Dzisiaj kilka słów o jednej z przetwornic napięcia jakie posiadam w swoim kamperze. Konkretnie o wyrobie firmy AZO.

Zabudowując nowego busa, postanowiłem zrezygnować z lodówki 12V na rzecz zwykłej, domowej podblatowej lodówki zasilanej prądem zmiennym.

W T4-ce miałem lodówkę firmy Waeco, 12Voltową CDF-26. Była bardzo spoko, oszczędna, mała i w ogóle zajefajna do małego busa. Miała jednak kilka wad, z których najważniejszą i najbardziej dla mnie upierdliwą było ładowanie wszystkiego od góry.

Więcej o niej i o dokładnych powodach zmiany piszę w tym artykule: Domowa lodówka w kamperze

Do jej zasilenia potrzebowałem przetwornicy napięcia. Po długich poszukiwaniach mój wybór padł na przetwornicę firmy AZO. Kupiłem model IPS 1000-s.

Dlaczego ta ? Otóż jako jedna z niewielu (wtedy) na rynku, miała wbudowany tryb tzw. eco-mode. Tryb ten ogranicza do minimum zużycie prądu w trybie jałowym, czyli wtedy gdy nie jest obciążona.

Wg producenta pobiera wtedy od 0,15 do 0,25 A, podczas gdy „tradycyjna” przetwornica o podobnej mocy pobiera w stanie nazwijmy to czuwania ok 1A prądu. różnica jest kolosalna i pozwala na to aby lodówka była stale wpięta w instalację, a przetwornicy nie trzeba przerabiać na uruchamianie jej termostatem lodówki.

Przetwornica ma moc znamionową 550W, w szczycie 1kW.

Radzi sobie bezproblemową z moją lodówką. lodówka włącza się, kompresor startuje. Całość działa już niemal dwa lata bez większych problemów.

Nie oznacza to jednak, że żadnych problemów z tym cudakiem od AZO nie mam.

Poniżej w punktach to co mnie najbardziej w niej i samym producencie tego sprzętu wku…rza:

  • posiada ona zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem, które włącza się już 14.5 V. Powoduje to że ładowanie akumulatora AGM, żelka czy LiFePo4 jest cholernie utrudnione. Takie baterie powinno się ładować do zdecydowanie wyższych napięć. Standardowo np AGM pracujący cyklicznie, powinien być ładowany do 14.8V. W momencie włączenia się zabezpieczenia przetwornica rozłącza się (co jeszcze nie jest problemem) oraz przeraźliwie piszczy (co już problemem jest wielkim).
  • przetwornica rozłącza się za każdym razem gdy podepnie się do niej inne urządzenie.
  • obsługa klienta w firmie AZO to jest jeden wielki żart. Kilkukrotnie kontaktowałem się z tzw. pomocą techniczną, za każdym razem zostałem dosłownie olany.  Nie odpowiedziano na żadne  moje pytanie.
  • producent manipuluje opiniami klientów na swojej stronie internetowej. Zamieszcza tylko i wyłącznie te pozytywne. Negatywne (sam zamieściłem 2 krotnie taką opinię) nie są publikowane.

W tym filmie, który nagrałem kilka miesięcy temu opowiadam o wszystkich wadach i zaletach tej przetwornicy, zachęcam do obejrzenia:

Czuwaj! 

Komentarze