Przez ostatni rok dłubałem w starych ścianach montując parę kilometrów koryt kablowych. Robota była długa, niemal charytatywna i cholernie nudna. Do czasu. Pewnego zimowego sobotniego popołudnia trafiło mnie, i to dosłownie . 230 Volt poszło po wiertarce… kupa ognia, dymu i nastała ciemność. Na szczęście zabezpieczenie zadziałało i tylko przez kilka dni napierniczała mnie ręka… Świeżo położone tynki trzeba było odkuć, sztukować przewody, ponownie tynkować i malować.

detektor-dpm-S0826124 copy

Nadszedł zatem czas na długo odkładany zakup detektora metalu i przewodów. Zakup odkładałem bo budżet na robotę nawet nie pokrywał kosztów, ale kolejna awaria to byłaby już katastrofa.

Pojechałem zatem do marketu budowlanego i kupiłem detektor. Mój wybór padł na produkt firmy DPM (pełna nazwa firmy DPM Solid Polska Przemysławscy Sp. j.) o symbolu KC098YB.

detektor-dpm-S0556071 copy

Detektor jest tzw. wszystkomający. Wykrywa zarówno metal, przewody pod napięciem jak i drewno. Ma Wyświetlacz LCD z „naprowadzaniem” i sygnał dźwiękowy.

Po kolei zatem opiszę to cudo i jak się ono sprawuje w praktyce:

Dane techniczne:

 • zasięg detekcji – metal – 38 mm , drewno – 19 mm, przewody pod napięciem – 50 mm
 • temperatura pracy – 5 – 40 stopni Celsjusza
 • sygnalizacja dźwiękowa
 • podświetlany wyświetlacz LCD
 • zasilanie – DC 9V
 • wymiary – 180 x 75 x 30 mm
 • waga 0,17 kg

Zawartość opakowania:

detektor-dpm-IMG_20150425_091014 copy

Detektor dostarczany jest w zwykłym plastikowym blistrze (tym z rodzaju „za cholerę nie wiem jak to otworzyć”). W środku jest detektor, bateria 9 voltowa i krótka instrukcja obsługi.

detektor-dpm-IMG_20150425_091209 copy

Wygląd zewnętrzny/ przyciski

Detektor ma dosyć anatomiczny kształt, łatwo dopasowujący się do ręki. W górnej części umieszczono wyświetlacz LCD, poniżej przełącznik trybu wykrywania. Na chwycie który jest cały pokryty gumą z boku umieszczono przycisk uruchamiający wykrywanie.

detektor-dpm-S0626080 copy

Od spodu są dwa paski tkaniny ułatwiające przesuwanie detektora po ścianie oraz klapka pojemnika na baterię.

detektor-dpm-IMG_20150425_091224 copy

Wykrywacz jest bardzo solidnie wykonany, tworzywo użyte do jego wykonania jest przyjemne w dotyku, przyciski są duże więc łatwo jest je obsługiwać w rękawicach roboczych. Gumowany chwyt zapewnia dobre trzymanie w ręku oraz zapobiega wyślizgiwaniu się detektora. Żółty kolor ułatwia znalezienie wykrywacza w stercie narzędzi w skrzynce czy torbie narzędziowej.

detektor-dpm-IMG_20150425_092014 copy

Zasilanie:

Urządzenie zasilane jest baterią 9V. Warto zaopatrzyć się od razu w kilka sztuk zwłaszcza jeśli do sprawdzenia mamy dużą powierzchnię. Prądożerność jest spora, mi bateria z zestawu padła po ok 2 godzinach pracy – ok 30 pomiarów.

Jak to działa?

detektor-dpm-S0666087 copy

Detektor przed użyciem należy każdorazowo skalibrować. Trzeba to zrobić na odcinku ściany na której będziemy szukać przewodów.. Należy wybrać takie miejsce gdzie nie powinno być nic metalowego pod spodem. Ustawiamy górnym przyciskiem to czego szukamy, przykładamy detektor do ściany i naciskamy boczny aby włączyć urządzenie. Trzymając wciśnięty trzeba poczekać, aż przestanie piszczeć i znikną wszystkie strzałki i kreski z wyświetlacza. Trzymając nadal wciśnięty przesuwać powoli w kierunki gdzie chcemy wiercić. Najlepiej zrobić to z kilku stron aby mieć pewność. Jeśli nic nie zapiszczy i nie pojawi się nic na wyświetlaczu można wiercić.

detektor-dpm-S0746108 copy

Jeśli detektor wykryje metal czy przewód na wyświetlaczu w miarę zbliżania się do niego pojawiają się wskaźniki / kreski po obu stronach. Kiedy wykrywacz jest centralnie nad przewodem pojawia się strzałka i zaczyna głośno piszczeć. Dla orientacji nad wyświetlaczem umieszczono coś w rodzaju celownika.

detektor-dpm-S0706096 copy

Centralnie pod nim powinien być przewód. Po wykryciu  dobrze jest powtórzyć czynność od góry, z boku jednego i drugiego aby określić w miarę dokładnie gdzie biegnie przewód. Jeśli przewód jest pod napięciem pojawia się dodatkowo ikonka „pioruna”.

detektor-dpm-S0686092 copy

Aby zwiększyć szanse na wykrycie przewodu dobrze jest włączyć sobie wszystkie źródła prądu, – lampy itp. a do gniazdek także podłączyć jakieś odbiorniki (oczywiście włączone). Zauważyłem, że znacznie zwiększa to szanse na wykrycie przewodu pod napięciem. Detektor zdecydowanie mocniej reaguje na przewody pod napięciem niż te przez które prąd nie płynie.

Poniższy krótki filmik pokazuje jak detektor zachowuje się w trakcie wykrywania przewodu pod napięciem:

Podsumowując:

Detektor kosztuje ok 70 złotych polskich. Za tą cenę nie przypuszczam aby urządzenie było super dokładne i miarodajne. Producent na opakowaniu sam zaznacza, że nie jest to przyrząd pomiarowy w rozumieniu ustawy Prawo o miarach.

detektor-dpm-S0586074 copy

Od jego zakupu jednak w nic więcej się nie wwierciłem. Czy to dzięki detektorowi czy też miałem po prostu szczęście – nie wiem. Przypuszczam jednak, że detektor odegrał tu kluczową rolę. Jeśli tylko zaczynał piszczeć i pokazywać że coś może być pod spodem wybierałem inne miejsce na wiercenie – takie w którym był cicho. Ta taktyka okazała się skuteczna.

Uważam,że lepiej mieć takie urządzenie niż liczyć na to, że się uda nie przewiercić żadnego przewodu. Zaoszczędzi to kupę czasu i niemało pieniędzy.

3 komentarze

 1. Adam23

  Bardzo przydatne narzędzie 🙂 Pomogło mi w uniknięciu problemów już nie raz 🙂

  Odpowiedz

Komentarze