zukowo

Będąc w Żukowie przejeżdżałem obok kompleksu kilku starych budynków z czerwonej cegły, położonych po dwóch stronach ulicy 3 maja nad rzeką Strzelenką.

zukowo_04

Okazuje się że oprócz kilku firm należących do „GS” z Żukowa (masarnia , piekarnia itd.) mieści się tam mała elektrownia wodna.

zukowo_12

Historia elektrowni jest bardzo ciekawa.

Właścicielem i budowniczym tej elektrowni jest p.Ryszard Pastuszak rolnik z Żukowa.

zukowo_06

Rolnik odziedziczył po rodzicach zbudowany przed II Wojną Światową stary, nieużywany młyn wodny na rzece Strzelenka w Żukowiee. W tym młynie, w 1983 roku uruchomił elektrownię wodną.

zukowo_03

W chwili obecnej posiada dwie elektrownie, druga jest położona jest za Żukowem w Lniskach na rzecze Raduni gdzie rolnik w 1987 roku zakupił, leżącą nad rzeką działkę o powierzchni 0,44 ara i, jako pierwszy w kraju, wybudował od podstaw elektrownię wodną wykorzystując istniejący tam jaz wodny.

zukowo_08

Uruchomił ją w 1989 roku. Była to pierwsza zbudowana od podstaw elektrownia wodna w Polsce po II Wojnie Światowej.

Tak o to rolnik został producentem ekologicznie czystej energii pochodzącej z tzw „Małych Elektrowni Wodnych – MEW. Inwestycja jest podobno całkiem opłacalna i przynosi zyski na poziomie ok 10 %.

zukowo_11

Szkoda , że w naszym kraju jest tak niewiele tego typu elektrowni (wg oficjalnych danych ok 300). No, ale u nas protestuje się nawet przeciwko elektrowniom wiatrowym…

zukowo_07

Komentarze