S0430077_result

W ramach zawieruchy w Ukrainie, po anschlussie Krymu Unia Europejska zagroziła zaostrzeniami wizowymi dla obywateli Federacji Rosyjskiej .

Rosjanie licząc zapewne na działanie na zasadzie wzajemności , postanowili ze swojej strony złagodzić wymagania wizowe dla Europejczyków.

I tak wprowadzono pod obrady Dumy projekt rządowej ustawy (czyli Putin powiedział jak ma być , a Duma musi zadbać o propagandową otoczkę, żeby było że sami uchwalili…) przewidujący uproszczenie procedury wydawania rosyjskich wiz dla obcokrajowców.

Jeśli ustawa zostanie zaakceptowana, to zmniejszy się wymagana liczba dokumentów niezbędnych dla wydania wizy.

Obcokrajowiec, który zgłosi się po wizę turystyczną, nie będzie musiał przedstawiać tak jak dotychczas umowy na świadczenie usług turystycznych.

W samej wizie projekt ustawy przewiduje wprowadzenie obowiązkowego zdjęcia jej posiadacza. Ma to być dodatkowe zabezpieczenie przed ewentualnym fałszowaniem, a będzie pewnie budowaniem bazy danych wjeżdżających do FR wraz z ich wizerunkami. (Zdjęcia i teraz są obowiązkowe , ale nie są wklejane do wizy tylko przechowywane w przepastnych archiwach FSB ).

Zwiększa się też maksymalny termin obowiązywania wiz turystycznych – z obecnych 30 dni do 6 miesięcy.

Zwykła wiza prywatna wydawana będzie na okres do trzech miesięcy, jednak jeśli z jakimś państwem są zawarte odpowiednie porozumienia, to ten termin może być wydłużony do roku.

Najciekawszym fragmentem jest to co podaje Radio Głos Rosji :

„W projekcie ustawy podkreślono, że ulgi muszą mieć charakter wzajemny.

Zdaniem ekspertów, takie posunięcie umożliwi stosowanie zróżnicowanych podejść w dziedzinie polityki migracyjnej i osiągnięcie nowego poziomu współpracy z krajami, mającymi znaczenie kluczowe. 

W sumie oczekuje się, że przyszła ustawa ułatwi wjazd do Rosji dla obywateli państw obcych, udających się do naszego kraju z sprawach służbowych bądź biznesowych, a także w celu rozwoju i utrzymywania kontaktów kulturalnych, naukowo-technicznych, społeczno-politycznych, sportowych i młodzieżowych.”

Działania te mają więc wymusić adekwatne złagodzenie wymagań co do wiz Shengen dla Rosjan.

Ja w każdym razie póki co korzystam z Małego Ruchu Granicznego z Obwodem Kaliningradzkim, wizę mam ważną jeszcze rok. Co będzie za rok – nie wiadomo. Jeśli prościej będzie można zdobyć wizę turystyczną (i będzie ona tańsza), chętnie skorzystam, gdyż umożliwi mi to tranzyt przez Obwód do Litwy i dalej na północ , co przy wizie MRG jest niemożliwe.

 

 

Komentarze