S0694170_result

Dobre wieści na temat budowy zapowiadanych już jakiś czas temu międzynarodowych tras rowerowych na Pomorzu, m.in. tras po wałach Wisły. Do 2020 ma powstać ich w sumie 450 km.

Wczorajsza informacja z Radia Gdańsk:

Bardzo dobre wiadomości dla miłośników turystyki rowerowej. 450 kilometrów międzynarodowych tras dla jednośladów powstanie w ciągu pięciu lat na Pomorzu. Trasy połączą zachód oraz południe województwa z Trójmiastem. Marszałek województwa podpisał umowę z firmą DS Consulting na realizację analizy wykonalności przedsięwzięcia. Dokument będzie gotowy do końca roku – potem ruszy budowa rowerowych szlaków. – Całość musi zakończyć się w 2020 roku. Nie mówimy, że to jest jakaś euforia, że w ciągu dwóch, trzech lat zrobimy. Jest cała masa innych zadań, ale wyznaczamy sobie cel, który zrealizujemy, powiedział reporterowi Radia Gdańsk marszałek Mieczysław Struk. Pieniądze na budowę międzynarodowych tras rowerowych pochodzić będą z Unii Europejskiej.

A tu info ze strony Urzędu Marszałkowskiego na ten sam temat:

W Pomorskim Centrum Informacji Turystycznej (mieszczącym się w Bramie Wyżynnej w Gdańsku) 12 czerwca odbyła się uroczystość podpisania umowy przez marszałka Mieczysława Struka z firmą DS Consulting na realizację analizy wykonalności przedsięwzięcia „Pomorskie Trasy Rowerowe o zasięgu międzynarodowym R-10 i WTR (R-9)”. 

Różnorodność krajobrazu oraz rzeźby terenu sprawia, że Pomorskie to doskonałe miejsce do uprawiania turystyki rowerowej. Samorząd województwa pomorskiego wyszedł naprzeciw oczekiwaniom turystów oraz uczestników ruchu rowerowego i przystąpił do prac nad przedsięwzięciem strategicznym, które go celem jest wybudowanie dwóch rowerowych tras międzynarodowych. Trasa R-10 (Nadmorski Szlak Hanzeatycki) oraz Wiślana Trasa Rowerowa (będąca częścią R-9) położone są w korytarzach europejskiej sieci tras rowerowych Euro Velo. Stworzone w ramach przedsięwzięcia trasy stanowić będą unikalny produkt turystyczny łączący turystykę aktywną z turystyką kulturową i przyrodniczą. Turysta przemierzający szlaki otrzyma pakiet unikalnych w skali kraju, walorów krajobrazowych (pas nadmorski, Delta i Dolina Wisły, równinny obszar Żuław), przyrodniczych (m.in. Nadmorski Park Krajobrazowy, Słowiński Park Narodowy) i kulturowych (Kaszuby, Kociewie, Żuławy, Powiśle, Trójmiasto).  Projekt zakłada budowę nowych dróg rowerowych, wykorzystanie dróg publicznych o niskim natężeniu ruchu, wykorzystanie utwardzonych dróg leśnych i wałów przeciwpowodziowych Wisły, budowę infrastruktury dla rowerzystów, a także oznakowanie całości zgodnie z obowiązującymi przepisami. Z uwagi na realizację przez samorząd województwa pomorskiego drugiego turystycznego przedsięwzięcia „Kajakiem przez Pomorze”, oba projekty prowadzone będą równocześnie i wzajemnie będą się uzupełniały. Małgorzata Pisarewicz

Ciekawe co z tego wyniknie i jak to się uda zrealizować. Najbardziej zastanawia mnie jak to wszystko będzie oznakowane, bo jeśli tak jak do tej pory znakuje się trasy na Pomorzu to tragedia. Marzeniem jest oznakowanie jak na Bornholmie , ale to raczej niewykonalne dla naszych urzędników…

Pażywiom , uwidim…

Komentarze