Jest takie dobrze znane wszystkim przysłowie – jak coś jest do wszystkiego, to…

W tym jednak przypadku zakończenie tego przysłowia będzie inne niż się spodziewaliście 🙂 W tym przypadku, zakończenie będzie takie – to warto to mieć!

Ale po kolei.

Przedstawiciel firmy Jamicon z Katowic, powiedział mi kilka tygodni temu, przy okazji testu bardzo udanej kamery Navroad myCam HD Quick GPS, że na koniec roku planują premierę prawdziwego „hiciora”. Co to miało by być, wtedy nie powiedział, ale okazało się, że warto było poczekać.

Kilkanaście dni temu, do biura przyjechał kurier z paczką od Navroad. W środku był sprzęt o nazwie – Navroad UNI. UNI, czyli Uniwersalny Asystent Kierowcy.

Co to takiego i dlaczego warto to mieć ? O tym jest ten tekst.

Trochę danych technicznych:

 • Procesor: 4-rdzeniowy MT 6580 / 1,3 GHz
 • Pamięć RAM: 1 GB DDR3
 • Pamięć Flash: 8 GB
 • Rozszerzenie pamięci: czytnik kart microSD/SDHC/SDXC do 64 GB
 • System operacyjny: ANDROID
 • Moduł GPS : 66-kanałowy (MSR2112)
 • Wbudowana bateria: Li-ION
 • Wyświetlacz: dotykowy, LCD, 5’’ w technologii IPS, podwyższona jasność, rozdzielczość 854 x 480 px
 • Kamera: NovaTek, Full HD 1080p
 • głośnik, mikrofon, złącze słuchawkowe 3,5 mm jack, miniUSB; USB-A (OTG); 2,5 mm video-in jack, microSD; microSIM
 • Wbudowany transmiter FM
 • Możliwość podłączenia kamery cofania
 • Bluetooth 4.0, dostęp do internetu (WiFi, 3G)
 • Inne: Zainstalowane aplikacje: Yanosik, prognoza pogody, Live Traffic, asystent kierowcy, NavRoad INFO, AutoMapa Europy na karcie microSD 16 GB (licencja na 365 dni)
 • Wymiary: 140,5x 82,7 x 16,3, waga 183 g
 • Uchwyt: aktywny, magnetyczny
 • Gwarancja 24 miesiące door-to-door

Zawartość opakowania:

W pudełku znajdziemy oprócz samego UNI także uchwyt samochodowy,ładowarkę samochodową, ładowarkę sieciową, instrukcję obsługi i kartę gwarancyjną.

Wygląd, jakość wykonania:

UNI, na pierwszy rzut oka, to typowa nawigacja samochodowa. Prostokątne płaskie pudełeczko z ekranem. Subtelnie zaokrąglone rogi, dwa przyciski głośności na jednej krawędzi, gniazdo słuchawkowe, mini USB, karty pamięci i karty SIM na drugiej. Od góry włącznik.

To co odróżnia UNI, od każdej innej nawigacji, to tylna część obudowy, gdyż umieszczono tam spory, ruchomy obiektyw wbudowanej kamery. W tylnej części obudowy znalazło się także miejsce dla głośniczków, czujnika światła, oraz aktywnego uchwytu magnetycznego.

Jakość wykonania jak zwykle stoi na wysokim poziomie. Użyte materiały są przyjemne w dotyku i dobrej jakości.

BTW: Gdy wziąłem urządzenie do ręki, pomyślałem, ze chyba już gdzieś już to widziałem… Przeszukałem zasoby swojego bloga i oświeciło mnie!

Zerknijcie tutaj:  NavRoad RECO 2 – nawigacja z rejestratorem trasy – test  . Jak widać, NavRoad już kiedyś miał w ofercie podobne urządzenie, z tym że oparte na Windows CE i mapach NavRoad Navigator.

Mocowanie w aucie:

UNI to kolejne w ofercie NavRoad urządzenie wyposażone w uchwyt magnetyczny. Po przytwierdzeniu uchwytu do szyby za pomocą tradycyjnej przyssawki, umieszczenie w nim nawigacji zajmuje dosłownie sekundę. Wystarczy przyłożyć nawigację a magnes sam umieści ją w odpowiednim miejscu.

Zasilanie jest na stałe podłączone do uchwytu i przekazywane za pośrednictwem styków w uchwycie. Nie ma plątaniny kabli, nie ma uciążliwego montażu i demontażu.

Wyświetlacz:

Ekran UNI to pierwsza liga. Wykonano go w technologii IPS, ma wbudowany czujnik światła automatycznie dobierający jasność do warunków oświetleniowych. Jest bardzo jasny, czytelny i wyraźny. Genialnie reaguje na dotyk. Miałem pewne obawy związane z faktem, że to „tylko” 5 cali, a informacji wyświetlanych jest sporo. W takim przypadku zawsze mam problem z precyzyjnym trafieniem w ikonki, czy z wprowadzaniem adresu. Tu nie ma z tym najmniejszego problemu. Dotyk działa bardzo precyzyjne.

Łączność:

Urządzenie wyposażono w modem 3G, umożliwiający połączenie się z internetem i korzystanie z wszelkich udogodnień zainstalowanego oprogramowania. W przypadku braku karty SIM jest także karta WiFi, tak więc z internetem można się łączyć również tą drogą, na przykład udostępniając internet z telefonu, czy samochodowego routera.

Dźwięk z urządzenia można transmitować do samochodowego zestawu audio za pomocą łącza bluetooth lub wbudowanego transmitera FM.

Na uwagę zasługuje szczególnie ta druga opcja, gdyż posiada funkcję Auto FM – w tym trybie do samochodowego radia transmitowane są jedynie komunikaty generowane przez nawigację, po ich zakończeniu radio wraca do normalnego odtwarzania, a nawigacja się wycisza.

Bardzo zaskoczyła mnie obecność transmitera FM, gdyż jak napisałem wyżej, w specyfikacji, UNI działa pod kontrolą systemu Android. Do tej pory, w takich urządzeniach transmitera próżno było szukać. Były transmitery i owszem, ale w urządzeniach z Windows CE. Jak widać, udało się pokonać jakieś ograniczenia techniczne.

Mapy:

Na pokładzie Navroad UNI zainstalowano fabrycznie aplikację AutoMapa w wersji Europa, wraz z systemem AM’Traffic.

Samego oprogramowania chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Dobre mapy, świetne pokrycie, a do tego przy aktywnym połączeniu z internetem na bieżąco aktualizowane dane o ruchu drogowym, potencjalnych zagrożeniach, wypadkach i zatorach.

Wszystkie te informacje brane są pod uwagę przy kalkulacji trasy. AutoMapa po aktywowaniu ważna jest przez 365 dni.

Dodatkowo jest także zainstalowany Yanosik.

Yanosik czyli legalny „antyradar”, bazujący na zgłoszeniach tysięcy użytkowników informujących o wszelkich kontrolach drogowych, wypadkach i utrudnieniach na trasie.

Yanosik to jednak nie tylko antyradar, ale także nawigacja samochodowa. Aplikacja ma wbudowaną świetną mapę pokrywającą obszar Polski, działającą w trybie on-line (potrzebny jest aktywny dostęp do internetu).

Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby zainstalować jakiekolwiek inne oprogramowanie nawigacyjne działające na Androidzie, zarówno komercyjne jak i bezpłatne.

Inne aplikacje:

Jak już wspominałem, UNI działa pod kontrolą systemu Android. Systemu nieco, a nawet całkiem mocno zmodyfikowanego przez programistów NavRoad’a.

Od typowego, „gołego” systemu, odróżnia go przede wszystkim autorski „launcher”, czyli nakładka pojawiająca się po uruchomieniu UNI.

Na ekranie głównym znajdziemy skróty do zainstalowanych aplikacji, oraz miejsce na własne. I tak mamy tu oczywiście skrót do omawianej już AutoMapy, ikonkę wideorejestratora, ikony zgłoszeniowe Yanosika, aktualne informacje pogodowe, pobierane on-line z internetu, ikonki informujące o stanie połączenia z internetem i satelitami systemu GPS.

Jest też skrót do bardzo przydatnego narzędzia – NavRoad Info. NavRoad info to swego rodzaju „niezbędnik kierowcy” – portal informacyjny z najnowszymi wiadomości, informacjami o ograniczeniach dla ciężarówek, informacje o przepisach i ograniczeniach drogowych kraju w jakim się aktualnie znajdujemy, taryfikator mandatów, listę znaków drogowych i inne informacje.

Portal jest cały czas rozwijany i będą się w nim sukcesywnie pojawiać kolejne ciekawe funkcjonalności.

Na urządzeniu UNI można zainstalować także inne, własne aplikacje. Niestety, nie jest dostępny sklep Google Play i instalacji trzeba dokonać poprzez menadżer plików.

Wideorejestartor

Wbudowana w UNI kamera nagrywa filmy w rozdzielczości Full HD 1080p z dźwiękiem. Obiektyw umieszczono po lewej stronie urządzenia, w jego dolnym rogu. Obiektyw jest ruchomy, dzięki czemu można optymalnie ustawić kamerę. Nagrywanie rozpoczyna się automatycznie po uruchomieniu urządzenia. O fakcie tym informuje migająca na czerwono ikonka kamery na ekranie głównym.

Podgląd tego co widzi i nagrywa kamera możliwy jest po wybraniu odpowiedniej aplikacji z menu. Jest tam też możliwość ustawienia parametrów nagrywania. Nagrania zapisywane są na karcie pamięci.

Przykładowy film nagrany kamerą w świetle dziennym :

i w nocy:

Jak widać zarówno w dzień jak i po zmroku kamera nagrywa bardzo przyzwoicie. Obraz jest odpowiednio naświetlony, kontrastowy i ostry.

Widoczność tablic rejestracyjnych zarówno w dzień i w nocy nie można niczego zarzucić. Te znajdujące się centralnie przed obiektywem, jak i po bokach kadru są doskonale czytelne.

Kilka przykładów:

Podsumowując:

Firma Jamicon, „pozbierała” najlepsze rzeczy z wszystkich swoich dotychczasowych urządzeń i spakowała je w jednej obudowie. Mamy tu dobry rejestrator jazdy, dobre mapy, magnetyczny uchwyt, świetnej jakości ekran, transmiter FM i modem 3G. Nazwa UNI rozwijana jako Uniwersalny Asystent Kierowcy jest w pełni uzasadniona. Urządzenie ma na pokładzie niemal wszystko co potrzebne, a możliwość instalacji dodatkowego oprogramowania pozwala dostosować je w pełni do potrzeb każdego kierowcy.

NavRoad UNI kosztuje obecnie ok 699 złotych polskich.

Chcesz kupić taniej ? – koniecznie sprawdź ceny w portalu ceneo.pl – KLIK

Sprzęt do testów udostępniła firma Jamicon importer marek NavRoad i Nexo.


16 komentarzy

 1. Seba

  Czy dobrze mi się wydaje, że w tym magnetycznym uchwycie jest wyjście AVIN, do którego można podpiąć kamerę cofania? 🙂

  Odpowiedz
  • vadim

   Tak, zapomniałem o tym napisać w artykule. Jest możliwość podłączenia kamery cofania do gniazda w uchwycie.

   Odpowiedz
   • darek

    Czy możliwe jest również nagrywanie z tylnej kamery?

 2. jasioo

  Jak zachowuje się kamera po wyłączeniu zasilania (to może być wyłączenie zapłonu, jak i wynik zderzenia), bo w RECO2 niestety jest z tym problem? Akumulator teoretycznie mógłby podtrzymać tworzenie zapisu jeszcze przez kilkadziesiąt sekund, ale w RECO tego nie robi, a co gorsza znika z niego zapis, który był tworzony do momentu zaniku zasilania, co według mnie jest największą wadą tego sprzętu.

  Odpowiedz
  • vadim

   Sprawdzę to, napiszę. Pamiętam że w momencie wyłaczenia zapłonu tudzież odłączenia ładowarki urządzenie informuje że za kilka sekund się wyłączy. Można przerwać autowyłaczenie i zatrzymać kamerę ręcznie – to na pewno, ale czy coś się dzieje niedobrego z nagraniem jeśli sama przerwie, szczerze nie wiem, nie zauważyłem żadnych braków w nagraniach, stąd nie przyszło mi do głowy tego sprawdzać.
   Nadrobię, napiszę 🙂

   Odpowiedz
   • Jasioo

    To jak się zachowuje rejestrator po wyłączeniu zasilania?

 3. Brunon

  Czy mi sie zdaje, czy na tych filmikach pomiar prędkosci jest skokowy i zupelnie nierealny?

  Odpowiedz
  • vadim

   Zdaję się Panu:)
   Pomiar jest jak najbardziej autentyczny, tyle ile jechałem tyle wyświetlało.
   Co do pomiaru „skokowego” – to nie bardzo rozumiem o co chodzi ? Prędkość mierzona przez GPS nigdy nie będzie pokazywana płynnie, nie będzie wzrastała kilometr po kilometrze , to fizycznie raczej nie jest możliwe, gdyż obliczana jest „w locie” na podstawie zmiany położenia odbiornika względem satelitów.
   Pomiar prędkości w UNI działa jak najbardziej prawidłowo.

   Odpowiedz
 4. primalbeast

  @Vadim, aż chciałoby się powiedzieć „Shut up and take my money”. Gdyby tylko rejestrator był tej samej jakości jak w Navroad My Cam 4k to brałbym w ciemno.

  Odpowiedz
  • vadim

   🙂 no tak dobrze to nie ma, ale jakości nagrywania niewiele można zarzucić.
   Jak na „zwykły” rejestrator samochodowy nagrywa toto bardzo przyzwoicie.

   Odpowiedz
 5. Bogdan

  Proszę o informacje jak zachowuje się NavRoad Uni po podłączeniu i aktywowaniu ( podaniu zasilania ) kamery cofania ? Czy automatycznie jest wyświetlany obraz z kamery cofania ?

  Odpowiedz
 6. Bartek

  Cześć, czy próbowałeś instalować na tym urządzeniu google maps lub inne aplikacje firm trzecich? jeśli tak to jak to zrobić? W Jamiconie nikt nie podnosi słuchawki.

  Poza tym świetna recenzja dzięki niej zakupiłem ten produkt
  Pozdrawiam
  Bartek

  Odpowiedz
  • vadim

   Dzień dobry

   Tak instalowałem na tym inne aplikacje, min do radia internetowego i inne mapy w tym google maps. Trzeba pobrać z internetu plik instalacyjny apk bo sklep google play nie działa. Nie ma z tym większego problemu.
   Jedyne co nie działa to wszytsko to co wymaga konta google, czyli np w google maps nie da sie zalogować i korzystać ze swoich punktów i tras zapamiętanych w aplikacji.

   Pozdrawiam

   vadim

   Odpowiedz
 7. Marek

  Dzień dobry. Przymierzam się do kupna tego urządzenia. Pytanie czy można podłączyć to do szyby bocznej? Mam takie w aucie przy słupku bocznym i pytanie czy wtedy obraz z wideorejestratora łapie wszystko przed maską i czy nie będzie za nisko?

  Odpowiedz
 8. Adam Cimosz

  Kupiłem to urządzenie i nie mogę uruchomić prognozy pogody na głównej stronie panelu ktoś coś podpowie

  Odpowiedz

Komentarze