S0284177_mt4049-mediatech

W ubiegłym tygodniu otrzymałem do testów od firmy Media-tech przedprodukcyjną wersję nowego rejestratora jazdy MT4049 INVIGO – DVR .

S0224165_mt4049-mediatech

Miałem go do testów bardzo krótko, bo tylko przez weekend, ale zdążyłem go gruntownie sprawdzić w niemal każdych warunkach – zarówno w dzień jak i w nocy, w ostrym słońcu, jak i podczas deszczu i dużego zachmurzenia.

Po tym krótkim zapoznaniu się z tym sprzętem mogę powiedzieć jedno – chcę  taki! 😉

Ale po kolei:

S0154152_mt4049-mediatech

Parametry techniczne:

Jako, że to prototyp, to wiem niewiele, kamerę otrzymałem bez dokumentacji i opakowania. jedyne co w zasadzie wiem, to to, że kamera posiada sensor w technologii WDR (wide dynamic rage).

Oznacza to w skrócie, że kamera potrafi zarejestrować więcej szczegółów zarówno w cieniach jak i w miejscach prześwietlonych niż normalny sensor. Kamera taka rejestruje dużo więcej szczegółów zarówno w warunkach „pod światło” jak i nocnych.

Montaż w samochodzie:

S0384195_mt4049-mediatech S0344188_mt4049-mediatech S0354189_mt4049-mediatech

Kamerę montujemy do szyby za pomocą standardowej przyssawki. Uchwyt posiada złączkę pozwalającą szybko zamontować i zdemontować  kamerę.

Małą uciążliwością, jest to że aby tego dokonać należy pamiętać o odłączeniu przewodu zasilającego, gdyż blokuje on gniazdo montażowe.

Kamera zasilana jest ze standardowego zasilacza ze złączem microUSB, co jest dużym plusem, bo w razie potrzeby można używać dowolnej ładowarki z takim złączem, a nawet zwykłego przewodu microUSB i uniwersalnej ładowarki USB do gniazda zapalniczki.

Przewód zasilający jest bardzo długi więc kamerę można zamontować w zasadzie w dowolnym miejscu – np. za lusterkiem czy w okolicach osłony przeciwsłonecznej pasażera.

Jakość wykonania:

S0474213_mt4049-mediatech

Rejestrator wykonany jest z wysokiej jakości plastyku, przyciski chodzą bardzo pewnie i dokładnie, choć są bardzo blisko siebie i dosyć łatwo wcisnąć dwa na raz, lub np podczas kadrowania wcisnąć którąś z funkcji jak np. blokowanie pliku, czy wyłączenie mikrofonu. Jednak całość jest dobrze spasowana, nic nie skrzypi i nie trzeszczy podczas obsługi.

S0334186_mt4049-mediatech

S0354189_mt4049-mediatech

Wyświetlacz jest duży i wyraźny, w końcu wszystko na nim widać bez zbędnego skupiania wzroku na malutkich piktogramach jak miało to miejsce w poprzednich modelach kamer media-tech.

Jasność ekranu dobrana jest optymalnie, nie razi on w nocy a w dzień, nawet w ostrym świetle jest wystarczająco czytelny.  W menu jest także funkcja „screen saver” pozwalajaca na wyłączanie wyświetlacza po ustalonym limicie czasu.

Ogólnie jakość wykonania kamery jest bardzo dobra i niczym nie dobiega od  sprzętu z  „wyższej półki” renomowanych producentów elektroniki.

Wygląd kamery – króciutkie nagranie:

Obsługa menu:

W końcu proste w obsłudze i logiczne menu ! Wszystkie funkcje są łatwo dostępne i prawidłowo opisane. Menu jest poukładane  tak jak powinno, a dzięki dużemu wyświetlaczowi w końcu nie trzeba się domyślać jaką funkcję wybieramy i czy zatwierdziliśmy ją prawidłowo. Dodatkowo cześć funkcji dostępna jest w trybie nagrywania pod klawiszami po lewej i po prawej strony kamery np – wyłączanie/włączanie nagrywania dźwięku, zabezpieczanie pliku przed skasowaniem, tryb dzienny/nocny. Obsługuje się je niemal intuicyjnie. Kamera którą otrzymałem do testów była jeszcze de facto prototypem więc m.in nie posiadała polskiego menu, ale wg zapewnień producenta wersja produkcyjna będzie w w nie wyposażona.

S0384195_mt4049-mediatech

W menu oprócz standardowych funkcji jak ustawianie długości nagrywania w pętli, czasu, daty, jakości nagrywanego obrazu, włączenia/wyłączenia nagrywania dźwięku, ekspozycji itp. itd. mamy jedną jako ostatnią funkcję która szczególnie mi się spodobała.

Rejestrator mianowicie umożliwia wpisanie numeru tablic rejestracyjnych auta którym się poruszamy i numer ten zostanie nagrany, naniesiony na film obok daty i aktualnego czasu. Można wpisać w zasadzie dowolny ciąg 13 znaków .

Jak widać na filmach poniżej najpierw wpisałem fikcyjną tablicę rejestracyjną, następnie nazwę mojego bloga 🙂 Gadżet a cieszy 😉

Menu to duży krok na przód w stosunku do poprzednich kamer producenta.

Jakość nagrań:

S0104142_mt4049-mediatech

Tu kolejny, wręcz gigantyczny krok na przód w stosunku do poprzednich modeli kamer. Testowałem większość z kamer sygnowanych przez media-tech i takiej jakości obrazu nie miała żadna dotychczasowa.

Jakość nagrywania w dzień przy słonecznej pogodzie może śmiało konkurować z popularnymi kamerami sportowymi renomowanych producentów.

słoneczny dzień:

Jakość nieznacznie spada przy pochmurnej deszczowej pogodzie, ale nadal jest bardzo dobrze.

deszcz/pochmurno:

Rejestrowanie szczegółów  jest na bardzo wysokim poziomie, tablice rejestracyjne widoczne są na kilkadziesiąt metrów, także po bokach kadru. Poniżej jeden z nagranych filmów pokazuje właśnie szczegółu jak liście na drzewach, czy przechodzący ludzie. Jakość jest naprawdę rewelacyjna.

rejestracja detali/szczegółów:

Jakość nagrań nocnych także jest bardzo dobra, najlepsze z testowanych prze mnie do tej pory kamer samochodowych. Małe problemy kamera ma jedynie z prawidłowym ustawieniem balansu bieli.

Przyzapadającym zmierzchu obraz jest zbyt zimny, mocno wpada w niebieski, natomiast w nocy przy oświetleniu lampami ulicznymi jest zdecydowanie za ciepły (bardzo mocno wpada w pomarańcz) .

w nocy:

Nie wpływa to jednak na jakoś nagrywanego obrazu, kamera rejestruje bardzo dużo szczegółów, tablice rejestracyjne czy znaki i drogowskazy rozpoznawalne są z kilkunastu metrów.

Zastosowany sensor w technologii WDR spisuje się świetnie – tu przykładowe nagranie pod ostre słońce:

W większości kamer w takich warunkach jest albo biała plama, albo całkowicie ciemny obraz, w zależności jak ustawi się przysłona, tutaj nadal zachowana jest czytelność tego co się dzieje na drodze.

Ogólnie jakość obrazu jest bardzo dobra i nie ma się do czego przyczepić.

Przykładowe filmy są bez jakiegokolwiek obrabiania, jedynymi zabiegami  są montaż poprzez docinanie surowego materiału, oraz dodanie napisów

Podsumowanie:

S0224165_mt4049-mediatech

Pomimo, że kamerę miałem tylko przez weekend, to dzięki wspaniałej nadbałtyckiej „letniej” pogodzie miałem okazję sprawdzić jej działanie w niemal każdych warunkach.

Kamera zarówno w pełnym słońcu, przy zachmurzonym niebie, w deszczu, w dzień i w nocy spisuje się bardzo dobrze.

Jakość nagrywanego obrazu jest więcej niż zadowalająca i pamiętając, że kamery tego typu służą jako pomoc w razie krytycznej sytuacji na drodze a nie do nagrywania produkcji rodem z Hollywood, jego jakość jest wręcz wzorowa.

Kamera ta, o ile cena będzie rozsądnie skalkulowana ma szansę być hitem na rynku samochodowych  rejestratorów jazdy.

sprawdź ile aktualnie kosztuje i gdzie kupić kamerę MT4049

S0274175_mt4049-mediatech

 S0304181_mt4049-mediatech
sprawdź ile aktualnie kosztuje i gdzie kupić kamerę MT4049
 

21 komentarzy

 1. Pennik

  Pod słońce na prawdę jest nieźle, ale nocne widywałem lepsze. Jak będzie cena tej kamery i kiedy pojawi się w sprzedaży ?

  Odpowiedz
  • Rrider

   no właśnie też chętnie poznałbym cenę. Gdzieś już widziałem podobną kamerę innego producenta tylko teraz nie mogę znaleźć, ciekawe czy to to samo, tylko inna naklejka z nawą firmy?

   Odpowiedz
  • vadim

   Nie znam niestety odpowiedzi na te pytania – ani kiedy a ni za ile, ale podobno wkrótce :). Pozdrawiam!

   Odpowiedz
 2. Dawid

  Jeżeli ma WDR to może kosztować ok. 400-500 zł, ale na to musimy jeszcze trochę poczekać.
  Posiada może detekcje ruchu ?

  P.S. A już miałem zamawiać 4048… 😉

  Odpowiedz
  • vadim

   Tak oczywiście, ma detekcję ruchu. Cena może być faktycznie taka jak podałeś , no ale nie znam niestety szczegółów więc nie chcę „wróżyć”. A MT4048 też całkiem przyzwoita no i na pewno tańsza, jednak jakość obrazu , łatwość obsługi i jakość wyświetlacza w MT4049 jesst zdecydowanie lepsza .

   Odpowiedz
 3. Piotrek

  Ciekawe czy to ta sama kamerka- —www—gearbest—com/—car-dvr———–/============p_____——-p_++++++++++++68776.html
  Właśnie ja zamówiłem, jak dotrze, to napisze, jak się sprawuje, bo cena naprawdę konkurencyjna, do tego miałem kupon i wyszło na PLN jakieś 140zl

  Odpowiedz
  • vadim

   Wygląda rzeczywiście tak samo, jeśli elektronika i obiektyw są także takie same to zrobiłeś rewelacyjny zakup. Jak na razie nie testowałem lepszej kamery niż właśnie MT4049 od MediaTech, a trochę iż już przez moje ręce przeszło 🙂

   Odpowiedz
 4. Skinny

  Mam dylemat. Ferguson na ambreli SHD (mój faworyt )czy media tech 4049 ewentualnie modecom mc cc 12 (ma dobre opinie) . Który ma lepszą optyke i szczegóły? już dwa tygodnie wybieram i nie mogę wybrać. VADIM pomocy

  Odpowiedz
  • vadim

   heheh dobre! 😉 już spieszę z pomocą 😉 Od końca – Modecoma w łapkach nigdy nie miałem więc się nie mogę wypowiedzieć. Zostają dwie na placu boju. Obie miałem na testach z tym że Mediatech miałem wersję przed produkcyjną, prototyp – jeśli w nim nic nie pozmieniali to jakość obrazu jest rewelacyjna, ale za to głowy nie dam sobie odciąć. Zastanawia mnie wycena na coś ok 250 zł – po rozmowach, komentarzach pod testem, porównaniu do innych kamer tego producenta itp sądziłem że wyceniona będzie na ok 400 – 500 zł.250 wydaje mi się ceną niską jak za tak dobrą jakość obrazu więc nie wiem co z wersji prototypowej zostało w finalnym produkci e- tak więc też ciężko mi się wypowiedzieć… Ferguson natomiast – w 100 % mogę polecić tą kamerę. Ma troszkę „sztuczny” obraz nie odwzorowuje tak dobrze szczegółów jak mediatech ale jakość jest na prawdę dobra, do tego świetne menu duży czytelny wyświetlacz, świetny uchwyt montażowy. Jak dla mnie same plusy. test tej kamery tu: http://vadimpacajev.com/test-wideorejestratora-kamery-samochodowej-ferguson-eye-drive-shd100 Tak więc jeśli pytasz którą z tych trzech bym wybrał – odpowiedź dla mnie jest prosta – tą czwartą… – Tracer Xtreme SJ4000 – kosztuje podobnie (poniżej 400 zł) a jakością obrazu bije wszelkie inne na głowę i dodatkowo oprócz kamery samochodowej mamy w pełni funkcjonalną ze świetną jakością obrazu kamerę sportową. Opisywałem ją tu: http://vadimpacajev.com/kamera-tracer-extreme-sj4000-jako-rejestrator-samochodowy-test/5562 . Oczywiście jeśli nie ta to Ferguson. Mam nadzieję że pomogłem…. 😉

   Odpowiedz
 5. Skinny

  Czy pomogłeś? Tak, zdecydowanie. O esjocie czytałem w zeszłym tygodniu i przez chwilę był moim faworytem tym bardziej że od ponad dziesięciu lat jeżdżę na bmxie a od czterech na snowboardzie ale zdecydowałem że chcę mieć wideorejestrator z g sensorem przyciskiem sos i członek męski wie z czym jeszcze, najlepiej GPS. Przyznam że miałem już w koszyku mio 388. 700 zł zciskalo mi gardło ale GPS i baza fotoradarów mnie przekonała do momentu kiedy wyczytałem że nie ma w nim opcji wyłączenia śledzenia prędkości auta. Nie chcę tachografu w aucie więc olałem gps a skupiłem się na jakości nagrania i stąd moje zapytanie. Go pro black miałem w planach ale chyba do dzisiaj, jak mam płacić 1400 za go pro i 400 za tracera to jednak stosunek jakości do ceny jest powalający. Decyzja podjęta. Jutro zamówię Tracer Extreme i pewnie w środę będzie u mnie. Zdam relacje z emocji jakie wzbudzi we mnie ten sprzęt. Dziękuję Vadim!

  Odpowiedz
  • vadim

   Jak mawiał klasyk „będzie Pan zadowolony” 🙂 Cieszę się że pomogłem w wyborze, czekam na relację. Na ebayu i w chińskich sklepach np dx.com można dokupić całą masę akcesoriów w śmiesznych cenach do tej kamery. Pasują do niej też wszystkie uchwyty montażowe od GoPro. Dodatkowe baterie zamawiałem z Chin po 3-4 dolary za sztukę, ładowarkę sieciową też coś koło tego. Tu na przykład jest sporo akcesoriów (sklep pewny, sprawdzony przeze mnie osobiście) – http://www.dx.com/s/sj4000 . Pozdrawiam!

   Odpowiedz
 6. Skinny

  Kamerę kupię od polaka deklarujacego oryginalność. Nie chcę natknąć się na podróbek a raz już się naciąłem na kamerkę z Aliexpress. Miało być FHD było VGA w dodatku nie kompatybilna z Windows 8.1 którego używam. Na szczęście kasę oddali. Była to kamerka protect czy coś takiego z dwiema kamerami. Widywalem ją jako Manta w popularnych marketach elektronicznych.

  Akcesoria bardzo fajne. W przyszłości skorzystam. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 7. Piotr

  Wiatm
  Zakupiłem MT4049. Naprawdę obraz nagrywa rewelacyjny. Mam jednak problem z diodami. Przy niedostatecznym świetle po prostu obraz się rozjaśnia i zciemnia. Rozumiem że coś się dostaraja, ale tak jest cały czas. Rozjaśnia na stałe dopiero kiedy podjadę np pod latarnię albo poświecę latarką w obiektyw. Próbowałem dobierać ekspozycję i wyłączałem WDR, ale to nie pomaga.
  Inną rzeczą jest czujnik ruchu. Włączony w czase jazdy nie może być, uniemożliwia ciągłe nagrywanie. Wynika z tego, że należy włączyć czujnik na postoju i nagrywa on na baterii. Szkoda tylko że to nazywa się tylko baterią 🙂 Dobrze, że mam w zapalniczce stałe zasilanie, więc zostaje tylko przełączanie w menu, ale to się trochę mija z celem.
  Poza tym kamerka naprawdę rewelacyjna jak za taką cenę (około 225 złotych).
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz
  • vadim

   Dzień Dobry

   Niestety diody we wszystkich tego typu kamerach s chyba tylko dlatego że Chińczycy je uwielbiają i ładują je gdzie tylko mogą. Proponuje wyłączyć to w diabły i nie zawracać sobie nimi głowy. Na pewno w niczym nie pomogą a mogą jedynie pogorszyć oświetlając przednią szybę i wszystkie zanieczyszczenia na niej , kamera będzie wtedy łapała ostrość właśnie tego co jest oświetlone.
   Co do czujnika ruchu – to tak jak Pan napisał – używa się tego na postoju. Podczas jazdy dla kamery rusza się wszystko – krajobraz się przemieszcza względem kamery więc ona cały czas próbuje się uruchamiać i zatrzymywać – to tak działą w każdej kamerze.
   Pozdrawiam

   Vadim

   Odpowiedz
   • Piotr

    Aha, nie wiem w takim razie czy to wina diod. Myślałem że ich doświetlanie jest niewidoczne, tzn nie świecą jak normalne żarówki, bo wtedy oświetlałyby wnętrze samochodu i wiązałoby się to też z ewentualnym oślepianiem kierowców. Z czego może więc wynikać to rozjaśnianie i przyciemnianie obrazu?

   • Piotr

    Wydaje mi się że znalazłem przyczynę. Zmieniłem częstotliwość z 60 Hz na 50 Hz. Na razie testy wyglądaja dobrze 🙂 Niestety więcej nie zawsze znaczy lepiej 😀

   • vadim

    Przepraszam nie zdążyłem odpowiedzieć 🙂 a chciałem właśnie zasugerować sprawdzenie częstotliwości odświeżania, powinno być właśnie 50 Hz
    Pozdrawiam

    Vadim

 8. Staszek

  Witam, jestem po pierwszym testowaniu i o ile, użytkowanie wydaje się intuicyjne i bezproblemowe, o tyle ździwiło mnie, iż wszystkie filmy po zgraniu na komputer okazały się całkiem nieostre. Czy to trzeba jakoś wyregulować/ustawić, czy to jakaś wada fabryczna. To mój pierwszy wideorejestrator, wiec nie mam porównania, jak to powinno działać. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • vadim

   Nieostrosć moze być spowodowana brudną szybą. Kamera ostrzy na to co ma najbliżej, jeśli na szybie jest jakiś brud, paproch, błoto, itp to na tym kamera wyostrzy. jeśli jednak szyba jest czysta to nie pozostanie chyba nic innego jak reklamacja .

   Pozdrawiam

   Vadim

   Odpowiedz

Komentarze