W moje ręce trafiła kolejna stacja ładowania/ bank energii / powerbox od firmy Allpowers. Stacja dotarła do mnie od producenta w zestawie ze składanym panelem słonecznym.

Stacja to Allpowers R600, a panel słoneczny to Allpowers Sp027.

Wymiary , waga:

  • waga: 5,8 kg
  • wymiary (dł. x szer. x gł.): 28,5 x 19,5 x 19 cm

Dane techniczne:

  • rodzaj baterii: LiFePo4 (żywotność 3500 cykli)
  • pojemność baterii: 299Wh ( 11.68Ah, 25.6V)
  • moc przetwornicy: 600W/1200W chwilowa, pełen sinus
  • wejście AC: 230V, 2A max 400W
  • wejście paneli solarnych: 12-60V, 300W max 12A
  • wyjście AC: 220-240V, 600W (1200 W mocy chwilowej)
  • wyjście USB: 2x 18W max (5V-3A, 9V-2A, 12V-1,5A)
  • wyjście USB-C: 2x100W max (5/9/12V – 3A, 20V – 5A)
  • ładowanie indukcyjne: 15W
  • dopuszczalna temperatura ładowania: od 0 do +40 stopni Celsjusza
  • dopuszczalna temperatura rozładowania: od -10 do +40 stopni Celsjusza
  • gwarancja: 5 lat

Gniazda wejścia/wyjścia:

Na przednim panelu urządzenia znajdziemy dwa gniazda 230V w standardzie Schuko, 2 gniazda DC 12V (DC5521), jedno gniazdo 12V typu zapalniczka samochodowa, 2 x USB-C oraz dwa złącza USB-A.

Na górze jest ładowarka indukcyjna do telefonów komórkowych.

Na jednym z boków, pod klapką znajduje się gniazdo ładowania z sieci 230V, w standardzie komputerowym, oraz złącze XT60 do ładowania z panelu solarnego, lub innego źródła prądu stałego.

Wbudowany akumulator:

W R600 wbudowano akumulator litowo fosforowo żelazowy (LiFePo4).  Pojemność pakietu to 11.68Ah przy 25.6V.

Żywotność tego akumulatora określona jest na 3500 cykli ładowania, co oznacza, że przy codziennym rozładowywaniu do 0% pojemności powinny wystarczyć na ok 10 lat.

Inwerter:

R600 wyposażono w przetwornicę prądu, generującą na wyjściu napięcie 230V 50 lub 60Hz (konfigurowalne w aplikacji). Maksymalna chwilowa moc inwertera to 1200W.  Przetwornica produkuje na wyjściu prąd zmienny o przebiegu tzw. czystej sinusoidy. Dzięki temu do urządzenia można podłączać każdy rodzaj odbiornika prądu zmiennego (oczywiście w maksymalnym zakresie mocy 600W). Urządzenie R600 posiada dwa gniazdka 230V w standardzie Schuko, do których można podłączać odbiorniki o zsumowanej mocy 600W.

Sposoby ładowania:

R600 może być ładowana na 3 sposoby. Za pomocą sieci 230V, prądem stałym (np. z gniazda zapalniczki) lub z paneli słonecznych.

Z sieci 230V maksymalna moc ładowania to aż 400W! co umożliwia naładowanie stacji od zera do pełnej w około jedną godzinę. Maksymalna moc paneli słonecznych to 300W, maksymalne ładowanie prądem stałym to 200W.

Ładowanie z sieci 230V konfigurowalne jest w aplikacji. Można wybrać 3 „prędkości” ładowania. Z mocą 200, 300 i 400W. Wg. instrukcji obsługi stacja domyślnie ustawiona jest na ładowanie z mocą 200W, natomiast mój egzemplarz ustawiony był na 300W.

Dodatkowe funkcjonalności:

R600 wyposażono w  moduł BT, a producent udostępnia dedykowaną aplikację do obsługi banku energii. Za pomocą aplikacji można podejrzeć parametry pracy, poziom naładowania baterii, włączyć i wyłączyć przetwornicę i gniazda DC oraz lampkę. W aplikacji ustawić także można szybkość ładowania wewnętrznej baterii LiFePo4.

Stację R600 wyposażono w funkcję UPS, która zapewnia bezpieczną pracę urządzeń podłączonych do stacji np. komputera, czy kotła c.o. Czas przełączenia stacji z zasilania z sieci na podtrzymanie akumulatorowe to 10 milisekund.

Stacja wzorem innych wyposażona jest także lampkę. Lampka jest niewielka, ale bardzo fajnie świeci i na pewno jest przydatna w awaryjnych sytuacjach.

Panel słoneczny Allpowers SP027:

Panel słoneczny, który otrzymałem od producenta wraz ze stacją ładowania ma moc 100W. Jest to dwusegmentowy, składany , przenośny panel typu walizkowego. Z panelu słonecznego wyprowadzone są dwa przewody z wtyczkami MC-4, bardzo sprytnie schowane w kieszeni naszytej na zewnątrz panelu. W kieszeni tej znaleźć też można dodatkowe przewody z końcówkami MC-4 do Andresson, oraz MC-4 do DC5525. Są też 3 przejściówki na inne typy złączy występujące w stacjach ładowania innych producentów.

Panel wyposażono także w dwie rozkładane podpórki, umożliwiające rozstawienie go w terenie bez konieczności poszukiwania podpory terenowej. Na górze i dole rozłożonego panelu są także uszka ze sznurka, umożliwiające jego powieszenie.

Panel wykonany jest bardzo solidnie, materiał użyty do obudowy wydaje się bardzo mocny i odporny na uszkodzenia. Panel może być krótkotrwale poddany działaniu wody (np. deszczu), natomiast producent nie zaleca dłuższej ekspozycji na złe warunki atmosferyczne.

Podczas testów największa moc oddawana przez panel jaką zaobserwowałem to ok 75W.

Możliwości stacji S300:

Pierwszy i najważniejszy test dla mnie to taki – czy stacja Allpowers R600 uruchomi moją podbaltową „domową” lodówkę, której używam w kamperze. Lodóka zasilana jest z prądu zmiennego 230V  i ma moc znamionową 58W. Odpowiedź brzmi – tak! Bez najmniejszego problemu kompresor startuje i lodówka działa, tak jak podłączona do sieci 230V. Czas pracy , gdyby lodówka działała bez wyłączania to 5 – 6 godzin. Jako że lodówka w warunkach letnich włącza się podczas normalnej pracy co dziesięć minut na 1,5 minuty (zaokrąglę do 2) czyli działa przez 12 minut w ciągu godziny, oznacza że powinna działać ok 20 godzin. REWELACJA !

Przetestowałem te obliczenia w naturze. Warunki wyjściowe: temperatura w kamperze 35 stopni Celsjusza i temperaturze wewnątrz lodówki 30 stopni Celsjusza. Zadana na termostacie lodówki wartość to „normal” co oznacza u mnie ok 5 stopni Celsjusza. Stacja podłączona do nieschłodzonej lodówki schładzała lodówkę przez ok godzinę. Następnie już schłodzoną lodówkę podtrzymywała przez kolejne 8 i pół godziny, aż pokazała 5% pozostałej energii w baterii.

Jak dla mnie świetny wynik. Gdyby schłodzić uprzednio lodówkę w inny sposób i dopiero podłączyć stację czas jej pracy powinien się znacząco wydłużyć.

Kolejny test jakiemu poddałem stację R600 to oczywiście ładowanie baterii mojego roweru elektrycznego oraz hulajnogi. Obie baterie mają 48V. Rowerowa ma 20Ah, hulajnogowa 18Ah pojemności. Stacja Allpowers R600 obie baterie ładowała bardzo podobny czas jak stacja S300 – ok 1 godz. 40 minut. Bateria roweru mojej żony, o napięciu 36V i pojemności 14Ah ładowana była przez prawie 2.5 godz. Wszystkie 3 baterie ładowałem ładowarką zasilaną prądem zmiennym 230V.

Lodówka 12V kompresorowa marki Vevor ustawiona na 3 stopnie Celsjusza działa ze stacją przez ponad 24 godziny bez doładowania z paneli słonecznych.  Stacja podłączona została po schłodzeniu lodówki do temperatury 3 stopni C. Lodówka wypełniona była w ok. połowie przez produkty żywnościowe.

Suszarka do włosów o mocy 200W będzie działała ok 1 godziny, na drugim biegu (400W) ok 30 minut.

Pełne naładowanie telefonu Huawei 20 pro zjadło 7% pojemności, telefonu Sony Xperia 10 IV ok 9%.

Tablet Lenovo od 0 do 100 % konsumuje ok 9% baterii.

Ostatni test , to podłączenie stacji Allpowers R600 do… klimatyzatora domowego. Tak podłączyłem R600 do domowej klimatyzacji w moim mieszkaniu. Posiadam klimatyzator marki Mitsubishi o mocy chłodzącej 3,5Kw.

Do testu podszedłem bez większej nadziei na powodzenie. Okazało się, że byłem w wielkim błędzie. Klimatyzator wystartował bez najmniejszego problemu. Maksymalny pobór prądu jaki pokazał się na stacji R600 to było nieco ponad 400W, po schłodzeniu i spowolnieniu sprężarki stała wartość poboru prądu to ok 220 – 230 W. Stacja pod takim obciążeniem pokazała, że może pracować przez ok 55 minut.

Moja opinia:

To jest już naprawdę konkretny sprzęt. Stacja pomimo stosunkowo niedużej pojemności jest w stanie zaspokoić potrzeby prądowe każdego kto aktywnie spędza czas podróżując i wypoczywając na łonie natury. R600 pozwoli na zasilenie lodówki, naładowanie telefonów, aparatów fotograficznych, nawigacji, drona i wielu innych urządzeń. Pozwoli podładować rower elektryczny i hulajnogę. Podróże to nie jedyne zastosowanie tej stacji. Z powodzeniem zasili piec centralnego ogrzewania na wypadek awarii, podobnie lodówkę, zarówno taką „domową” jak i mobilną. Jak pokazał test można tym nawet zasilić klimatyzator domowy!

Wbudowana funkcja UPS pozwoli na kontynuowanie pracy na komputerze . Jakość wykonania i intuicyjność obsługi jest wręcz wzorowa. Możliwość bardzo szybkiego ładowania stacji Allpowers dodaje mobilności i uniezależnia od źródeł prądu z gniazdka. Zastosowane ogniwa LiFePo4 dają gwarancję długiej, bezawaryjnej i w pełni bezpiecznej pracy tego urządzenia.

Szczerze jestem bardziej niż zachwycony tym jak to działa, jak wygląda i jak się tego używa.

Świetny sprzęt za umiarkowaną cenę.

Jakie widzę wady ?

W zasadzie jedną i znowu, tak jak w poprzednim testowanym modelu S300, jest to głośny wentylator. W R600 na szczęście nie pracuje on cały czas, a jedynie wtedy gdy inwerter potrzebuje się schłodzić, lub gdy stacja ładowana jest dużym prądem (np. z gniazdka sieciowego). Dźwięk tego wentylatorka jest uciążliwy i jest tu co poprawić w kolejnych wersjach tej stacji.

Gdzie kupić ?

Na stronie producenta: https://iallpowers.eu/products/allpowers-r600-portable-power-station-600w-299wh-with-lifep04-battery-1?variant=44784034513203

Dla moich czytelników producent przygotował kupon zniżkowy , obniżający końcową cenę aż o 20%. W koszyku należy wpisać kod kuponu: VadimOnTour20%

lub na Aliexpress: https://s.click.aliexpress.com/e/_DEHjFnx

Koszt Wh: 3 zł 56 gr

Czuwaj!

Jeśli znalazłeś artykuł ciekawym i / lub pomocnym nie pogniewam się jeśli postawisz mi filiżankę kawy: https://buycoffee.to/vadimontour lub http://www.ko-fi.com/vadimpacajev

Tekst powstał we współpracy z firmą Allpowers, która przekazała produkt do testów. Firma Allpowers nie miała wpływu na moją opinię i nie ingerowała w powstały artykuł. 



Komentarze