Kilkanaście dni temu dotarła do mnie stacja zasilająca a w zasadzie bank energii Allpowers S2000. Bank ten ma  deklarowaną pojemność 1500Wh, zbudowany jest na ogniwach Li-on, oraz ma wbudowaną przetwornicę o mocy 2kW.

Dzisiaj przyszedł czas na krótki opis możliwości tego urządzenia, zachęcam także do zasubskrybowania mojego kanału na jutjubach, gdzie już niedługo ukaże się znacznie rozszerzona wersja tego testu w formacie obrazków ruchomych z dźwiękiem.

Wymiary, waga:

37,5 × 24,5 × 25,0 cm , 14,5 kg

Zawartość zestawu:

Wraz ze stacją S2000 kupujący otrzymuje sieciowy przewód zasilający, przewód do ładowania stacji z samochodowego gniazda zapalniczki zakończony wtykiem XT60, torebkę na przewody, pokrowiec na stację ładowania, oraz instrukcję obsługi z kartą gwarancyjną.

Dane techniczne:

  • Typ akumulatora: Litowo jonowy, 2500 cykli do pojemności 80%
  • Pojemność akumulatora:  1500 Wh, 405405 mAh
  • Falownik sinusoidalny o mocy 2000 W AC (chwilowa moc 4000 W)
  • ładowanie od 0 do 100% w 1,6 godziny (AC + panele słoneczne)
  • Panele słoneczne: max 500 W, 70V
  • kontroler paneli : MPPT

Gniazda wejścia/wyjścia:

  • 4 x złącze USB A: USB1/USB3:5V3.5A/9V2.5A/12V2A, USB2/USB4:5V3.5A/9V2.5A/12V2A, USB1+USB3/USB2+USB4:5V2.4A+5V2.4A
  • 2 x złącze USB C: 5V/9V/12V/15V/20V 5A PD 100W
  • 1 złącze 13V, 10A typu zaplaniczka samochodowa
  • 4 x gniazdo AC 230V, typu Schuko
  • 1 x wejście AC, typu komputerowego, 400W
  • 1 x wejście DC XT60

Wbudowany akumulator:

Na pokładzie S2000  jest akumulator litowo jonowy, o pojemności 1500Wh. Liczba cykli ładowania do 80% sprawności akumulatora została ustalona na 2500.

Inwerter:

W stację wbudowano przetwornicę na 230V o mocy aż 2000W, co więcej chwilowo można ją obciążyć aż do 4000W! Przetwornica generuje prąd o przebiegu tzw. czystej sinusoidy, czyli bezpieczny dla wszelki urządzeń typu silniki i kompresory.

Sposoby ładowania:

Bank energii S2000 można ładować za pomocą ładowarki sieciowej, która dostarcza do sprzętu energię z mocą 400W. Ponadto za pomocą ładowarki samochodowej, podłączanej do gniazda zapalniczki 12V, oraz paneli słonecznych. Panele słoneczne jakie można podpiąć do tej stacji mogą mieć maksymalną moc 500W, oraz napięcie od 18 do 70V. Stacja zasilająca może być oczywiście jednocześnie ładowana i rozładowywana.

Czasy ładowania :

  • ładowarka sieciowa – ok 4 – 4,5 godziny
  • panele słoneczne – ok 4 godzin
  • ładowarka samochodowa – ok 10 godzin
  • ładowarka sieciowa + panele słoneczne – ok 2 godzin

Dodatkowe funkcjonalności:

Stacja wyposażona jest w moduł Bluetooth, a producent dostarcza dedykowaną aplikację na smartfony. Za pomocą aplikacji można podejrzeć aktualny stan urządzenia, moc ładowania i rozładowywania, pozostały czas pracy z aktualnym obciążeniem. Ponadto można włączyć i wyłączyć przetwornicę zasilającą gniazda 230V, oraz cały blok DC z gniazdami USB włącznie.

Możliwości stacji:

Bank energii poddałem serii testów.

Przede wszystkim zmierzyłem realną pojemność baterii. Rozładowałem stację kilkukrotnie od 100% do włączenia się zabezpieczenia na poziomie ok 5%. Pierwsze rozładowanie z mocą bliską maksymalnej (farelka o mocy 2 kW) uzyskałem wynik: 874Wh. Rozładowując stację z mocą ok 300W uzyskałem wynik 1165Wh.

Do stacji Allpowers S2000 można podłączyć praktycznie każde domowe urządzenie. Niewiele jest sprzętów które mają pobór wyższy niż te 2kW, które na wyjściu ma przetwornica tego urządzenia. S2000 z powodzeniem zasilił mój ekspress do kawy, lodówkę, pralkę, zmywarkę i wiele innych urządzeń.

Poniżej kilka wyników pomiarów:

Lodówka podblatowa o mocy 53 W może działać przez 18h non-stop. Oczywiście w lodówce kompresor się wyłącza po odpowiednim schłodzeniu, zatem wynik ten będzie odpowiednio wyższy. Przyjmując że w ciągu godziny lodówka włączała się będzie w sumie na 15 minut otrzymujemy 72 godziny.

Odkurzacz , z mocą ok 400W może działać ponad 3 godziny.

Domowy klimatyzator o mocy chłodzącej 3,5 kW, pokazał wynik  ok. 4 godzin pracy z mocą w granicach 280 – 300W.

Bateria do roweru elektrycznego (48V, 20Ah) , może była ładowana przez 8 godzin ładowarką 2A. Taki czas ładowania pozwala naładować tą baterię od zera do pełna i jeszcze trochę energii w stacji zostanie. Zyskuję więc dodatkowe ok 80 km zasięgu.

Bateria do roweru 36V, 14Ah może być ładowana również ponad 9 godzin, co pozwoli zwiększyć zasięg o ponad 100km.

Ze stacją S2000 działa także bezproblemowo ekspres do kawy DeLonghi, zjadając do zrobienia jednej kawy wraz ze spienieniem mleka i procesem włączenia , wyłączenia i przepłukania ok 9% baterii.

Niestety , podobnie jak to miało miejsce w przypadku poprzednich stacji zasilających Allpowers, nie udało się na niej uruchomić tzw. chińskiego webasto, czyli ogrzewania postojowego zasilanego paliwem diesla.

Po bardziej szczegółowe pomiary „organoleptyczne , zapraszam do arkusza kalkulacyjnego, który stworzyłem w google docs: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1SK0p35Y77QmKDeCS8r8UwcMU-xhSYLnuhYA-Q9soxT4/edit?usp=sharing

Podaję tam wszystkie zmierzone przeze mnie wartości czasu pracy urzązenia. Sukcesywnie będą się tam pojawiały kolejne pozycje.

Moja opinia:

To jest potwór 🙂 . Ta stacja zrobiła na mnie ogromne, pozytywne wrażenie. To, że mogę podłączyć do niej praktycznie każde urządzenie jakie mam w domu, o urządzeniach w moim kamperze nie wspominając, jest po prostu genialne. Jedocześnie zachowano w miarę kompaktowe rozmiary tego sprzętu, oraz wagę pozwalającą go swobodnie przenosić (acz siły do tego trochę już potrzeba). Jakość wykonania jest a bardzo wysokim poziomie, dostępność gniazd AC i DC jest bardzo dobra, gdyż wszystko umieszczono na przednim panelu. Wyświetlacz jest czytelny i dostarcza wszelkich niezbędnych informacji o stanie banku energii. Podoba mi się jak zamontowano uchwyty do przenoszenia, oraz to że górna część jest płaską, podgumowaną powierzchnią, więc można na tym coś dodatkowo postawić. To duży plus zwłaszcza na małych powierzchniach jak mini kampery, przyczepy czy domki typu „tiny house”.

Wady:

Znalazłem trzy. Po pierwsze brakuje mi w tej stacji złącz prądu stałego. Mamy tylko jedno gniazdo typu zapalniczka samochodowa, które można obciążyć do 130W (13V, 10A). Po drugie nie ma żadnej lampki. Tego typu sprzęt jest często traktowany jako awaryjne źródło prądu w wypadku zaniku napięcia z sieci miejskiej. Przydałoby się mieć w nim choćby niewielką lampkę, która bez konieczności podłączania dodatkowych akcesoriów zapewniła by oświetlenie. Trzecia wada to dosyć głośna praca urządzenia w trakcie ładowania się, oraz gdy przetwornica 230V pracuje z większym obciążeniem. Hałas jest dosyć uciążliwy i najlepiej ładować stację z dala od miejsca gdzie ktoś próbuje zasnąć.

Koszt Wh: 2 zł 28 gr

Gdzie kupić ?

Allpowers S2000 kupisz bezpośrednio od producenta na stronie: https://iallpowers.eu/products/allpowers-s2000-portable-power-station-2000w-1500wh?ref=H8Uh7RDSMzht0

Z kodem :  VadimOnTour otrzymasz 10% zniżki na wszystkie produkty Allpowers.

Zapraszam także na video recenzję tej baterii na mój kanał Youtube.

Czuwaj!


Jeśli znalazłeś artykuł ciekawym i / lub pomocnym nie pogniewam się jeśli postawisz mi filiżankę kawy: https://buycoffee.to/vadimontour lub http://www.ko-fi.com/vadimpacajev

Sprzęt do testów przekazała firma Allpowers. Firma Allpowers nie miała wpływu na moją opinię i nie ingerowała w powstały artykuł. 

Komentarze