Podczas wycieczki rowerowej , w podróży na kilka samochodów, na nartach, na wycieczce pieszej, na grzybach w lesie czy przebywając gdziekolwiek indziej w kilka osób warto mieć ze sobą jakąś łączność. Obecnie rolę tą najczęściej spełniają telefony komórkowe. Trudno znaleźć dla nich alternatywę z uwagi na duży zasięg i niezawodność tego typu sposobu komunikacji. Telefony jednak mają też wady. Przede wszystkim za połączenia kosztują,  po drugie jest to z zasady komunikacja tylko i wyłącznie pomiędzy dwoma osobami. Połączenie jednocześnie z większą liczbą osób i przekazać krótką informację typu „na skrzyżowaniu skręcamy w prawo” czy na „rozwidleniu idziemy zielonym szlakiem” trzeba organizować połączenia grupowe,telekonferencje co ani efektywne ani wygodne nie jest.

Rozwiązaniem jest zastosowanie łączności radiowej.

W Polsce jak i UE można bez żadnych zezwoleń ,licencji i opłat korzystać z dwóch zakresów częstotliwości.

42multi

fot. Midland

Pierwszym jest pasmo 27 Mhz (11 metrów) w zakresie częstotliwości 26,960 – 27,410 MHz w 40 maksymalnie 40 kanałach z mocą nadawania max 4W w modulacji AM i FM oraz 12 W w SSB. Pasmo to popularnie nazywane jest CB – od angielskiego Citizen Band (pasmo obywatelskie).

Zaletą CB jest bardzo duża liczba użytkowników, głownie kierowców samochodów pracujących na radiotelefonach przewoźnych i stosunkowo duża liczna dostępnych kanałów (40) na których można się porozumiewać i stosunkowo duży zasięg.

Wady tego pasma to: – niewielka ilość dostępnych modeli radiotelefonów nasobnych , „ręcznych” których można używać na rowerze, idąc pieszo czy jadąc na nartach. Duża „prądożerność” takich urządzeń , spore rozmiary radiotelefonów nasobnych i dosyć długie anteny potrzebne do uzyskania skutecznej łączności.

midland

fot. Midland

Drugim rozwiązaniem jest pasmo 446 Mhz (70 cm) w zakresie częstotliwości od 446,00625 do 446,09375  Mhz podzielonym na osiem kanałów. Nadawanie w tym paśmie możliwe jest z maksymalną 0,5 Watt mocy

Aby legalnie nadawać w tym paśmie, radiotelefon nie może przekraczać właśnie tych 0,5 Watt mocy oraz posiadać zintegrowaną, zamontowaną na stałe, nierozłączną antenę.

WIKIWTW

fot. mat. prasowe

Wybór urządzeń nasobnych, przenośnych na to pasmo jest bardzo duży. Na naszym rynku dostępnych jest kilkadziesiąt modeli takich radiotelefonów w cenie od 100 zł za komplet 2 sztuk wraz z niezbędnymi akcesoriami. Radiotelefony PMR446 zużywają dużo mniej prądu z uwagi na niewielką moc nadawania, ich rozmiary są niewielkie (są nawet takie mieszczące się w zegarku).

Dostępnych jest także całe multum akcesoriów, od pokrowców, uchwytów, po zestawy HF, zestawy do kasków motocyklowych pełniące funkcję interkomu, różnego rodzaju ładowarki zapasowe akumulatory itp.

Radia takie można łatwo i wygodnie używać poruszając się rowerem, pieszo, na nartach , rolkach itp. Większość zasilana jest akumulatorkami typu AA lub AAA (popularne paluszki) tak więc łatwo jest o alternatywne źródło zasilania w przypadku wyczerpania akumulatora gdyż można zastosować w nich nawet zwykłe baterie. Skuteczny zasięg w terenie mocno zabudowanym to ok 1 KM. w terenie otwartym na najtańszych urządzeniach uzyskamy ok 3 KM , na dobry firmowych radiotelefonach takich jak Motorola, Intek czy Midland  można osiągnąć łączności rzędu  5-8 KM.

Wady to stosunkowo mały zasięg w porównaniu z CB-radio i tylko 8 kanałów, co powoduje czasami w terenach mocno zurbanizowanych duży tłok i trudność znalezienia wolnego kanału do swobodnej komunikacji pomiędzy użytkownikami.

Można temu zaradzić stosując kody CTCSS. Większość radiotelefonów PMR446 posiada 38 dostępnych kodów. Przy ustawieniu kanału i wybraniu odpowiedniego kodu na wszystkich krótkofalówkach pracujących w danej grupie urządzeń , będą one reagowały tylko na sygnały nadawane z tym wybranym tonem CTCSS.Taki manewr umożliwia  pracę nawet kilkunastu urządzeń na jednej częstotliwości bez wzajemnego zakłócania się.

078

fot. Wikipedia

Radia PMR to prosta, darmowa i skuteczna łączność w grupie osób w rozległym terenie. Dobre radiotelefony  PMR446 kupimy już za ok 200 za komplet 2 sztuk z akcesoriami. Rowery, narty, wędrówki piesze, paintball, ASG czy inne „gry i zabawy zespołowe” 😉 to idealne zastosowanie dla tego typu łączności.

W łączności pomiędzy samochodami na niewielkie odległości także z powodzeniem można stosować radia PMR446. Przy łączności na większe odległości lepszą opcją są radia na pasmo 27 Mhz (CB Radio).

Jeśli temat okaże się dla kogoś interesujący postaram się go pociągnąć dalej , opisać różne radiotelefony, ich funkcje, wady i zalety. Czekam na komentarze 😉

73!

8 komentarzy

 1. Krystian

  Fajny temat , od dłuższego czasu chce kupić jakieś łoki toki, głównie do łażenia po górach. Jestem w tym kompletnie zielony szczypiorek. NA allegro widziałem takie radia za ok 200 zł bofeng czy jakoś tak z klawiaturą „dualbander”. Czy na nie są potrzebne jakieś licencje zezwolenia itp? Czytałem że są tanie i dobre i mają większy zasięg niż te wszystkie PMR-y? Wiesz coś na ich temat?

  Odpowiedz
  • vadim

   Dziekuje 🙂 co do radia Boafeng i pochodnych są to tzw duobandery. Radiotelefony pracujące jednocześnie w paśmie 2 m i 70 cm. Mogą pracować zarówno na częstotliwościach amatorskich jak i profesjonalnych. Na nadawanie nimi (ale nie na posiadanie i nasłuch ) potrzebna jest licencja i można pracować tylko na częstotliwościach przeznaczonych dla krótkofalarzy (tzw HAM radio). Radiotelefony te można bardzo łatwo programować , także na częstotliwości PMR, jednak nadal używanie ich będzie nielegalne z uwagi na odłączoną antenę oraz moc nadawczą (5W). Jest sposób aby to wszystko obejść i używać ich w pełni legalnie – są firmy które udostępniają własną sieć radiową – z reguły 2 częstotliwości jedna w ok 448 Mhz oraz 157 Mhz. Firmy te sprzedają radiotelefony razem z pozwoleniem radiowym na pracę na konkretnych częstotliwościach na konkretnych urządzeniach. Rozwiązuje to problem tłoku na częstotliwości (używa tych częstotliwości niewiele osób) oraz pozwala uzyskiwać dużo lepsze zasięgi z uwagi na lepszy sprzęt o stosunkowo dużej mocy. Same radia są na prawdę rewelacyjne, Chińczycy robią świetny i tani sprzęt radiowy.

   Odpowiedz
   • Krystian

    Czyli jednak najlepiej zwykłą pmrke tak ? wtedy jest całkowicie legalnie i nikt się nie będzie mnie czepiał i nie potrzebuję dodatkowych zezwoleń i ustawiania , porgramowania ? to dla mnie wiedza tajemna, chcę kupić coś co włącze i od razu działa. jaki sprzęt najlepiej wybrać ? jakiej firmy ? które mają najlepszy zasięg?

   • vadim

    Ja zdecydowanie polecam radiotelefony PMR446, wydaje mi się to optymalne rozwiązanie przy znikomych kosztach zakupu i eksploatacji.
    Licencji ani żadnych pozwoleń nie potrzeba, nie potrzeba nawet żadnej homologacji na sprzęt. Pasmo to jest także niemonitorowane więc można (choć to już nielegalne) kupić coś o odrobinę większej mocy np 2 W i znacznie poprawimy zasięg i osiągi radia. Co kupić ? zależy to od tego co chcesz z tym robić. Najtańsze modele jak pisałem kosztują ok 100 zł za komplet 2 sztuk. Trochę lepsze firmowe typu Intek, Motorola czy Midland to koszt ok 200 – 300 zł za komplet.
    Ja zwróciłbym przede wszystkim uwagę na to aby antena była jak najdłuższa (znacznie poprawi to zasięg), jeśli chcesz używać w środowisku gdzie może być wilgoć dobrze rozejrzeć się za modelem bryzgoszczelnym (Motorola, Midland robią takie) oraz zwróciłbym uwagę na zasilanie – dobrze jeśli nie będzie to akumulator dedykowany a zwykłe akumulatorki typu AA lub AAA – da to możliwość używania zwykłych baterii w razie wyczerpania się akumulatora.
    Ja posiadam stare radyjko Intek MT-4040, oraz jakiś wynalazek firmy Topcom. Intek jest moim zdaniem jednym z najlepszych radiotelefonów na to pasmo. Ma długą antenę, oraz przy malutkiej ingerencji można łatwo podnieść moc do 2 Wattów. jego następcą jest model Intek MT-5050. Ma krótszą antenę ale za to można go w dziecinny sposób przerobić na 4W a to ju jest duuuża moc (oczywiście w Polsce zabroniona).

    Opisze kiedyś to moje radyjko w osobnym poscie. MT-4040 przy odrobinie poszukiwać można kupić na pomarańczowym portalu poniżej 100 złotych polskich

 2. Jan

  A ja zachęcam do skorzystania z możliwości jakie daje sieć FRN w połączeniu z radiem np PMR daje możliwości nieograniczone .Więcej znajdziecie na […]

  Odpowiedz
 3. Alex

  Świetne jest takie bezprzewodowe CB radio! Sklep, w którym kupowałem miał bardzo szeroki asortyment i mogłem przebierać w różnych odbiornikach. Cisze się, że mimo wszystko przed wyprawą w góry zaopatrzyliśmy się w coś takiego. Pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz

Komentarze