Dania i Wyspa Bornholm – zasady parkowania samochodu
Po Bornholmie i po Danii kontynentalnej jeździłem do tej pory tylko rowerem, więc nie instresowałem się nigdy zasadami parkowania w miejscach publicznych. W tym roku pierwszy raz wybrałem się na Bornholm moim micro camperem.
Zacząłem przed wyjazdem szukać informacji na temat zasad parkowania, bo na mandaty w koronach mnie nie stać i chciałem wiedzieć co i jak. Informacji niestety nie znalazłem zbyt wiele, stąd poniżej, dla potomnych :), wszystkie najważniejsze informacje na temat parkowania na Wyspie Bornholm jak i w całej kontynentalnej Danii przetestowane na piszącym ten artykuł. Mam nadzieję że Wam się przydadzą podczas przyszłorocznych wojaży.
A więc, po kolei :
Główne zasady parkowania w Królestwie Danii:
Większość parkingów w dużych miastach jest płatna. Opłaty dokonuje się w parkometrach. Występują także darmowe parkingi, oznaczone odpowiednimi znakami, i mają one z reguły ograniczenia czasowe (określony maksymalny czas darmowego parkowania).
Gdzie nie wolno parkować i zatrzymywać pojazdów:
- Zatrzymywanie pojazdu dozwolone jest tylko po prawej stronie ulicy i jest zabronione na głównych drogach i autostradach
- Parkowanie jest zabronione przed wymalowanymi na jezdni liniami ciągłymi, jeśli odległość między linią a samochodem wynosi mniej niż trzy metry
- Parkowanie jest zabronione na ścieżkach rowerowych i przejściach dla pieszych
- Parkowanie jest zabronione na przystankach, których krawężnik jest pomalowany na żółto, oraz w odległości 12 metrów od takiego przystanku
- Parkowanie jest zabronione w odległości mniejszej niż pięć metrów od przejścia dla pieszych i końca ścieżki rowerowej oraz mniej niż 10 metrów od skrzyżowania
Znaki drogowe:
Znaki wyznaczające miejsca parkingowe, nie różnią się od tych stosowanych niemal na całym świecie. Jest to niebieski prostokątny znak z literką „P”.
Strefa płatnego parkowania oznaczona jest w ten sposób:
Żeby jednak nie było zbyt różowo, mają one zawsze dodatkowe tabliczki określające warunki parkowania. generalnie są tam podane godziny darmowego lub płatnego parkowania w trzech formatach. Na czarno podane są godziny w dni robocze, w nawiasie godziny w soboty a na czerwono w niedzielę.
Dysk parkingowy:
Dysk, to rzecz niezbędna, w którą należy się zaopatrzyć zaraz po przyjeździe do Danii, czy przypłynięciu na Bornholm. Dysk to nic innego jak przezroczysta naklejka z wskazówką, przypominająca wyglądem zegarek.
Jest na niej skala godzinowa i jak wspominałem ruchoma wskazówka. Dysk taki można kupić na każdej stacji benzynowej, poczcie, w wielu sklepach, w informacjach turystycznych itp. Najlepiej, najłatwiej wjechać na pierwszą lepszą stację benzynową i tam na pewno będą mieli w sprzedaży. Koszt to ok. 20 DKK.
Dysk należy umieścić na przedniej szybie, nakleja się go od środka, po prawej stronie. Czy na dole czy na górze nie ma większego znaczenia. Po prawej, aby kontrolujący nie musiał wchodzić na jezdnię, kiedy parkuje się wzdłuż chodnika.
Pokazany wyżej dysk jest typem najczęściej stosowanym w Danii, jednak inne kraje mają inne wzory i nic nie stoi na przeszkodzie aby stosować te z Niemiec, Szwecji, Holandii czy Włoch. Mogą wyglądać inaczej, ważne aby pokazywały godzinę zaparkowania.
Jak używać dysku parkingowego?
Wychodząc z auta, należy po prostu ustawić na nim aktualną godzinę. np. 11.20. Od tego momentu mamy tyle czasu , ile pokazuje znak drogowy. Najczęściej jedną, lub dwie darmowego parkowania. Po tym czasie należy auto przeparkować, zmienić parking, odjechać, albo wyłapać srogi mandat…
Parkowanie osób niepełnosprawnych:
- Osoby niepełnosprawne mogą:- zatrzymywać się na max. 15 minut w miejscach gdzie parkowanie jest całkowicie zabronione
- Jeśli parkowanie ograniczone jest na czas od 15 do 30 min. mogą stać maksymalnie godzinę
- mogą parkować bez limitu jeśli parkowanie ograniczone jest czasowo od 1 o 3 godzin.
W wszystkich wyżej wymienionych przypadkach obowiązkowo musi być widoczny i prawidłowo ustawiony dysk parkingowy.
Te zasady dotyczą parkingów publicznych. Jest też cała masa parkigów prywatnych na których obowiązują zasady ustanowione przez ich właścicieli. Są one zawsze bardzo szczegółowo opisane w każdym z takich miejsc na znakach drogowych i tablicach informacyjnych.
Proponuję stosować się do ograniczeń, bo mandaty za złe parkowanie bolą, a często złe parkowanie kończy się odholowaniem pojazdu. Dania nie jest tanim krajem, więc i ceny takiej „usługi” zwalają z nóg.
Dla podróżujących camperem jeszcze jedna ważna uwaga – W całej Danii nie wolno obozować „na dziko”, czyli także na publicznych parkingach. Bardzo często informują o tym dodatkowe znaki informujące o zakazie parkowania. Umieszczone są one najczęściej w ładnych widokowo miejscach, tak aby nikomu nie przyszło do głowy tam obozować. Zdarzają sę nawet takie jak na zdjęciu poniżej:
Można próbować stawać camperem typu „blaszanka” na noc, jednak gwarantuję Wam, że wizyta policji jest nieunikniona. Jeśli sami was nie znajdą, to na pewno zadzwoni ktoś z okolicznych mieszkańców. To nie złośliwość a szacunek do prawa. Jak nie wolno, to nie wolno, nikomu.
Sugestie? Pytania? Proszę o komentarze.
Polak i tak zawsze uzna to za złośliwość i niechęć do drugiego człowieka. Niestety, taka już nasza natura 😉
Garść przydatnych informacji 🙂
No tak pewnie będzie w większości przypadków, ale cóż począć, dlatego lojalnie ostrzegam 🙂
Wszystkiego dobrego!
Widzę ze nie tylko w Polsce większość miejsc parkingowych jest płatna..