miskolc-2014-DSCF4161

Barlangfürdő

Tak jak pisałem długi listopadowy weekend spędziłem w Miszkolcu, w kąpielisku termalnym Barlangfürdő.

Opis tego miejsca zamieściłem w ubiegłym roku – tutaj.

Dzisiaj mała aktualizacja dotycząca kilku kwestii m.in. dojazdu i cen w 2014 roku.

Zawsze aktualne informacje na temat kąpieliska termalnego w Miszkolcu znajdziesz tutaj – KLIK

1. Dojazd.

miskolc-2014-blo 1

Granica ze Słowacją w Muszynce

Tym razem pojechałem inaczej niż zwykle, chciałem ominąć wiecznie zakorkowaną „zakopiankę” (nie wiem co ludzie widzą w tym festyniarskim Zakopanem , nigdy tego nie pojmę…). Pojechałem zatem autostradą A4 dalej, aż do zjazdu na Brzesko, tam na Nowy Sącz i dalej drogą nr 75 aż do Muszynki, w Muszynce wjazd na Słowację, dalej na Bardejov , Bardejova do Presova i dalej już bez zmian – Koszyce i Miszkolc. Droga jest dobra, choć miejscami po naszej i Słowackiej stronie jest trochę wąsko, ale jedzie się dobrze i co ważne bez korków. Gdyby nie dwa zaj… korki na A4 (wypadek i roboty drogowe) nie stał bym nigdzie. Droga jest zdecydowanie lepsza niż Zakopianka – Łysa Polana – Poprad – Presov i będę już raczej jeździł tylko tamtędy.

2. Ceny

miskolc-2014-DSCF4197

Klucze do szafek oraz „zegarki” pozwalające na wejście i wyjście z kompleksu

Kąpielisko czynne jest poza seznem codziennie w godzinach 9.00 – 18.00 .

Koszt biletów: całodzienny, dla 1 osoby – 1950 HUF (ok. 6,40 EURo)

                               last minute (od 15.00)     – 1500 HUF (ok 4,90 EURo)

miskolc-2014-DSCF4180

W cenie biletu jest korzystanie z całego obiektu oprócz kompleksu SPA i sauny. Bilet całodzienny ważny jest od 9.00 do 18.00 ale nie można w tym czasie opuścić terenu kąpieliska (wyjść poza bramę). Bilet last minute ważny jest od 15.00 do 18.00.

Za bilety można płacić kartą (Visa,Maestro,Mastercard)

3. Jedzenie

Zepsuło się. Jest fatalne, odgrzewane w mikrofalówce, niedoprawione i wątpliwej świeżości, a do tego wszystkiego potwornie drogie. NIE POLECAM restauracji w kompleksie basenowym, lepiej zjeść na mieście.

miskolc-2014-DSCF4223_DxO

Do domu warto za to przywieźć słynne węgierskie Tokaje. Rodzajów są dziesiątki – białe, czerwone, różowe i musujące. Ceny są śmieszne – od ok czterech do ośmiu , dziewięciu złotych za butelkę.

miskolc-2014-DSCF4235_DxO

UNICUM firmy ZWACK

Do tego koniecznie legendarny likier UNICUM firmy ZWACK którego recepturę opracował pod koniec XVIII w. Joseph Zwack, nadworny medyk cesarza Józefa II.  Receptura Unicum jest zastrzeżona, wiadomo jedynie, że produkowany jest z około 40 różnych roślin rosnących na Nizinie Panońskiej. Koszt ok 18 zł za buteleczkę 0,2 i ok 45 zł za pół litrową.

4. Autostrady

Opłata za przejazd słowackimi autostradami i drogami ekspresowymi to koszt 10 Euro za 10 dniową winietę.  Gdzie kupić winietę i gdzie ją nakleić pisałem tutaj. Jadąc trasą opisaną powyżej dwa razy jedziemy płatnymi drogami – pierwszy raz autostradą pomiędzy Presovem i Koszycami, oraz R4 za Koszycami do granicy z Węgrami.

Na Węgrzech jak na razie winieta nie jest potrzebna aby dojechać do Miskolca. Piszę jak na razie, ponieważ przed samym Miskolcem trwają obecnie ostre prace budowlane jakiejś nowej drogi, wielkiego wiaduktu autostradowego i nie wiem czy nie powstanie przedłużenie autostrady M3 która jest już płatna . Czas pokaże, w każdym razie na chwilę obecną jedziemy bez opłat.

5. Polacy…

miskolc-2014-DSCF4172

Poniedziałkowy poranek

Pisałem już o wspaniałych zachowaniach naszego narodu we wpisie dotyczącym Bornholmu.

Tu jest ich coraz więcej i są coraz głośniejsi… Kiedy przyjeżdża autobus z naszymi rodakami od progu słychać jak tu „kurwa zajebiście”, a woda ciepła jak „kurwa zupa ja pierdole”… No i oczywiście tak się wymoczą że „tera to się przez tydzień nie trza myć”.

Do tego drące mordy dzieciaki , które koniecznie muszą „skoczyć na bombe” 10 centymetrów od ciebie.

miskolc-2014-DSCF4131

Wycieczka z Polski z przewodnikiem

Na szczęście te najazdy trwają średnio 1,5 – 2 godziny, bo wycieczka czekać nie będzie i trzeba jechać dalej z wąsatym przewodnikiem w skórzanej kamizeli zwiedzać. Po tym nastaje chwila spokoju, aż do następnego autobusu z PL-ką na tablicy rejestracyjnej.

Najazdy rodaków są głównie w soboty i niedziele, w poniedziałek była już cisza i spokój.

I tak o to wygląda krótka aktualizacja dotycząca Miskolca. Kolejna już za rok 🙂

Przeczytaj także aktualne informacje o termach w Miszkolcu: 

Polecam też tani i rewelacyjny nocleg w Miszkolcu zaledwie 300 metrów od basenów termalnych : http://www.booking.com/hotel/hu/abiga-c-l-venda-c-gha-z.html?aid=388624


8 komentarzy

  • renia

   Witam,czy może ma Pan wiedze na temat zniżek dla niepełnosprawnych ? na stronce niby są ale czy dla polaków też?

   Odpowiedz
   • vadim

    Szczerze nie mam pojęcia na jakich zasadach sprzedawane są bilety dla osób niepełnosprawnych.
    Nie pomogę niestety.

    VAdim

 1. Lupter

  Wiem , że rodacy są czasami denerwujący.Ile znasz języków że twierdzisz ,że inne narody nie wypowiadają się w podobnym stylu? Np. Niemcy ,czy niezwykle zarozumiali i chamscy Anglicy.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • vadim

   Wie Pan nie chcę się licytować ale kilka znam, wspomniane wyżej raczej dobrze , kilka innych też nieźle. Po świecie także trochę się bujam tu i tam. I zdania nie zmieniam.
   Pozdrawiam!

   Vadim

   Odpowiedz

Komentarze