S0720122_result

Kolejny test kamery samochodowej / rejestratora jazdy firmy Media-Tech. Dzisiaj na tapetę idzie model : Drive-Eye GPS MT4043.

Kamera ta jest wyposażona w moduł GPS . Producent na swojej stronie internetowej podaje :

DRIVE EYE GPS MT4043 to rejestrator samochodowy z funkcją zapisu danych GPS. Za pomocą dołączonego oprogramowania można obejrzeć zgromadzony materiał z obserwacją położenia na mapie.

S0730123_result

Tyle teorii a teraz praktyka, czyli test drogowy tego urządzenia:

1. Dane Techniczne

 • Nagrywanie obrazu Full HD i wysokiej jakości dźwięku
 • Funkcja rejestracji trasy GPS
 • Dowód w razie zdarzenia
 • Stabilny montaż
 • Tryb 1080p umożliwia odczyt najdrobniejszych szczegółów
 • Podłączenie do telewizora przez port HDMI
 • Kolorowy wyświetlacz LCD: 1,5″
 • Menu: wielojęzykowe
 • Wideo: 1080p Full HD
 • Rozdzielczość obrazu nieruchomego: 12Mpix
 • kąt widzenia: 120 stopni
 • Format wideo: AVI (H.264 video codec)
 • Zapis danych na karcie microSD* o pojemności do 32GB
 • Nagrywanie cykliczne (nadpisywanie w przypadku braku miejsca na karcie)
 • Wbudowany mikrofon i głośnik
 • Wyjście HDMI
 • Wbudowana bateria
 • Zasilanie z gniazda zapalniczki samochodowej 12/24V
 • Rozpoczęcie nagrywania w momencie uruchomienia silnika
 • Zakończenie nagrywania w momencie zgaszenia silnika

2. Zawartość pudełka, wygląd zewnętrzny:

S0280039_result

W pudełku oprócz samej kamery znajdziemy – uchwyt montażowy, zasilacz samochodowy , kabel USB, kabel HDMI, płytę z oprogramowaniem, instrukcję obsługi i kartę gwarancyjną

S0300043_result

Sama kamera wykonana jest solidnie , z dobrej jakości materiałów. Obiektyw sprawia wrażenie jakby można było regulować jego położenie, ale niestety jest zamontowany na stałe. Charakterystyczny jest wystający moduł GPS w którym zamontowano także otwór do uchwytu montażowego kamery do szyby.

Dosatępne gniazda to gniazdo zasilania, gniazdo HDMI, gniazdo karty pamięci

S0320047_result S0360055_result

3. Montaż w samochodzie

S0440071_result

Montaż w aucie skomplikowany nie jest, niestety demontaż już tak. Aby zdjąć kamerę z szyby najłatwiej zrobimy to odklejając cały uchwyt , ponieważ sposób mocowania uchwytu do kamery jest dosyć skomplikowany. Polega on na przetknięciu przez moduł GPS długiej śruby i wepchnięciu trochę na siłę kamery do uchwytu.

S0470076_result

Drugim mankamentem jest zastosowane gniazdo zasilania – w większości dostępnych na rynku kamer jest to złącze miniUSB, co ułatwia stosowanie innych ładowarek (czy to uniwersalnych czy po prostu zamienników) , natomiast tutaj zastosowano gniazdo okrągłe do którego pasuje tylko oryginalna ładowarka.

4. Obsługa menu

S0660110_result

Obsługa menu i poruszanie się po nim nie należy do najłatwiejszych. Nie dość że przyciski są malutkie i trudno dostępne, to jeszcze, aby przejść np w lewo trzeba nacisnąć strzałkę w dół – logiczne prawda… Dodatkowym utrudnieniem jest nagromadzenie pozycji menu na malutkim wyświetlaczu – jest ich sporo a co za tym idzie są one bardzo małe, dostrzeżenie co jest napisane graniczy z cudem, zwłaszcza podczas jazdy lub nawet postoju gdy kamera zamontowana jest na szybie w odległości ok 1 metra.

Sam wyświetlacz także jest bardzo słabo czytelny, zwłaszcza w słońcu. testowana przeze mnie niedawno kamera MT4048 jest pod tym względem dużo lepsza.

5.  Jakość nagrania

I tu kolejny problem jaki się pojawił – nagranego filmu nie mogłem za cholerę odtworzyć ani na moim mac-u ani nawet na komputerze z windowsem (pomijam fakt że musiałem się trochę nachodzić żeby takowy znaleźć bo nikt ze znajomych nie używa windowsa) .

Nie udało mi się to pomimo ściągania i instalowania przeróżnych kodeków i innych dodatków (robiłem to pierwszy raz od jakichś 2 lat !) nie udało mi się uruchomić podglądu nagranego filmu.

Dopiero wysłanie filmu do Youtube pozwoliło mi go obejrzeć:

Poprawka – Udało mi się to w końcu na komputerze z Windowsem 7 i wieloma doinstalowanymi pakietami kodeków.

Jak widać jakość jest w miarę dobra, tablice rejestracyjne poprzedzających nas samochodów widoczne są z odległości ok 10 – 15 metrów. Zauważyłem jednak ,że w ostrym słońcu jakość diametralnie się pogarsza, pomimo nagrania w HD, to ilość zarejestrowanych szczegółów jest niewielka, problem jest nie tylko z odczytaniem tablic rejestracyjnych ale także i nazw miejscowości na drogowskazach.

Porównując to z kamerą MT4048 którą testowałem niedawno jakość nagrania jest słabsza i patrząc na ten parametr zdecydowanie wybrał bym właśnie MT 4048.

5. Dołączone oprogramowanie

I znowu problem – oprogramowanie nie działa na mac-u, znowu więc poszukiwanie komputera z systeme windows i w dodatku z czytnikiem płyt CD… (jak się domyślacie łatwo nie było 😉 ) .

Schowek-21 Schowek-12 Schowek-1

Oprogramowanie miało pokazywać położenie trasy na mapie – niestety funkcjonalność ta nie działa – dlaczego – nie wiem ? ale na mapie obok okienka podglądu widzimy tylko czerwony punkt, pokazuje natomiast prędkość z jaką porusza się pojazd.

Aktualizacja : Z informacji jakie uzyskałem od przedstawiciela firmy Media-Tech aby pokzała się pozycja na mapie należy wybrać w ustawieniach programu Googe Maps.

Uważam , że to oprogramowanie jest totalnie zbędne i bezużyteczne, zamiast tego wystarczyło by dodać funkcjonalność zapisywania aktualnej prędkości na filmie i darować sobie te oprogramowanie.

6. Podsumowanie

S0590097_result

Będzie dosyć krótkie – spodziewałem się naprawdę dużo więcej po tej kamerze, przede wszystkim po jakości nagrywania i funkcjonalnościach związanych z GPS-em.

Główne wady:

– słaba jakość nagrania

– problemy z odtwarzaniem filmów w komputerze szczególnie w mac-u

– skomplikowany demontaż

– nie działające pod mac-iem oprogramowanie

Zalety:

– ładny design

– dobra jakość wykonania

Sprzęt do testów udostępniła firma Media-Tech

S0350053_result

2 komentarze

 1. Grzegorz

  Mam tą kamerę, to żadna nowość kupiłem z pół roku temu. Jkaosć obrazu nie jest najlepsza ale dla mnie wystrczy, to co ma się nagrac to się nagrywa

  Odpowiedz
 2. DealerAuto.pl

  No i właśnie takiego testu szukałem. Dzięki wielkie, widać duży profesjonalizm w tym co robisz, utwierdziłeś mnie w przekonaniu że to kamerka w sam raz na moje wymagania, lecę do sklepu 😀

  Odpowiedz

Komentarze