0.5 l przy maksymalnej mocy i ok 0.2 / 0.3 l przy minimalnej na godzinę.

Wykonane jest zaskakująco solidnie. Nie widać żadnych niedoróbek, zarówno na częściach plastikowych jak i odlewie komory spalania.

Szczerze – jestem zachwycony. Spodziewałem się dużo gorszej jakości i dużo gorszej sprawności tego pieca.

Zobaczymy jak będzie się sprawować dalej. Na razie przepracowało u nie ok 8 godzin, czyli prawie nic. Zamówiłem już sobie komplet części zamiennych, na wypadek jakiejś awarii.

To też jest genialne w tym sprzęcie. Części są tanie i jest ich mnóstwo. Zamówiłem to, co zawsze miałem ze sobą w Eberku – zapasową świecę, sitka komory spalania i komplet uszczelek. Kosztowało to mniej niż samo sitko do Eberspeachera.

Dodatkowo, kupiłem nowy panel sterowania, cały komputer sterujący, wspomniany tłumik, pompkę paliwa, oraz pilot zdalnego sterowania, aby nie trzeba było wychodzić z łóżka by włączyć ogrzewanie.

Na chwilę obecną ogrzewanie to mogę tylko i wyłącznie polecić.

Jest 10 razy tańsze niż oryginał Eberspeacher czy Webasto, a tak samo skuteczne.

Wiem, że na pewno nie wytrzyma 25 lat jak mój Eber, ale on też nie wytrzymał tyle, bez regularnego i cholernie drogiego, serwisu. Sam wymieniałem w nim, w ciągu dwóch i pół roku używania, 2 razy świecę i 2 razy sitko, płacąc za to razem więcej, niż kosztował mnie nowy, chiński piec.

dodano 08.06.2020: piec ma wg moich obliczeń na liczniku ok 300 godzin pracy. Dalej działa bez zarzutu.

Na koniec, linki do konkretnych ofert:

2 KW wysyłka z Polski: https://s.click.aliexpress.com/e/_DEGEQHH

5 KW Wysyłka z Polski: https://s.click.aliexpress.com/e/_DBXSb2F

8 KW wysyłka z Polski: https://s.click.aliexpress.com/e/_DBJrJr9

świeca żarowa: https://s.click.aliexpress.com/e/_DlDjd0f http://s.click.aliexpress.com/e/lLFweTyG

tłumik: https://s.click.aliexpress.com/e/_9hXddu

komplet uszczelek: https://s.click.aliexpress.com/e/_AB8gHO

sitka komory spalania: https://s.click.aliexpress.com/e/_ANfi4k

pompka do wersji 5KW (wybierz oznaczenie 12V – 22): http://s.click.aliexpress.com/e/E7CUR4Qy

pilot: https://s.click.aliexpress.com/e/_ABiypG

komputer sterujący: https://s.click.aliexpress.com/e/_A7P0gP

panel sterowania: https://s.click.aliexpress.com/e/_Dn4M1uP

zespół wentylatora: https://s.click.aliexpress.com/e/_9ykNoy

rozgałęzienie rozprowadzenia powietrza z rurami: https://s.click.aliexpress.com/e/_ActF8u

zestaw naprawczy (uszczelki, świeca, klucz do świec, sitko): https://s.click.aliexpress.com/e/_DmB1j6f

dodano 25.09.2020: A tutaj moje luźne przemyślenia po roku użytkowania tego chińskiego piecyka:

dodano 10.11.2021: Zapraszam do obejrzenia jak wygląda piec po 2500 godzin pracy, rozebrałem go na czynniki pierwsze celem czyszczenia i konserwacji ( działa dalej bez zarzutu, bardzo polecam to ogrzewanie):

Czuwaj!

Jeśli znalazłeś artykuł ciekawym i / lub pomocnym nie pogniewam się jeśli postawisz mi filiżankę kawy: https://buycoffee.to/vadimontour lub http://www.ko-fi.com/vadimpacajev

Artykuł powstał we współpracy z moim prywatnym kontem bankowym, z którego środki zostały przekazane na zakup wyżej opisanego sprzętu.

Linki do ofert są linkami afiliacyjnymi. Jeśli dokonasz zakupu za ich pomocą, kilka centów z tego zakupu dostanę jako prowizję (dla Ciebie cena jaką zapłacisz się nie zmienia). Jeśli się na to nie zgadzasz, wyszukaj proszę odpowiednią ofertę samodzielnie w serwisie Aliexpress.


49 komentarzy

 1. tomasir

  Bardzo fajny artykuł! Przypuszczam że w okresie ok 2 lat samemu będę kombinował takiego kamperka więć wówczas na pewno do niego wrócę! Dzięki za dużo informacji!

  Odpowiedz
 2. Zorro

  Kurcze, superartykuł. Miałem grzejnik olejowy 220V na 500W, chyba zamontuję Czajnawebasto. Pozdrawiam Zorro

  Odpowiedz
  • vadim

   Czajnawebasto grzeje jak złe 🙂 bardzo polecam, daje pełną swobodę. Olejak nie jest głupi, ale tyko jak się ma gdzie podłączyć do prądu, bo zasilać to z przetwornicy to chyba nie jest zbyt efektywne rozwiązanie. Ja wożę ze sobą farelkę, użyłem jej raz w tym roku jak na jedną noc (z ok 100 spędzonych w kamperku w tym roku) stanęliśmy na kempingu.
   Pozdrawiam!

   Odpowiedz
   • Radek

    Czy jest możliwość resetu kontrolera do ustawień fabrycznych, coś mam pozmieniane i nie działa u mnie kod serwisowy 1688 ? Pozdrawiam.

 3. Damian

  Już niedługo montuję takie „webasto” w swojej Niewiadówce. Za każdym razem jak o tym mówię podnosi się jęk, jakie to złe, jak hałasuje, śmierdzi itp, itd. Śmiać mi się chce. Stałem ostatnio obok przyczepy z działającym „webasto” na pokładzie i ani nie śmierdzi, ani nie hałasuje jakoś uciążliwie. Bardziej hałasował w nocy termowentylator, który miałem w przyczepie.
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • vadim

   Najbardziej marudzą na dieslowe ogrzewanie ci, którzy zdali sobie sprawę jak bardzo przepłacili za Trumę 🙂

   Odpowiedz
   • Lesław Wąsacz (@LeslawWasacz)

    hehe, komentarz trafiony! Sam właśnie szukam trumy takiej ala webasto na gaz ale cholera wie co będzie w środku takiej „okazji” więc może ten chinol do 4,7 metra przyczepy da radę. trochę się martwię bo mam w niej szyby samochodowe 4mm i piździ zimnem w nocy

   • vadim

    Chińczyk da radę. Obecnie buduję kolejnego kamperka, na parkingu pod blokiem. Grzeję pustą nieocieploną budę tym ogrzewaniem. 6 metrów na długość 2 wysokości i 2 szerokości. Po 10 minutach na full mocy, przechodze na najniższe ustawienia i w środku mam 20 stopni. goła blacha, zwykłe samochodowe okna w drzwiach.

 4. Jack

  Hej. Wiesz czym się różni wersja 2kW od 5 kW? Budową, zużyciem prądu, paliwa? Nie mam za wiele prądu u siebie w vanie i zależy mi na jak najniższym poborze. Ale nie umiem znaleźć tych informacji. Pozdro!

  Odpowiedz
  • vadim

   Różnią się ogólnie mówiąc „siłą grzania”. 5 KW ogrzeje większą powierzchnie, jest z tego co zauważyłem odrobinę większy i ma inną pompkę paliwa. co do zużycia prądu i paliwa to jest ono bardzo podobne. świeca bierze na start tyle samo, potem choddzi tylko dmuchawa i pompka. Wg mnie (ale niczym tego potwierdzić nie mogę) 5KW zużywać będzie mniej prądu. Na busa powierzchni VW T4 (długi , wysoki) przy minusowej temperaturze (okolice -5) 2KW musi chodzić na pełnej mocy – wentylator i pompka na full.
   5KW w takich samych warunkach też będzie ustawione na 2KW , tyle że jest to prawie najniższy zakres – wentylator cichutko i powoli, pompka tak samo z dużo mniejszą częstotliwością.
   Zużycie paliwa jest bardzo podobne.
   Wg mnie nie 5KW jest bardziej ekonomiczne, chyba, że do naprawdę małego auta. 5KW można ustawić najniżej na 1,6KW i w mniejszym aucie może to być za dużo.

   Odpowiedz
   • Jack

    Super! Wielkie dzięki za odpowiedź. Kupuję zatem 5kW.

   • Janusz

    Super informacja, też zamierzam kupić wersję 5 kw, mam obecnie oryginalne Webasto ale jest okrutnie głośne w porównaniu do chińczyka u mojego kolegi, pozdrawiam

 5. Wojciech

  Witam. Właśnie stoję przed dylematem w co wyposażyć busa żeby dało się w nim przeżyć chłodniejsze noce z dwoma małymi dzieciakami… Używany Eber, nowy Planar czy Chińczyk z Ali… Wiadomo że ostatnie kusi ceną, ale piszę jeszcze żeby się upewnić czy nie zaczadzę tym rodziny? I czy nie będę pierwszej zimnej nocy przeklinał takiego wybory?. Mam t4 z otwieranym dachem i chciałbym umieścić piec pod fotelem kierowcy ( nie mam dedykowanej skrzynki) Czy 5kw wejdzie pod fotel?
  Pozdrawiam i dziękuje za fajny artykuł.

  Odpowiedz
  • vadim

   Dzien dobry.

   Nie wiem jakie wymagania mają dzieci – nie znam się na dzieciach kompletnie. Natomiast mam doświadczenie ze wszystkimi tego typu ogrzewaniami jak tu zresztą wielokrotnie pisałem. Obecne chińskie ogrzewanie z Aliexpress przepracowało ok 300 godzin. „Sezon” zacząłem na początku marca i nie przejmując się zbytnio obecną paniką, praktycznie mieszkam od tego czasu w busie jeżdżąc bliżej i dalej.
   Ogrzewanie chodzi bez jakiegokolwiek zająknięcia. Zaczadzenia bardziej bałbym się w starym Eberze, chyba żeby był an bieżąco serwisowny z wymianą wszystkich uszczelek (co się rzadko zdarza). Dobry czujnik czadu dla świętego spokoju można sobie zainstalować.
   A Planar ? Jakoś bardziej ufam chińskim robotnikom niż rosyjskim…
   W każdym razie – nikogo nie namawiam, każdy ma swój rozum.
   Ja osobiście wiem, że ogrzewanie jest niezawodne, tanie i skuteczne.

   Jego minusem, w oczach wielu, jest to że nie nazywa się Webasto, Truma albo Eberspeacher – nazwa daje poczucie bezpieczeństwa, a góra wydanych pieniędzy poczucie posiadania tego właściwego urządzenia…

   Jak już pisałem, mogę jedynie polecić

   Dobrego dnia!

   Odpowiedz
 6. Krzychu92

  czesc, zestaw z pierwszego linku trzeba jeszcze doposazyc w plyte sterującą, czy posiada wszystko w komplecie? reszte ofert dodales tylko jako części zamienne? cena bardzo kusząca … 🙂

  Odpowiedz
  • vadim

   zamówiłem dokładnie to ogrzewanie z pierwszego linka i dostałem cały kom0let lacznie ze zbiornikiem. tyle ze było wtedy wyszczególnione wszystko co jest w zestawie w opisie oferty. teraz tego nie widzę. może trzeba by dopytać Chińczyka o szczegóły. Resztę linków dalem do części zamiennych ktore sobie kupiłem aby być gotowym na ewentualną awarię. Odpukac na razie żadna się nie przydała.

   Odpowiedz
 7. Piotr

  Cześć. Będę też zakładał ogrzewanie postojowe (Twoje rady i testy są super przydatne). Problem w tym, że potrzebuję ogrzewanie zasilane benzyną – ciężko jest znaleźć- ale wypatrzyłem coś takiego. W opisie stoi, że zasilane jest i na ropę i benzynę…Trochę to dziwne-jest to możliwe??
  https://s.click.aliexpress.com/e/_dX6DmJ7

  Odpowiedz
  • vadim

   szczerze nie mam pojęcia. Nie spotkałem się jeszcze z ogrzewaniem na benzynę, mówię o tym w filmiku powyżej. To chyba zbyt niebezpieczna sprawa. Diesel jest jednak w pełni bezpieczny pod względem zapłonu, wybuchowości itp.
   Uważam ż lepiej w beznynowym aucie zamontować dieslowe ogrzewanie ze zbiorniczkiem na ropę.

   Odpowiedz
 8. Paweł

  Cześć
  @vadim Czy myślisz, że razem z tym chińskim webasto powinienem zamontować drugi, dodatkowy akumulator? Czy jeśli mam dobry i w miarę nowy akumulator pod maską, powinien dać radę przez 2-3 noce dogrzewania. Jak jest u ciebie?

  Odpowiedz
  • vadim

   Jedną noc jeszcze bym ryzykował, dłużej, to szczerze chyba nie. Ja mam dodatkowy akumulator do zasilania wszystkiego co mam z tyłu i jeśli ogrzewaniem miałbym się posługiwać w miarę regularnie, to dodatkowy akumulator jest wskazany. Zbyt duże ryzyko, że auto nie odpali, szczególnie diesel.

   Odpowiedz
 9. Van Tour

  Hej, właśnie szukam dla siebie jakiegoś ogrzewania „typu webasto” :). Chińczyk, którego używasz jest w sam raz, ale niestety ja potrzebuję faktury i zakupy z ali raczej odpadają. Na naszym allegro znalazłem jakiś wynalazek o niemiecko brzmiącej marce. Podejrzewam, że składany jest przez te same chińskie ręce, właściwie mi to nie przeszkadza, ale zastanawiam się nad jego mocą: 8kW. To nie przesada na Ducato L3H2? Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • vadim

   Z tego co zauważyłem to 8KW jest tylko zabiegiem marketingowym. One występują w dwóch wersjach 2 i 5 KW. 8 może mieć inną pompkę paliwa – palić więcej po prostu i stąd może teoretycznie większa moc. 8-ki mają też większą ilość ustawień zakresu mocy w sterowniku. Ciężko mi powiedzieć czy nie będzie za mocne i czy nie będzie palić więcej ropy. Ja brałbym 5KW. Faktura na tak niewielką kwotę jest, aż tak ważna ? tego vatu do odliczenia będzie z 80 zł.

   Odpowiedz
 10. Daniel

  Z tymi ogrzewaniami to zależy jak się trafi,
  Kupiłem, odpaliło 3 razy i padło, teraz błąd za błędem wali i problem co z tym zrobić
  I dla jasności
  Nie kopałem w ustawieniach
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • vadim

   Jakie konkretnie błędy się pojawiają ?
   nic bez przyczyny się nie dzieje, proszę napisać jakie to błędy (konkretny kod błędu ) to może będę w stanie pomóc.
   Używam tego pieca od ponad roku, ostatnio praktycznie codziennie i tylko raz mi wywalił błąd za niskiego napięcia przy starcie.

   Odpowiedz
 11. Jacek

  Mam pytanie czy sa gdzieś dostępne kody błędów bo wyświetla się E07 i nie wiem co to jest

  Odpowiedz
  • vadim

   E07 to błąd połączenia panela sterującego ze sterownnikiem pieca. Piszą o nieieskim przewodzie komunikacyjnym. Spradwdziłbym kostkę połączeniową, czy jakiś przewód się nie urwał, czy wtyczka nie jest uszkodzona, przelutowałbym połączenia, może gdzieś ie styka, albo sam przewód jest gdzieś załamany i nie ma kontaktu.
   Wszystkie kody błędów są tutaj:kod bledow

   Odpowiedz
  • vadim

   czyli jednak jakiś problem którymś z przewodów połączeniowych. Kontrola jakości czasem u Chińczyków jest jak bardzo pobieżna 🙂
   Najważniejsze że działa!
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 12. Marcin

  Witam serdecznie tak jak w ostatnim filmiku powiedziane jest aby nie grzebać w ustawieniach bo można namieszać i padło na mnie coś kliknięte w ustawieniach fabrycznych i pech. Raz działa raz nie. Proszę o opis lub filmik jakie są ustawienia fabryczne po wejściu w menu ustawień

  Odpowiedz
 13. Beata K

  Cześć 🙂 dzięki za kody błędów. Mógł byś może doradzić bo mam problem a jako osoba totalnie niewtajemniczona i tak jestem dumna z siebie ze znalazłam po obrazku co mi sie chyba zepsulo 🙈😅
  Z tych kodow błędów mam najwyraźniej coś z pompą olejowa, alez opisu wynika ze moze być zepsuta albo nie i trzeba sprawdzić😅. Ogrzewanie używam praktycznie.codziennie w pracy. Działać działa jak narazie…gdzie grzebac i gdzie ta pompa sie mieści, żeby to sprawdzić to tałatajstwo
  Dziękuję!!

  Odpowiedz
  • vadim

   Pompka a w zasadzie pompka jest tylko jedna, czyli ta co „cyka” w trakcie pracy, powinno ją być słychać . Wygląda tak: http://s.click.aliexpress.com/e/E7CUR4Qy
   Jeśłi nie pracuje, nie słychać jej to znaczy że albo coś nie łaczy – sprawdz wszystkie połaczenia, kable, wtyczki etc. sprawdź ją na krótko, podanie i odjęcie napięcia musi wyzwolić pracę czyli charakterystyczne „cyknięcie” czy „puknięcie” jak wolą inni.
   Jeśli chodzi, działa, cyka a i tak wywala bląd pompki to sprawdź czy jest paliwo, czy nie ma powietrza w linii zasilającej w paliwo, czy filtr paliwa jest czysty i szczelny, sprawdź czy gdzieś nie ma jakiegoś syfu w przewodach paliwowych – przedmuchaj je po prostu, czy przewód paliwowy nie ma przerwy, uszkodzenia etc. zrób procedurę zasysania paliwa – (poszukaj na jutjubie film pt. chinese diesel heater priming).
   Jeśłi pompka jest martwa, nie „cyka” ani przy próbie startu ani „na krótko” kup nową pompkę, wymień, zrób procedurę zasysania i powinno ruszyć.

   Odpowiedz
   • Beata K

    Superhiperpałerrendzers!
    Dziękuję!
    Pompka cyka, więc działało. To teraz pozostaje mi tylko znaleźć i rozgryźć pozostałą część instrukcji😂 dam radę!
    Miłego dnia!

 14. Mirek

  Witam. Czy może mi ktoś podpowiedzieć jaki akumulator awaryjny (ile Ah) mogę zastosować jako bufor na wypadek zaniku prądu do webasta z chin.
  Webasto „stacjonarne” 8kW do ogrzewania garażu, zasilane z zasilacza 12V 11A 155W .
  Akumulator praktycznie tylko na wypadek braku prądu w sieci do „wygaszenia” pieca, czyli na kilka minut pracy. Myślę o jakimś małym kwasowym lub żelowym powiedzmy do 10Ah..
  Sprzęt dopiero do mnie jedzie z czech ale w między czasie chcę skompletować całą resztę…

  Odpowiedz
  • vadim

   Dałbym jakiegoś niewielkiego kwasiaka, nawet używanego, 40 – 50 Ah. Musi on przede wszystkim wytrzymać obciążenie ok 8A przez 3 – 4 minuty, tyle pobiera piec przy procedurze wyłączania, wieć obwaiam się czy mały żelek typu 10Ah to wytrzyma. Kwasowy mały używany kupisz poniżej 100 zł z ogłoszeń typu olx.

   Odpowiedz
   • Mirek

    A czy spadek napięcia akumulatora (w sytuacji gdy zaniknie napięcie z sieci) poniżej jakiejś określonej wartości powoduje, że tego typu nagrzewnica sama zacznie się wygaszać automatycznie czy po prostu stanie… i klops…

   • vadim

    stanie i klops 🙂 nie ma niestety takiego zabezpieczenia wbudowanego. Zanik napięcia to wyłaczeie pieca. Spadek ponizej bodaj 10.5 wywala błąd i też staje ale nie tak gwałtownie, z tego co pamietam to jeszcze chwilę przewietrza/schładza, ale ne ma procedury wypalania. Nie wiem czy we wszytskich modelach tak jest bo nieraz różnią się niektórymi funkcjami, ale moim tak to właśnie wygląda

   • Mirek

    Przewiduję raczej pracę nagrzewnicy tylko w mojej obecności.
    Nie pomyślałem jednak, że czasem zdarza się gdzieś wyjść na chwilę i w tej sytuacji dobrze było by, gdyby na wypadek zaniku napięcia w sieci nagrzewnica miała jeszcze zapas prądu z akumulatora, powiedzmy na godzinę pracy. Więc akumulator taki, aby wystarczył na ten czas. Teoretycznie przy poborze prądu 8A powinien wystarczyć sprawny aku powiedzmy 16-20Ah , na bieżąco doładowywany z ładowarki… Wolał bym raczej jakiś żelowy niż kwasiak .. i nowy – z używkami nigdy nic nie wiadomo. Niestety cena zestawu ładowarka – akumulator to prawie tyle co nagrzewnica 🙁
    Jedyny plus to wykorzystanie prostownika również do innych celów po sezonie 🙂

 15. Pawl

  Witam czy mógłbyś mi podpowiedzieć jaka jest przyczyna wywalania błędu e-06 ?
  Webasto chodzi 2 dzień a tu już jakieś niespodzianki.

  Odpowiedz
  • vadim

   najczęściej problem z wentylatorem nadmuchowym. Coś zassało do środka, albo obudowa obciera o wentylator, albo poluzowała się puszka z płytką komputera. Trzeba zdjąć obudowę i zobaczyć co się dzieje z wentylatorem, czy obraca się swobodnie, czy nie trze, czy coś się do niego nie dostało. Rzadziej e-06 wywala jeśli jest za niskie napięcie.

   Odpowiedz
 16. Kasia

  dzien dobry:) ja mam pytanie jak Panowie „przeliczacie” Hz na odpowiednia temperature dla 2kW urzadzenia, czy poprostu trzeba testowac ?

  dzieki
  super artykul dzieki Panu kupilam alawebasto :))

  Odpowiedz
  • vadim

   Dzień dobry.
   Trzeba sobie organoleptycznie sprawdzić jakie ustawienia będą najlepsze. Jest możliwość ustawienia na pulpicie zamiast Hz stopni Celsjusza, ale niewiele to zmieni. Najlepiej po prostu potestować. Jak za gorąco zmneijszyć, jak za zimno zwiększyć i tyle. Z czasem będzie to intuicyjne.
   Dziękuje za miłe słowo 🙂
   Pozdrowienia!

   Odpowiedz
 17. Adrian

  Witam, mam pytanie bo zamontowałem owe ogrzewanie i mam 2 bolączki, nie mogę ustawić żeby włączyło się o określonej godzinie, po przyciśnięciu przycisku z obrazkiem płatka śniegu mam 4 opcje 1 godzina 2 i 3 chyba czasy w których ma się włączyć ogrzewanie oraz menu serwisowe. Wprowadzam godzinę np. w polu nr1 i niestety ale ogrzewanie nie włącza się.

  Drugie pytanie to dotyczące menu serwisowego, za co odpowiadają pozycje SN z wyborem od 1 do 2 oraz PF z wyborem od 1 do 6? wszystko pozostałe jest dla mnie zrozumiałe ale jakoś brak merytorycznych wskazówek jak to działa.

  Będę bardzo wdzięczny za pomoc w rozwikłaniu problemu.

  Odpowiedz
 18. Adrian

  Witam, zamontowałem ostatnio ogrzewanie powietrzne z Chin, działa poprawnie, tylko mam problem ze zrozumieniem sterownika.

  Nie mogę mogę włączyć czasowego grzania, czyli są 2 tryby, ustawiam godzinę z 5 min wyprzedzeniem i nie włącza się.

  Tryb serwisowy po wpisaniu kodu 1688, do czego służą pozycje SN – 1 do 2 oraz PF od 1 do 6?

  Pozostałe opcje rozumiem, to zakresy pracy pompki max/min, obroty wiatraczka oraz Volty akumulatora, tych końcowych opcji nie rozumiem.

  Prośba z mojej strony, żeby ktoś łopatologicznie napisał jak ustawić, żeby to ogrzewanie się włączyło o zadanej godzinie, bo za nic nie mogę tego zrobić, a czasem jak to się mówi, coś głupiego lub małostkowego się przeoczy. Z góry dzięki za odpowiedzi.

  Odpowiedz
 19. Kiju

  Posiadam takie chinaWebasto w garażu. Oczywiście Chińczyk oszukał gdzie tylko mógł.
  Jakość osprzętu, szczególnie tego tłumika, jasno wskazuje gdzie ten sprzęt był podrabiany.
  Sterownik toporny w obsłudze. Ale do rzeczy. Głównie Chińczyk oszukuje na parametrach.
  Ja zakupiłem dumnie brzmiące 8kW.

  To teraz policzmy.
  Webasto zużywa 0.46 lira oleju napędowego na godzinę, na pełnej mocy.
  Sprawdzone empirycznie.
  Dane:
  1 litr oleju napędowego ma 36 MJ/L.
  36 MJ = 10 kWh
  0,46 litra oleju * 10 kWh = 4,6 kWh .
  No ale przecież to urządzenie na ma 100 % sprawności. W wydech idzie masa energii.
  Na pełnej petardzie moja 2 metrowa rura wydechowa ma około 200 stopni.
  Załóżmy że to chińskie coś, ma 80% sprawności (ale na bank tyle nie ma),
  to wychodzi 3,68 kWh.
  Jak to się ma do deklarowanego 8 kWh ?
  No cóż, kto wierzy chińczykowi, ten się mocno dziwi.

  Odpowiedz
  • vadim

   Dzień dobry. Dziękuję za wyliczenia. Pytanie (będzie rym) co to zmienia ? Jest ciepło, jest tanio, jest oszczędnie, jest skutecznie. Mi to wystarcza. Jeśłi za koszt świecy i sitka do oryginalnego starego Ebera mam cały nowy piec (obecnie ma na liczniku ponad 3000 godzin bezawaryjnej pracy) to jak dla mnie może mieć napisane nawet 30KW, ważne, że mam w dupsko ciepło. Pozdrawiam serdecznie!

   Odpowiedz
 20. Baster82pl

  Witam. Zakupilem Webasto 🙂 dumnie brzmiaca nazwa od naszych braci z Azji.

  Zamontowalem cale cudo ale mam problem.

  Urzadzenie zaczyna startowac , po kilkudziesieciu sekundach zaczyna pompowac pompka , kolejno zaczynaja leciec spaliny z tlumika i zaczyna sie robic cieply , po czym wyskakuje blad E-01 i rozpoczyna sie procedura wylaczania pieca.

  Doszukalem sie ze problemem moze byc slaby akumulator lub ustawiony 24 V

  Sprawdzilem i jest ustawiony 12V

  A akumulator jest nowy VARTA 95Ah . Mam tez drugi polroczny z mojego Dizsla 70Ah . Oba naladowane do pelna przed odpaleniem piecyka i w obu przypadkach piec zachowuje sie tak samo.

  Po przepracowaniu tylu godzin Vadim mysle ze znasz to urzadzenie jak wlasna kieszen wiec moze dasz rade mnie jakos naprowadzic.

  Rozpatruje 3 przyczyny problemu ktore postaram sie dzisiaj sprawdzic ale moze masz inne pomysly poparte doswiadczeniem

  1. Podlacze aku pod prostownik i wtedy odpale piec. ( Nie zrobilem tego do tej pory gdyz nie mieszkam w Polsce i na moim parkingu nie ma mozliwosci podpiecia sie do gniazdka 230V)

  2. Zastanawiam sie czy nie nastepuje jakis spadek napiecia na puszce bezpiecznikow jaka zastosowalem wiec , podlacze bezposrednio webasto pod aku, do tel pory mam puszczone aku do tymczasowego PWM ( Czekam na MPPT) , kolejno na puszke bezpiecznikow i dalej do pieca.

  3. Byc moze przekroj kabla jest za maly . Kabel od puszki bezpiecznikow ma 2×2,5 i idzie jakies 3m do pieca.

  Kiedy przedluzalem orginalny kabel wybralem taki aby byl taki jak orginalny i ten wydawal sie nawet grubszy.

  Zawszelkie sugestie z gory dziekuje.

  Odpowiedz
  • vadim

   2500 godzin to raptem 100 parę dni, wiec żaden wyczyn przez 2 lata 😉
   Stawiam na opcje 2 i 3 ze wskazaniem na 2 i uwzględnieniem 3 🙂 Najczęściej taki bład wywala jak jest za mało prądu, a za mało prądu jeśli akumulator jest dobry/nowy/mocny jest zawsze z powodu przewodów – zbyt długie, zbyt mały przekrój. Aby to sparwdzić, podłacz „na krótko” czyli bezpośrednio do akumulatora i najlepiej na początek na oryginalenj długości kabli. Jeśli odpali masz przyczynę, jeśli nie trzeba szukać dalej, ale stawiam że odpali, zwłaszcza jeśli piszesz że wywala w momencie gdy zaczyna „pyrkać ” pompka. Ja mam ok 4 metrów kabla dodatkowo do oryginalnej wiązki i musiałem dać 10mm2 i dopiero spadki napięcia były na tyle małe że piec startuje bez problemów. Winą jest tu bardzo duży pobór przy starcie (świeca+wentylator+pompka) razem to jest od 6 do 8 Amperów. Gdy przewody są długie i cienkie, a 2,5 są zdecydowanie za cienkie na takiej odległości, spadek napięcia jest zbyt duży i piec nie ruszy.
   No i nie puszczaj przewodów od webasto przez regulator ładowania, czy to pwm czy mppt , to nii bezie działać, zawsze bezpośrednio, ewentualnie przez puszkę bezpieczników ale nie przez regulator ładowania

   Odpowiedz

Komentarze