Dzisiaj test urządzenia jakiego jeszcze na moim blogu nie było. Jest to bezprzewodowy transmiter audio firmy Overmax oznaczony przez producenta symbolem Sundbox 2.1.

overmax-soundbox-S0904156 copy

Soundbox 2.1  pozwala zamienić domowy sprzęt Hi-Fi czy kino domowe w bezprzewodowy system odtwarzania dźwięku. Umożliwia  słuchanie ulubionej muzyki ze smartphona, tabletu, notebooka czy komputera PC wykorzystując domowy sprzęt audio.

Jak to działa:

overmax-soundbox-S0834144 copy

Soundbox to w zasadzie bezprzewodowy odbiornik audio, który odbiera przesyłane strumieniowo po WiFi dane dźwiękowe w standardach Apple iOS AirPlay, DLNA oraz Qplay.

Urządzenie może działać samodzielnie, lub być wpięte do domowej sieci WiFi. Źródłem przesyłanej muzyki może być dowolne urządzenie mobilne takie jak smartfon, tablet lub laptop ale też i oczywiście stacjonarny komputer. Dzwięk odtwarzać można na każdym urządzeniu grającym wyposażonym w jakikolwiek port wejścia minijack, RCA lub optyczny a stosując odpowiednie przejściówki na wszystkim co ma wejście typu „line-in”.

Wygląd, design, wyjścia:

overmax-soundbox-S0395078 copy

W opakowaniu znajdziemy oprócz samego Soundboxa, przewód microUSB, zasilacz sieciowy, przewód audio minijack /RCA. Urządzenie jest bardzo małe (85mm x 85 mm x 24,7 mm) i lekkie. Obudowa to czarny błyszczący plastik z logo producenta na górze i dwoma diodami LED na przedzie. Diody sygnalizują obecność zasilania oraz stan sieci WiFi.

overmax-soundbox-S0085009 copy

Z tyłu znajdują się porty wyjścia –   analogowe wyjście miniJack 3,5 mm, wyjście optyczne SPDIF oraz złącze microUSB do którego podłącza się zasilanie, jest tam też standardowe gniazdo USB, służące tylko i wyłącznie do aktualizowania oprogramowania. Całość wygląda bardzo ładnie, zgrabnie i solidnie.

Obsługa Soundboxa:

overmax-soundbox-S0764132 copy

Soundbox 2.1 jest gotowy do pracy zaraz po wyjęciu z pudełka i podłączeniu zasilania.  Rozgłasza on swój własną sieć WiFi.  Wystarczy w telefonie, tablecie czy komputerze odszukać sieć o nazwie Soundbox_bbbb podłączyć się do niej i za pomocą odpowiedniej aplikacji wysłać strumień dźwiękowy do urządzenia.

soundbox-panel

Aby odtwarzać muzykę z telefonu, laptopa czy tabletu potrzebny będzie jeszcze odpowiedni program do strumieniowego przesyłania muzyki. Każdy system operacyjny posiada odpowiednie oprogramowanie, najczęściej darmowe, do pobrania z internetu lub będące częścią systemu jak iTunes w Macbookach pozwalające to zrobić. Instrukcja obsługi podpowiada jakich programów można użyć. Łącząc się z siecią urządzenia nie potrzebujemy hasła domyślnie sieć nie jest zabezpieczona.

To jedna z opcji druga to wpięcie transmitera w domową sieć bezprzewodową, w tej opcji działo on także jako repeter sieci WiFi zwiększając jej zasięg. Przydatna funkcja w większych mieszkaniach czy kilkupoziomowych budynkach gdzie czasami są problemy z zasięgiem sieci.

Aby to zrobić, po nawiązaniu połączenia w ten sam sposób jak w pierwszym punkcie, trzeba otworzyć przeglądarkę internetową wpisać adres urządzenia podany w instrukcji i otworzy się prosty panel konfiguracyjny.

Dalsza konfiguracja ogranicza się do kliknięcia kilku opcji w menu.  Zaletą takiego rozwiązania, oprócz zwiększenia zasięgu sieci , jest to, że urządzenie wysyłające sygnał dźwiękowy do Soundboxa może jednocześnie korzystać z dostępu do internetu, a nawet odtwarzać muzykę z sieci internet.

We wspomnianym panelu wyszukujemy nazwę domowej sieci WiFi podajemy hasło do niej i łączymy się z nią. I tyle, konfiguracja zakończona.

Aby zacząć odtwarzać muzykę trzeba go oczywiście podłączyć do sprzętu grającego za pomocą dołączonego do niego przewodu minijack/RCA lub opcjonalnie minijack/miniJack, tudzież przewodu optycznego SPDIF (trzeba je dokupić osobno)

Cała konfiguracja nie jest trudna i jest dokładnie opisana w instrukcji obsługi dołączonej do zestawu.

Podsumowanie:

overmax-soundbox-S0734129 copy

Bardzo fajny gadżet rozszerzający możliwości domowego zestawu audio. Soundbox 2.1 to świetne uzupełnienie zwłaszcza starszego, „analogowego” sprzętu grającego. Mnie osobiście przypadło do gustu, choć muzyki słucham raczej na słuchawkach. Od czasu do czasu lubię jednak posłuchać ulubionych kawałków na moim starym „ghetto balsterze” z jego trzeszczącymi potencjometrami, szumem z głośników i przeciągającym magnetofonem. Dzięki transmiterowi Sundbox w łatwy sposób rozszerzam jego możliwości zachowując charakterystyczne brzmienie lat 80-tych.

Koszt urządzenia to ok 120 zł

Urządzenie do testów udostępniłą firma Overmax

2 komentarze

 1. Fixum Dyrdum

  to ustrojstwo to airmusic NW11, Można go u Chińczyków kupić za 50 (z przesyłką) dodatkowo z opcją aktualizacji które chinole wypuszczają o dziwo.
  Jeśli chodzi o overmaxa w odniesieniu do tego urządzenia stosuje on metode sprzedaj i zapomnij…
  Szczęśliwcy którzy to urządzenie nabyli (w tym ja 😉 czekają od roku na obiecaną aktualizację tymczasem importer posiada nas głęboko w poważaniu…

  Swoją drogą opis ciekawy i trafny a sam soundbox jako strumieniowiec sprawdza się wyśmienicie.
  Niestety o podłączeniu doń modemu 3G możecie zapomnieć!

  Odpowiedz
  • vadim

   Dziękuje za dodatkowe info.
   W Chinach wszystko można kupić taniej, firmy sprzedające urządzenia w Polsce muszą doliczyć cło, VAT, certyfikację CE no i jakąś swoją marże więc nie można mieć pretensji że sprzedają drożej.
   Co do obsługi posprzedażowej i aktualizacji oprogramowania nie jestem w stanie nic powiedzieć , nie mam już tego urządzenia.
   Niemniej dziękuję za ważny „znak sygnał” – będę o to dopytywał przy okazji kolejnych testów sprzętu tego producenta jeśli do takowych dojdzie.

   Pozdrawiam

   Vadim

   Odpowiedz

Komentarze