lubcza pole namiotowe_10

Będąc z okazji przedłużonego weekendu zwanego przez niektórych świętami w rodzinnych stronach w woj. kujawsko – pomorski , pojechałem rowerem nad jezioro Konieczno. Dwa dnia wcześniej zamontowałem bagażnik dachowy więc zabrałem ze sobą rower co było znakomitym pomysłem.

lubcza pole namiotowe_05

Jezioro Konieczno  leży na terenie Krajeńskiego Parku Krajobrazowego w małej miejscowości Lubcza w gminie Więcbork.

Nad  jeziorem Konieczno spędziłem kupę lat , jako młody „żagiel”. Biwaki, kąpiele , wędkowanie , ogniska i inne atrakcje.

lubcza pole namiotowe_11

Każde wakacje spędzałem właśnie tam. Mieliśmy tam nawet mały domek przerobiony z budki na lody, który niestety już nie istnieje. To było wspaniałe miejsce, uwielbiałem spędzać tam czas.

lubcza pole namiotowe_12

Dojechać do jeziora można od strony miejscowości Więcbork oraz Sypniewo drogą wojewódzką nr 189 kierując się na miejscowość Lubcza.

Jadąc tą drogą dojeżdżamy do utwardzonego parkingu, z którego rozciąga się przepiękny widok na całe jezioro. Latem otoczone polami oraz kwitnącymi łąkami wygląda naprawdę pięknie.

lubcza pole namiotowe_09

Nad jeziorkiem znajduje się niewielka plaża, latem dosyć oblegana przez okolicznych mieszkańców oraz pomost kąpielowy. Kiedyś stała jeszcze budka ratowników WOPR (sam kiedyś tam pracowałem) , ale teraz już jej nie ma. Nie wiem czy kąpielisko jest obecnie w sezonie strzeżone.

Powierzchnia jeziora to 42,78 ha a maksymalna głębokość wynosi 13 metrów.

lubcza pole namiotowe

Dzięki staraniom mieszkańców i otrzymaniu dofinansowaniu udało się zorganizować miejsce na grilla, boisko do piłki siatkowej oraz wyodrębnić miejsce na pole namiotowe.

lubcza pole namiotowe_08

Pole namiotowe zostało ogrodzone, ma dostęp do bieżącej wody (nie wiem czy jest zdatna do picia) w sezonie postawiony jest toi-toi.

Warunki prymitywne, ale i tak 1000 razy lepsze niż za „moich ” czasów. Wtedy namiot stawiało się w brzozowym (przypadek – nie sądzę… 😉 ) zagajniku a za potrzebą chadzało w krzaczki .

lubcza pole namiotowe_06

Klucze do pola namiotowego wydaje sołtys, numer telefonu do niego – 692-973-058 ,  dostępny jest także na tablicy informacyjnej przed polem. Czy są jakieś opłaty nie wiem, ale jeśli nawet to podejrzewam , że symboliczne.

lubcza pole namiotowe_07

Świetne miejsce na kilkudniowy, weekendowy piwak , znaczy biwak nad ładnym i czystym jeziorem.

lubcza pole namiotowe_02 lubcza pole namiotowe_03 lubcza pole namiotowe_04

Komentarze