Dzisiaj krok po kroku, o tym jak uzyskać darmową wizę elektroniczną do Obwodu Kaliningradzkiego, oraz od pierwszego października 2019, do Obwodu Leningradzkiego (czyli m.in. do Pitera).

Potrzebne dokumenty:

Paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty aplikacji o wizę, aktualne zdjęcie typu paszportowego w pliku cyfrowym, w późniejszym etapie ubezpieczenie medyczne o sumie ubezpieczenia min. 30.000 Euro).

Kiedy składać?

Sugeruję na max dwa tygodnie przed wyjazdem. W aplikacji o wizę można zaznaczyć termin wjazdu ,maksymalnie na 20 dni wprzód, ALE, wizę otrzymuje się maksymalnie po 4 dniach od wypełnienia formularza i jest ona ważna od dnia wystawienia, przez 30 dni. Jeśli zatem wypełnicie wniosek zbyt wcześnie, może to pokrzyżować Wam plany.

Pamiętajcie – wiza ważna jest 30 dni.  Na terenie Federacji Rosyjskiej można przebywać maksymalnie 8 dni, od daty wjazdu. 8 dni, to nie 192 godziny! Jeśli np. wjedziesz do Rosji o 8 rano 1 listopada, musisz wyjechać do północy 8 listopada, a nie do 8.00 rano 9 listopada.

Jeśli Twoja wiza ważna jest do 13 listopada, a Ty wjedziesz do Rosji 10 listopada, to nie możesz zostać w Rosji dłużej niż do północy 13 listopada, najpóźniej o 23.59 musisz przejść kontrolę paszportową po rosyjskiej stronie.

W aplikacji o wizę podaje się datę wjazdu, ale nie ma to żadnego znaczenia kiedy wjedziecie do Rosji. Nie musi to być ta data podana we wniosku, a jedynie data, zawarta w 30 dniowym przedziale ważności wizy.

Wjechać i wjechać można dowolnym przejściem granicznym.

Można wyjechać do Litwy, ale na tej samej wizie nie wjedzie się ponownie do Rosji, aby wyjechać do Polski.

 

Po terenie obwodów Kaliningradzkiego i Leningradzkiego można poruszać się bez ograniczeń za wyjątkiem stref nadgranicznych (oznaczone tablicami – więcej o tym piałem TUTAJ KLIK), oraz miejsc zastrzeżonych, do których należy mieć specjalne przepustki wydawane przez FSB.

Ubezpieczenie medyczne, najlepiej wygooglać sobie w internecie wpisując „ubezpieczenie medyczne do Rosji”, może to by także zwykłe standardowe ubezpieczenie turystyczne, z kosztami leczenia min 30.000 Euro.

Protip: nikt tego nie sprawdza, ale lepiej mieć zgodne z wymaganiami, bo jak się trafi na służbistę, nie wjedziecie.

Wiza nie jest wbijana do paszportu jak zwykła turystyczna czy biznesowa, dostaniecie tylko na granicy pieczątki wjazdową i wyjazdową.

Wiza nie jest gwarancją wjazdu na teren Federacji Rosyjskiej. Zawsze na granicy mogą Was cofnąć i nie wpuścić do Rosji, tak jak i na „normalnej” wizie.

Aby uzyskać wizę trzeba wejść na stronę :

https://evisa.kdmid.ru/

to jedyna oficjalna strona MSZ Federacji Rosyjskiej, wszystko inne to pośrednicy.

Wybrać kraj pochodzenia:

następnie obwód, do którego chcemy wjechać:

akceptujemy zgody na dole :

Podać email i wymyślone przez siebie hasło – będą potrzebne do sprawdzenia statusu wniosku:

następnie podaje się dane personalne, dokładnie tak, jak stoją w paszporcie, bez polskich znaków:

następnie podaje się cel wizyty / typ wizy – turystyczny, biznesowy, albo humanitarny , oraz zaznaczyć gdzie się zatrzymamy w Obwodzie Kaliningradzkim tudzież Leningradzkim. Sugeruję wygooglać pierwszy lepszy hotel (nikt tego nie sprawdza) i wpisać jego adres, chyba, że wiecie już gdzie się dokładnie zatrzymacie i chcecie się tą wiedzą podzielić z FSB…

Następnie, podajecie się kiedy ostatni raz się było w Federacji Rosyjskiej, ile razy ogółem i daty ostatniego pobytu. Sugeruję pisać w miarę dokładnie i zgodnie z prawdą:

następnie numer i datę ważności paszportu:

Adres i miejsce pracy (tak… ale niby jak to sprawdzą – google przyjacielem twym):

zaznaczenie czy ma się krewnych w Rosji:

zdjęcie typu paszportowego:

na koniec potwierdzenie danych i akceptacja zgód.

I tyle, teraz wystarczy poczekać jakieś 3 , maksymalnie 4 dni, na maila z informacją, czy wiza została przyznana.

Po otrzymaniu wizy trzeba się zalogować na podane wcześniej hasło i numer wniosku/aplikacji, oraz pobrać i wydrukować plik z potwierdzeniem przyznania wizy, no i zabrać go ze sobą na granicę.

Czas operacyjny – max 20 minut. Formularz jest dostępny po rosyjsku i angielsku, więc nie powinno być problemu z wypełnieniem.

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania – proszę o zadawanie w komentarzach.

Czuwaj!

To może Ciebie zainteresować:


13 komentarzy

 1. Monika

  Vadimie!
  Super! Dzięki Jak tylko zaplanuję urlop na przyszły rok, to mój „plan kaliningradzki” zacznie nabierać realnego kształtu. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 2. Macias

  Czy w otrzymanym mailu znajduje się numer wniosku/aplikacji przy pomocy którego należy się zalogować? Bo właśnie sobie uświadomiłem, że go nie zapisałem.

  Odpowiedz
  • vadim

   Tak, są tam dane do zalogowania się w celu sprawdzenia statusu wniosku, po rozpatrzeniu wiza przyjdzie jako załącznik do maila, tak więc spokojnie. Ale to już pewnie wiesz. Przegapiłem gdzieś ten komentarz , przepraszam za późną odpowiedź.

   Odpowiedz
  • Asia

   Vadim,składam wizę w imieniu moim,męża,taty i siostry. Czy muszę każdemu z osobna wpisać mail do sprawdzania statusu wizy,czy mogę to wszystko założyć na jeden e mail?

   Odpowiedz
   • vadim

    Dla każdej osoby wypełnia się osobny wniosek, natomiast email można podać we wszystkich ten sam, gdyż ponieważ, status wniosku sprawdza się na podstawie numeru ID nadanego przez „system” oraz hasła , które wybiera się przy rejestracji. Mail jest tylko do dostarczenia powiadomień, nie służy do logowania

 3. Ania

  Vadim co mam zrobić jak wpisałam błędnie drugie imię zamiast Barbara to Barabara, wyjazd już 28 i nie wiem co mam zrobić

  Odpowiedz
  • vadim

   Są dwie opcje – liczyć że się nie jorgną -, jest to na tyle drobna pomyłka że nie sądzę aby ją wyłapali acz wszystko jest możliwe.
   Druga opcja to wypełnić wniosek jeszcze raz.. Nie wiem czy „przejdzie” i czy wystawią nową wizę ale spróbować warto. Wiza przychodzi w max 4 dni, więc im wcześniej wyślesz tym szybciej się dowiesz.
   Ja szczerze wypełnił bym wniosek raz jeszcze, zwłaszcza że jest jeszcze czas .
   I prośba – KONIECZNIE napisz jak się to kończyło – przyda się innym

   Z góry dziękuję!

   Odpowiedz
 4. Andrzej Żukowski

  Vadim,
  Pytanie jeśli byłem w latach 80 w jeszcze Leningradzie a zupełnie nie pamiętam daty pobytu to co wpisać lub nie rubryce dotyczącej pobytu w Federacji Rosyjskiej?

  Odpowiedz
  • vadim

   Zgodnie z prawdą – nie byłem. To był Związek Radziecki nie FR, więc nie skłamiesz i problem rozwiązany 🙂

   Odpowiedz
 5. Татьяна

  Подскажите пожалуйста, а я могу по одной визе въехать в Калининград и самолетом полететь в Санкт Питербург?

  Odpowiedz
  • vadim

   Привет Татьяна. Нет, к сожалению не можете. Нужно 2 визу, как я понимаю на этой визе можно поехать в Калининград или Питер и через 8 сутки уехать назад через границу с Россией . Не можно самолётам с Кенига в Питер – нет физической иностранной границы.

   Odpowiedz
 6. Anth

  Vadim,
  Mam taki plan. Chcę załatwić dwie wizy jedna na Kaliningrad , durgą na St Petersburg i pojechać do Kaliningardu samochodem i zostawić go na lotnisku. Stamtąd liniami Pobeda do St Petersburga i następnie wrócić z St Petersburga tymi samymi liniami do Kalinigradu. Czy myślisz że to przejdzie? Czy wyjeżdżając z Kaliningradu moja e wiza się automatycznie skasuje( podobnie jakby to miało miejsce tak jak pisałeś przy wyjeździe na Litwę) i nie będę mógł na nią już wrócić? Wiem że Obwód Kaliningradzki i St Petersburg to teoretycznie ten sam kraj ale na pewno są tam jakieś kontrole dokumentów po przylocie i może się okazać że wyjeżdżając z Obwodu już tam na tą samą wizę nie wrócę.

  Odpowiedz
  • vadim

   Szczerze – nie mam zielonego pojęcia czy to zadziała.
   Na moje raczej nie, bo lecąc z Kaliningradu, nie przekracza się granicy i z tego co mi wiadomo nie ma kontroli granicznej na lotach wewnętrznych. Wydaje mi się że w takim przypadku wjazd do Petresburga bedzie nielegalny.
   Zaznaczam – gdybam tylko. Najlepiej zapytać w konsulacie, lub rosyjskim centrum wizowym .

   Odpowiedz

Komentarze