W krajach poza Unią Europejską używam zazwyczaj internetu przez globalną sieć MTX Connect. Pisałem o tej karcie więcej tutaj: Sposób na tani internet poza EU – globalna karta MTX Connect

Rozwiązanie to wielokrotnie sprawdziłem, spisuje się znakomicie. Ma jeden minus – cenę. Pakiet 2GB na 7 dni kosztuje ok 18 Euro brutto. Pracując na komputerze podczas wyjazdu potrzeba mi sporego pakietu i jeśli tylko jest możliwość, szukam tańszej, lokalnej alternatywy.

Poszukałem też i takiej w Białorusi.

W Grodnie udałem się do punku sprzedaży sieci Life:) (ten emotikon jest w nazwie) . Sieć ta oferuje pakiet 9GB, w technologii LTE, ważny przez 30 dni w cenie 7,90 BYN. Tanio!

Do zakupu potrzebny jest paszport, karta musi zostać zarejestrowana. Adres lokalny jest zbędny, nawet nie pytają.

Ciekawie jednak robi się później. Paszport to nie wszystko.

Podczas wypełniania wniosku , sprzedawca każe Wam usiąść na przeciwko siebie i… zrobi wam zdjęcie. Tak, do tego aby korzystać w Białorusi z internetu mobilnego, muszą mieć fotę Waszej facjaty…

Tym sposobem inwigilacja staje się permanentna i jasne staje się, dlaczego adres jest im zbędny. Wiedzą kto, wiedzą co, wiedzą gdzie i jeszcze mają, jak na dłoni, nawet jego twarz.

Wyobrażam sobie, że jest tam gdzieś w czeluściach ichniego MSW, jest taka wielka, elektroniczna mapa, na której przemieszczają się główki sfotografowanych obcokrajowców 🙂

Tak więc kupując kartę SIM, każdy nasz krok mają jak na dłoni, tak samo jak każdą przesłaną przez internet treść… Pamiętajmy o tym!

Niemniej, internet jest tani, działa w samym Grodnie, a także na przejściu w Bruzgach doskonale. W okolicznych wioskach już troszkę słabiej, a czasem zanika w ogóle.

Informacje praktyczne:

Adres punktu sprzedaży sieci life:) w którym kupowałem kartę: Soviet street 25, Hrodna 230023, Belarus

Jeśli nie znasz rosyjskiego, powiedz sprzedawcy (piszę fonetycznie): simku do interneta dla inostrancew pażałsta

Czuwaj!


Jedna odpowiedź

Komentarze